O budoucnosti Slovenska se rozhodne v pátek. Vládní strany budou mírnit koaliční krizi

ČTK ČTK
8. 8. 2017 13:04
Schůzka, která by měla vyřešit koaliční krizi na Slovensku, bude pokračovat v pátek. Tři vládní strany se na ní mají dohodnout, jak bude jejich koalice v budoucnu pokračovat. Koaliční rada se sešla už nyní v úterý. Podle předsedy jedné ze stran Bély Bugára (Most-Híd) nemá současná slovenská vláda alternativu.
Foto: Reuters

Bratislava - Koaliční rada na Slovensku bude v pátek pokračovat v jednání o urovnání roztržky ve vládní koalici.

Oznámil to předseda jedné ze tří vládních stran Béla Bugára, podle kterého se trojice předsedů shodla, že nynější vláda na Slovensku nemá alternativu.

Úterní jednání předáků tří vládních stran svolal do vládního hotelu Borik premiér Robert Fico poté, co Slovenská národní strana (SNS) v pondělí oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu.

Schůzku provázely spekulace, zda hrozí pád kabinetu a předčasné volby, anebo zda jde jen o běžné třenice koaličních stran.

"Na jednání, které bylo upřímné, bylo jednoznačně stanoveno, že neexistuje žádná alternativa k této vládní koalici," řekl Bugár. Koaliční lídři jsou podle něj odhodláni pokračovat. Další jednání má následovat v pátek na úřadu vlády.

Dva hlavní aktéři sporu - premiér a předseda strany Směr Robert Fico a předseda parlamentu a Slovenské národní strany Andrej Danko - před novináře nepředstoupili.

"Fico a Danko se nedohodli, poslali jen Bugára a ten tvrdí, že koalice nekončí," napsal na svém webu list Denník N a dodal, že koalice se momentálně nerozpadla, ale koaliční krize nekončí.

Ani Bugár, který je předsedou další vládní strany Most-Híd, nebyl ochoten odpovídat novinářům na další otázky.

Fico a Bugár očekávali na dnešní koaliční radě od Danka vysvětlení ohledně vypovězení koaliční smlouvy.

"Zvolil jsem tento způsob, protože bez absolutní revize koaliční smlouvy nelze fungovat," prohlásil Danko po ranním jednání předsednictva SNS, než se odebral na koaliční radu. "Takto jsem si efektivní řízení státu nepředstavoval," poznamenal o dosavadních poměrech v koalici.

Poslanec SNS Anton Hrnko se mezitím nechal slyšet, že krizi způsobila ztráta důvěry mezi koaličními partnery, tedy nejen skandál okolo rozdělení peněz z Evropské unie na ministerstvu školství, které je v rukou SNS. "Jestli zodpovědnost, tak pak zodpovědnost všech, nejen jednoho," komentoval úvahy o setrvání či odvolání ministra školství Petra Plavčana.

Ve stopadesátičlenné Národní radě Slovenské republiky má Směr 48 poslanců a zbývající dvě vládní strany Most-Híd a SNS po 15 zákonodárcích.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy