Bratislava - Slovenská vláda premiérky Ivety Radičové po roce a čtvrt u kormidla moci končí. Prohrála totiž hlasování o důvěře kabinetu, s nímž spojila rozhodování o osudu Evropského fondu finanční stability (EFSF).
Slovensko tak čekají buď předčasné volby, nebo rozsáhlá rekonstrukce kabinetu. O EFSF se bude každopádně rozhodovat znovu, možná už tento čtvrtek.
Podporu fondu ve druhém hlasování je ochoten poskytnout opoziční Smer, právě výměnou za pád Radičové.
Konec kabinetu má na svědomí v prvé řadě liberální Svoboda a solidarita (SaS), která si postavila hlavu a odmítla v parlamentu podpořit posílení pravomocí záchranného balíčku eurozóny, aby se mohla prezentovat jako "zastánkyně slovenských zájmů" a daňových poplatníků.
Zachovejte se jako chlapi. A odejděte
"Zachránili jsme evropským daňovým poplatníkům 300 miliard eur, které by jinak šly na pomoc bankám," prohlásil šéf SaS Richard Sulík, ačkoliv věděl, že se hlasování bude opakovat.
Radičová následně vyzvala Sulíka a ministry za SaS, aby se zachovali "jako chlapi" a složili své vládní a parlamentní funkce. Na koni tak je nyní opoziční Smer-SD.
"Vláda Ivety Radičové způsobila Slovensku ve světě blamáž," tvrdí jeho předseda Robert Fico a dodává, že vláda stála před kolapsem již několik měsíců.
Vleklá jednání uvnitř vládní koalice skutečně nikam nevedla, a tak se předsedkyně vlády a nejsilnější koaliční strany SDKÚ-DS rozhodla přitlačit koaličního partnera ke zdi. Oznámila, že spojí hlasování o EFSF s vyslovením důvěry své vládě.
"Nabídka na kompromis byla odmítnuta, proto jsem oznámila koaličním partnerům, že hlasování o naší budoucnosti v Evropě spojím s hlasováním o důvěře této vládě, oznámila po úterním jednání Radičová.
Sulík proto ještě během dne kontroval prohlášením, že poslanci jeho strany dokument nepodpoří ani za cenu pádu vlády a odejdou z jednacího sálu.
Vládní materiál poslancům představil ministr financí Ivan Mikloš s tím, že navrhované řešení není ideální, je ale jediné, které v danou chvíli přichází v úvahu. "Problém je v tom, že nemáme lepší alternativu. Neudělat nic znamená jistotu obrovských ekonomických problémů, ohrožení měny, ohrožení úspor i pracovních příležitostí," zahájil svůj proslov ministr.
Připomenul také, že se Slovensko podílelo na záchraně Irska a Portugalska, přičemž se mu tyto výdaje "vrátí i s úroky".
Nechceme platit cizí dluhy
SaS si ale trvala na svém, i přes hrozbu pádu vlády. "Takový nátlak odmítáme, na takovém postupu se nebudeme podílet a hlasování se nezúčastníme," nechal se slyšet předseda SaS Sulík. Návrh byl podle něj navíc v rozporu s programovým prohlášením vlády.
"Slovensko není zodpovědné za ekonomickou záchranu celého světa. My nemáme proč za tyto problémy platit. My jsme je nezpůsobili. Jsme na cestě do ekonomického nevolnictví," zakončil svou řeč Sulík a sklidil z pléna potlesk.
Bez poslanců druhé nejsilnější koaliční strany neměla Radičová dost hlasů na to, aby souhlas s posílením pravomocí EFSF sněmovnou protlačila. Ve 150členné Národní radě má koalice 79 křesel, a bez 18 zákonodárců SaS tak potřebnou většinu 76 hlasů šanci získat neměla.
Premiérce nepomohla ani levicová opozice. Ta sice proti navýšení EFSF nic nemá, pravicovou vládu však k demisi vyzývala už několik měsíců.
"Říkáme ne pravicové vládě a říkáme ano eurovalu," zopakoval v úterý před poslanci šéf opozičního Smeru-SD Robert Fico.
"Evropa stojí na solidaritě, musíme pomoci"
"Vím, jaká je moje míra zodpovědnosti, a plně ji přebírám. Obracím se na vás v této situaci, abyste zvážili, co pomůže našim občanům. Nastal čas změnit stará pravidla, která byla dosud porušována, a je v zájmu Slovenska, abychom u těchto změn byli, bez ohledu na to, kdo je ve vládě. Kabinet, který nevnímá změnu situace, si nezaslouží vládnout," řekla Radičová v rozpravě zákonodárcům.
Přiznala, že přijímaná opatření jsou nepopulární, ale připomenula, že se Evropa ocitla ve složité situaci a není jiného východiska. V jiných zemích jsou navíc dopady krize a následné úspory mnohem drastičtější.
"Solidarita byla jedním ze základních kamenů. V situaci, kterou prožíváme, druhé vlně krize, už neexistují řešení na úrovni jednotlivých zemí. Nejsou totiž ohroženy státy, ale naše společná měna, naše euro. Musíme jednat, a to hned," vyzvala ještě premiérka poslance.
Předseda nacionalisticky laděné Slovenské národní strany Ján Slota krizi uvítal. "Už se tu všichni těšíme, jak to celé krachne," řekl hned po příjezdu do parlamentu.
Napodruhé to prý vyjde
Slovensko je poslední ze 17 zemí eurozóny, která návrh dosud neschválila. Bez jeho souhlasu ale není možné v pomoci předluženému Řecku pokračovat.
Zdržení přináší na finanční trhy nejistotu a může v Evropě, kterou sužuje nejhorší krize od druhé světové války, způsobit další ekonomické škody.
Slovenská koalice se nedokázala shodnout přes to, že o záchranném balíčku eurozóny jednala už týdny. SaS pomoc zadluženým zemím dlouhodobě odmítá.
Od počátku bylo jasné, že v případě, že poslanci návrh neschválí a vláda padne, bude poslanecká sněmovna o EFSF jednat znovu. Slovenská média tak upozorňují, že opozice po pádu Radičové zvedne pro návrh ruku.