Tisíce lidí vyšly na Slovensku do ulic demonstrovat proti korupci. Dost bylo Fica, skandoval dav

Několik tisíc lidí vyšlo na Slovensku do ulic, aby demonstrovalo proti korupci. Kromě Bratislavy se protestovalo také v Košicích a v Praze, kde žije, studuje nebo pracuje mnoho Slováků. Demonstranti pokřikovali hesla proti premiérovi Robertu Ficovi či představitelům jeho koaliční vlády. Fico v reakci uvedl, že vždy respektoval veřejná shromáždění a svobodné vyjadřování názorů. V prohlášení slovenský premiér rovněž napsal, že vítá, že mladí lidé se zajímají o celospolečenská témata.
Protesty v Bratislavě proti Ficovi - pořádá je 18letý student. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Bratislava - Slováci opět vyšli do ulic, kde pochodovali ulicemi a demonstrovali proti korupci. Podobně jako při předchozí akci v dubnu i v pondělí přišlo protestní akci ve slovenské metropoli znovu podpořit několik tisíc lidí. Tentokráte byly navíc svolány demonstrace také do Košic a do Prahy, kde žije, studuje nebo pracuje mnoha Slováků. Většinu dřívějších požadavků organizátorů protestní akce slovenská vláda dosud nesplnila.

Demonstranti pokřikovali hesla proti premiérovi Robertu Ficovi či představitelům jeho koaliční vlády. "Dost bylo Fica", "Zloděje nechceme" nebo "Chceme lepší zemi", křičel dav během přesunu ulicemi Bratislavy.

"Zhasíná ve mně naděje, že Slovensko bude zemí, kterou nebude dusit korupce a odkud lidé nebudou utíkat za lepším životem do zahraničí. Už není jenom jeden pochod. Těmto lidem záleží, aby korupce skončila," řekl z podia na jednom z bratislavských náměstí jeden z hlavních organizátorů protestu, středoškolák Dávid Straka.

Fico v reakci uvedl, že vždy respektoval veřejná shromáždění a svobodné vyjadřování názorů. V prohlášení slovenský premiér rovněž napsal, že vítá, že mladí lidé se zajímají o celospolečenská témata.

Ze čtyř požadavků organizátorů pochodu stát zatím splnil pouze jednu, a to zrušení amnestií, jež bránily vyšetřování únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče do ciziny z 90. let. Neuspěli například s návrhem na rezignaci ministra vnitra, policejního prezidenta či speciálního prokurátora kromě jiné za to, že stát prý korupční kauzy zametá pod koberec.

Požadavky studentů podpořili v prohlášení herci činohry Slovenského národního divadla. Podobně jako na dubnovém protestu ani tentokráte na demonstraci v Bratislavě nevystoupili politici. Nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita protest podpořila. "Ukazuje se, tak jako mnohokrát v historii, že v boji proti zlu neexistují generační rozdíly. V boji proti politické třídě, která si přivlastňuje stát, která působí proti spravedlnosti a právnímu státu, stojí rameno při rameni lidé různého světonázoru, různých povolání i věkových kategorií," napsala strana v prohlášení.

Slovenští studenti také sbírají podpisy pod právně nezávaznou petici s cílem přimět parlament, aby jednat o odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka a také odvolal speciálního prokurátora Dušana Kováčika, který dohlíží na činnost prokuratury v nejzávažnějších kriminálních případech. V případě, že petici podpoří 100. tisíc osob, bude se jejími požadavky zabývat sněmovna, aniž ale bude muset požadavkům vyhovět.

Na souběžně konaném shromáždění v Košicích, které je po Bratislavě druhým největším městem na pětimilionovém Slovensku, přišly podle médií asi 2000 lidí.

Tisíce lidí se v úterý zapojily v Bratislavě do pochodu proti korupci. Akci organizovali studenti. Chtěli poukázat na údajné neřešení korupčních kauz. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy