Slovenské deníky dnes mají místo titulní strany parte

mih, Aktualne.sk
11. 4. 2008 7:25
Novináři protestují proti novému tiskovému zákonu
Slovenské deníky proti zákonu protestovaly už v březnu
Slovenské deníky proti zákonu protestovaly už v březnu | Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk

Bratislava - Slovenské deníky v pátek opět vyšly s upravenou titulní stranou. Místo článků na ní čtenáři najdou parte se stanovisky listů k novému tiskovému zákonu.

Kontroverzní normu tento týden schválili poslanci. Podle slovenských novinářů i některých mezinárodních organizací (například OBSE) zákon omezuje svobodu slova na Slovensku.

Deníky ve svých stanoviscích uvádějí, že tiskový zákon omezuje svobodu tisku a redakční nezávislost. Potvrzují také své odhodlání nadále vydávat noviny pro své čtenáře a slibují, že budou nádále hledat všechny zákonné možnosti, jak zabránit tomu, aby zákon reálně začal platit. Plánují se obrátit na prezidenta a na Ústavní soud.

Stanovisko slovenských deníků

Vážení čitatelia,

parlament prijal tlačový zákon, ktorý predstavuje hrubý zásah do slobody tlače a redakčnej nezávislosti, smeruje proti záujmom občanov a čitateľov.

Obraciame sa na prezidenta Slovenskej republiky, ústavný súd a medzinárodné inštitúcie, aby noviny naďalej mohli slúžiť čitateľom.

"Černý rám zdůrazňuje negativní atmosféru, kterou nový zákon zavádí," řekl online deníku Aktualne.sk šéf Sdružení vydavatelů periodického tisku Miloš Němeček.

Čtěte více na Aktualne.sk: Parte namiesto tituliek. Denníky hľadajú pomoc

Do protestu se zapojily všechny významné slovenské listy: Hospodárske noviny, Nový čas, Plus 1 deň, Pravda, Sme a Uj Szó.

Slovenské deníky už jednou s prázdnou titulní stranou vyšly, a to na konci března. Namísto obvyklého zpravodajství na ní bylo velkým písmem popsáno, jakým způsobem může nový tiskový zákon omezit práci slovenských žurnalistů.

Sporné je především ustanovení, které dává takzvané právo na odpověď, kdy se může kdokoliv včetně politiků ohradit proti tvrzení novinářů uveřejněním vlastního článku. Noviny takový článek podle nového zákona musejí otisknout v plném rozsahu.

Vydavatelé ještě vidí šanci v tom, že by zákon mohl vetovat slovenský prezident Ivan Gašparovič. "Požádali jsme prezidenta o setkání, kde bychom mu chtěli vysvětlit naše motivy kritiky zákona," řekl šéf sdružení vydavatelů Miloš Němeček.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy