Vyšetřování kauzy uneseného Vietnamce: Slovenský prokurátor chce zbavit mlčenlivosti 44 lidí

ČTK ČTK
13. 8. 2018 15:34
Vietnamský podnikatel byl unesen loni 23. července v centru Berlína. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Média spekulují o zapojení Slovenska do celého případu.
Vietnamec unesený v Německu Trinh Xuan Thanh.
Vietnamec unesený v Německu Trinh Xuan Thanh. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenská prokuratura žádá zbavit mlčenlivosti čtyři desítky lidí při vyšetřování kauzy kolem možného zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikatele z Německa. Vyplývá to z pondělního vyjádření slovenského generálního prokurátora Jaromíra Čižnára. Ten novinářům rovněž řekl, že německá strana nemá zájem o vytvoření společného vyšetřovacího týmu.

"Hodláme požádat o zbavení mlčenlivosti 44 lidí. Nepočítalo se s tím, že to bude až takový počet osob. Provedeme to ale v takovém rozsahu, aby nikdo nemohl říct, že se neudělalo všechno, co se udělat (mělo)," řekl Čižnár, aniž upřesnil podrobnosti o vyslýchaných osobách.

Neodpověděl ani na novinářský dotaz, jakou roli mohlo Slovensko na základě dosavadních informací sehrát při únosu zmiňovaného Vietnamce.

Slovenské ministerstvo vnitra sdělilo, že ministryně Denisa Saková v případu dosud zbavila mlčenlivosti 14 osob a že je připravena stejně postupovat i vůči dalším lidem, které budou chtít vyšetřovací orgány vyslechnout.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung na konci července napsal, že berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl přepraven slovenským vládním letadlem. List také napsal, že přeprava uneseného Vietnamce byla předmětem schůzky tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a jeho vietnamského protějšku. Kaliňák v reakci odmítl nařčení, že přímo vydával pokyny při únosu Vietnamce. Slovenská strana vietnamským partnerům zapůjčila vládní speciál na cestu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy.

Zástupci slovenské generální prokuratury na briefingu také uvedli, že němečtí kolegové se poprvé obrátili na slovenské úřady s žádostí o právní pomoc při vyšetřování únosu Vietnamce již loni a že jim bylo vyhověno. Například letos v květnu se za účasti německých vyšetřovatelů uskutečnily na Slovensku výslechy několika osob. Podle Čižnára zmiňované informace neposkytovaly slovenské prokuratuře důvod k prověřování okolností únosu Vietnamce.

Čižnár, který se minulý týden sešel se svým německým kolegou Peterem Frankem, řekl, že Německo nemá zájem o vytvoření společného vyšetřovacího týmu se Slovenskem a že německé úřady vyšetřují v kauze pouze trestný čin, který byl spáchán na území Německa.

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Před soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy