Slovenská policie krátce zadržela expremiéra Roberta Fica a obvinila ho z podněcování

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2021 21:14
Slovenská policie ve čtvrtek zadržela a následně obvinila z trestného činu podněcování expremiéra a šéfa opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica. Policisté Fica zadrželi před začátkem jím svolané protestní akce proti vládě a prezidentce Zuzaně Čaputové. Ještě večer Fico policejní služebnu opustil, při odchodu obvinění odmítl.
Expremiér a šéf opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico
Expremiér a šéf opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico | Foto: Reuters

Policie pouze uvedla, že Fico byl předveden na základě žádosti orgánu činného v trestním řízení a že bližší informace poskytne v pátek.

Fico v době vyhlášeného nouzového stavu a zákazu shromažďování v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací ohlásil protest v podobě jízdy automobilů bratislavskými ulicemi. Policisté podle portálu Aktuality.sk zadrželi Fica hned poté, co dorazil na místo plánovaného startu akce na jednom z náměstí u řeky Dunaj, kde se sešlo několik desítek lidí. Fico dříve tvrdil, že protest bude v souladu se zákonem a protiepidemickými restrikcemi.

"Jediným účelem tohoto směšného zákroku bylo, abych se nemohl zúčastnit autoprotestu. Byl jsem obviněn z trestného činu podněcování, což je vymyšlené od začátku až do konce," řekl Fico při odchodu z policejní služebny.

Trestného činu podněcování se podle slovenského zákona dopustí ten, kdo veřejně podněcuje k trestnému činu, nebo vyzývá k hromadnému neplnění důležité povinnosti či podněcuje k závažnému porušení veřejného pořádku. Pachateli v takovém případě hrozí dvouleté vězení.

Samotnou protestní jízdu automobilů slovenskou metropolí, kterou provázelo troubení klaksonů, Ficova strana vysílala na sociální síti.

Směr-SD, který po loňských volbách skončil v opozici po předchozím dlouholetém vládnutí, vystupuje proti vládě i kvůli opatřením v souvislosti k koronavirovou nákazou. Sám Fico se opakovaně postavil proti zvýhodňování osob naočkovaných proti covidu-19 a vakcíny proti tomuto onemocnění označil za byznys farmaceutických firem.

V posledním období Fico také silně kritizuje prezidentku Čaputovou, kterou označuje za mluvčí vlády kvůli jejímu údajnému vstřícnému postoji vůči kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Čaputová se dříve v tomto roce obrátila na ústavní soud v souvislosti s peticí za vyhlášení předčasných voleb, kterou podporoval i Směr-SD. Ústavní soudci pak rozhodli, že navržená referendová otázka není v souladu s ústavou. Od té doby Fico opakovaně tvrdí, že Čaputová referendum zmařila.

Při jiném shromáždění dříve v tomto týdnu policisté zadrželi šéfa slovenské komory zdravotnických záchranářů Františka Majerského a jeho kolegu, kteří spolu se zdravotníky u budovy parlamentu upozorňovali na nesplněné sliby politiků ohledně výraznějšího zvyšování platů ve zdravotnictví. Policie v případu Majerského a jeho kolegy zahájila trestní stíhání, rovněž pro podněcování. Toto stíhání následně prokurátor zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy