Slovensko hrozí Vietnamu zmrazením vztahů kvůli kauze uneseného podnikatele

ČTK ČTK
20. 10. 2018 12:31
Případ únosu vietnamského podnikatele Trinha Xuana Thanha už narušil vztahy mezi Německem a Vietnamem.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thanh.
Unesený Vietnamec Trinh Xuan Thanh. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovensko pohrozilo zmrazením vztahů s Vietnamem kvůli únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře a podnikatele Trinha Xuana Thanha. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na sobotní vyjádření slovenské diplomacie.

Podle německé prokuratury byl Trinh, který usiloval v Německu o azyl, unesen vietnamskými agenty z Berlína a pak propašován přes Slovensko do vlasti, kde byl odsouzen na doživotí.

Únos se údajně odehrál loni v létě, kdy do Bratislavy zavítala delegace vedená vietnamským ministrem veřejné bezpečnosti. Té slovenská strana zapůjčila vládní letadlo k přeletu do Moskvy.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák se minulý měsíc na okraji Valného shromáždění OSN v New Yorku sešel se svým vietnamským protějškem a pohrozil důsledky v bilaterálních vztazích, pokud Vietnam neprodleně a věrohodně neobjasní všechny pochyby ohledně zneužití slovenského území a vládního letadla. Vietnam podle ministerstva toto naléhání dosud nevyslyšel.

"Odpověď z Vietnamu po setkání ministrů zahraničí obou zemí v New Yorku jsme zatím nedostali. Jak ministr Lajčák uvedl, dokud nedostaneme z Hanoje věrohodné vysvětlení toho, jak se jejich unesený občan dostal do Vietnamu, tak budou naše bilaterální vztahy zmrazené. Slovensko je seriózní stát a vůči vietnamské straně vyvodí razantní diplomatické důsledky v okamžiku, kdy se v plné míře oficiálně potvrdí velmi vážná podezření, kterým vietnamská strana nyní čelí," uvedl mluvčí slovenské diplomacie Boris Gandel.

Případ únosu již zhoršil vztahy mezi Německem a Vietnamem. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Před soudem zatím v Německu stanul pouze Vietnamec, který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu v červenci poslal na tři roky a deset měsíců do vězení. Právě přes Prahu podle všeho únosci loni cestovali do Bratislavy, než se odtamtud vydali do Moskvy a posléze do Vietnamu.

Slovensko se od incidentu distancuje. Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, který vládní letadlo vietnamské delegaci zapůjčil, opakovaně popřel, že by se on osobně nebo slovenské státní orgány loni vědomě podíleli na únosu. Prokuratura nicméně v případu zahájila trestní stíhání po výpovědi dvou slovenských policistů, kteří údajně viděli, jak Vietnamce vlekli do slovenského vládního letadla.

Video: Zažíváme stranickou okupaci státu, pilíře demokracie hrubě selhávají, říká Radičová

Hlavní zradou našich demokracií je nedodržování principu dělby moci, míní bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy