Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu

Martin Ehl ČTK Martin Ehl, ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2017 17:24
Slovenská národní strana (SNS) vypověděla koaliční smlouvu, uvádí deník Sme. Její předseda Andrej Danko to odůvodnil tím, že v koalici je nutné přenastavit dosavadní pravidla. Vláda premiéra Roberta Fica může skončit a jednou z možností dalšího vývoje jsou i předčasné volby.
Slovenský parlament. Ilustrační foto.
Slovenský parlament. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Předseda Slovenské národní strany (SNS) a zároveň i slovenského parlamentu Andrej Danko vypověděl koaliční smlouvu.

Politici zbylých vládních partají, stran Směr-SD a Most-Híd, jsou podle prvních reakcí v šoku.

Vládu sestavily strany pod vedením premiéra Roberta Fica (Směr-SD) loni po březnových parlamentních volbách překvapivě rychle. I přes četné aféry spojené s podezřeními z korupce se kabinet zdál být stabilní.

Řadu koaličních politiků vypovězení koaliční smlouvy zastihlo na dovolené. Z právního hlediska se na fungování slovenské vlády a parlamentu nic nemění, ale koaliční svazek se začal rozpadat. Někteří opoziční politici už naznačili, že jde o drsný způsob vydírání mezi koaličními partnery.

Mluvčí premiéra Roberta Fica oznámila, že předseda vlády svolal na úterý dopoledne koaliční radu. Na ní bude chtít od Andreje Danka vysvětlení.

Fico podle mluvčí Beatrice Szabóové od Danka očekává, že koaličním partnerům vysvětlí "absurdní krok Slovenské národní strany, který nevnáší do společnosti klid a stabilitu". Szabóovou citoval server aktuality.sk. Sám Fico se zatím k situaci nevyjádřil.

Předsednictvo třetí koaliční strany Most-Híd zasedne v podvečer. Ještě dnes mají jednat také šéfové Směru-sociální demokracie, řekl tiskové agentuře SITA místopředseda strany Juraj Blanár.

Agentura SITA také uvedla, že SNS jednostranně koaliční smlouvu vypovědět nemůže, jelikož dohoda stanovuje, že zrušení smlouvy musí být písemné a musejí ho podepsat předsedové všech tří koaličních stran.

Nevyzpytatelný partner

Danko v prohlášení zaslaném médiím uvádí, že cítí "absolutní potřebu" přenastavit pravidla a vztahy ve fungování koalice, která začínala jako čtyřčlenná, ale čtvrtá strana Síť se krátce po volbách rozpadla.

Už před měsícem Danko zrušil nečekaně jednání vlády těsně před jeho začátkem.

Podle Denníku N se ve vládní straně Směr-SD premiéra Fica šíří názor, že Danko se stal nevyzpytatelným partnerem, který se snaží získat další a další vliv a pozice. K tomu by mohlo sloužit i současné vypovězení koaliční smlouvy, k němuž podle politiků ze SNS dostal Danko mandát.

Danko se na konci loňského roku cítil velmi silný, protože mu průzkumy dávaly kolem patnácti procent podpory. Po celý rok 2016 navíc podpora strany, kterou Danko pozvedl ze dna, rostla.

V rozhovorech s novináři často řešil otázku, jaký by mohl být v budoucnu premiér a kam by zemi chtěl nasměrovat. Strana "mečiarovských pohrobků" se snaží profilovat jako konzervativní a mírně nacionalistická síla.

Podle slovenských médií by za nečekaným prohlášením šéfa SNS mohly být také aktuální problémy slovenského ministra školství nominovaného právě Dankem Petera Plavčana. Ten je kritizovaný za způsob přerozdělování eurofondů.

Vyloučit nelze ani předčasné volby

Text prohlášení naznačuje, že by se Danko mohl chtít dohodnout na další spolupráci, ale nejsou vyloučené ani předčasné volby.

Dankova SNS má nyní v průzkumech podporu kolem deseti procent. Nejsilnější Směr-SD by získal 26 procent hlasů a třetí koaliční strana Most-Híd šest procent. Podle posledního průzkumu agentury Focus by současná koalice už neměla dost hlasů na sestavení většiny v parlamentu.

Problém domluvit se na společné vládě by měla i opozice. Druhou nejpopulárnější stranou na Slovensku je liberální a euroskeptická Solidarita a Svoboda Richarda Sulíka s 15 procenty. Třetí by v případě voleb nejspíš skončila fašistická Lidová strana Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby s jedenácti procenty.

Do parlamentu by se ještě dostaly populistické formace OĽANO a Sme rodina a těsně nejspíš i křesťanští demokraté, kteří loni v březnu pětiprocentní práh vstupu nepřeskočili.

 

Právě se děje

Další zprávy