Srovnání sousedů: Slováci mají Kotlebu, Češi KSČM. Fico je pro Babiše inspirací

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2020 5:30
Směr bývalého premiéra Roberta Fica vyhrál na Slovensku volby čtyřikrát za sebou. Všechny od roku 2006. Tentokrát má ale vážného soupeře. Poslední průzkumy naznačují, že v sobotu může v hlasování zvítězit hnutí Obyčejní lidé a nezávislí kandidáti (OLaNO) Igora Matoviče.
Andrej Babiš s Robertem Ficem
Andrej Babiš s Robertem Ficem | Foto: ČTK

Strana Směr se hlásí k sociální demokracii, přesto některými praktickými kroky Fica v Česku připomíná premiér Andrej Babiš. Například zlevněným jízdným pro důchodce nebo zvyšováním penzí. Směr i Babišovo hnutí ANO má silné voličské zázemí mezi staršími lidmi. Podle průzkumu agentury Median z letošního ledna by ANO volilo 48 procent Čechů starších 65 let.

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov upozorňuje, že Směr volí lidé, kteří očekávají silnou sociální politiku. "Směr si vyložené zakládá na tom, že se o tyto lidi stará. Babiš možná do jisté míry kopíruje Fica, ale české ANO není tak vyhraněně ideologicky levicová strana. Ostatně na evropské úrovni v Evropském parlamentu je ANO členem liberální frakce Obnova Evropy," vysvětluje Mesežnikov.

Publicista Radovan Bránik zároveň dodává, že podobnost voličů Směru a českého ANO vidí v "odolnosti" vůči případům korupce a zneužívání moci.

"Podobnost Slovenska s Českem je největší zřejmě v tom, že u moci jsou demokratickou většinou tolerovány strany a politici, jejichž propojení s byznysem na státní a eurofondové zdroje je nemožné popřít," popisuje deníku Aktuálně.cz Bránik. Podle něj změna na postu slovenského premiéra, kdy Roberta Fica nahradil předloni Peter Pellegrini, byla jen kosmetickým trikem na uklidnění veřejnosti otřesené vraždou novináře Jána Kuciaka.

Roztříštěná opozice

Jistá podoba politických scén v Česku a na Slovensku je v jejich roztříštěnosti. Na Slovensku má šanci dostat se do parlamentu osm a až deset stran, některé z nich se pohybují kolem pětiprocentní hranice, kterou je nutné překonat. V Česku je situace srovnatelná.

Na Slovensku je silná extrémně pravicová strana, která se hlásí k odkazu Slovenského štátu z doby druhé světové války. V Česku není tak silná krajní pravice, která by atakovala desetiprocentní zisk. Na druhé straně hlasy nespokojených, frustrovaných voličů sbírá Komunistická strana Čech a Moravy nebo SPD Tomia Okamury.

Oba státy volily podobně jen v roce 2010. V Česku vyhrála volby ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka, na Slovensku Směr Roberta Fica. Koaliční vlády ale nakonec v bou zemích sestavovali pravicoví politici: Petr Nečas a Iveta Radičová na Slovensku. Nečas odstoupil po třech letech, Radičová po dvou.

Čechů chodí k volbám obvykle více než Slováků. Při posledních českých volbách v říjnu 2017 hlasovalo 60 procent oprávněných voličů, rok předtím na Slovensku to bylo o procento méně. V roce 2010 byla v Česku účast 62,6 procenta, na Slovensku 58,8 procenta. O čtyři roky dříve byl rozdíl ještě vyšší. Tehdy volilo přes 64 procent Čechů a jen 54,7 procenta Slováků.

Jednoznačně odlišný je postoj Čechů a Slováků k jednotné měně euru. Česko se ho zatím ani nechystá zavést, Slovensko jím v roce 2009 nahradilo korunu. Podle průzkumů je dlouhodobě většina Čechů proti euru, Slováci jsou s ním spokojení.

Video: Předvolební mítink Mariana Kotleby

Předvolební mítink Kotlebovců a protidemonstrace demokratických stran skončily násilím. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

před 5 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy