Na stopě mezinárodního skandálu. Slováci a Němci rozplétají příběh uneseného Vietnamce

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
3. 8. 2018 13:30
Média popisují, jak unesený Vietnamec Trinh Xuan Thanh zmizel v Berlíně, objevil se na Slovensku a nakonec skončil ve své domovině. Ve Vietnamu si nyní odpykává doživotní trest za zpronevěru.
V Berlíně unesený Trinh Xuan Thanh byl ve Vietnamu odsouzen na doživotí.
V Berlíně unesený Trinh Xuan Thanh byl ve Vietnamu odsouzen na doživotí. | Foto: ČTK

Bratislava/Hanoj - Neděle 23. července 2017, blíže neurčená ulice v Berlíně. U bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinha Xuana Thanha a jeho partnerky zastaví česká dodávka. Dva muži vtáhnou Thanha dovnitř. Auto vyrazí z Berlína do Bratislavy, cesta vede přes Českou republiku.

Zhruba tak začíná kauza Vietnamce, jehož osud už měsíce čeří vztahy Německa a Slovenska. Trinh si nyní v rodné zemi odpykává doživotní trest za zpronevěru. Podle Hanoje se vrátil dobrovolně.

Tomu ale nevěří němečtí vyšetřovatelé, kteří pomalu rozplétají příběh, v němž svoji roli průkazně sehrálo i slovenské vládní letadlo. Vietnamské delegaci, která přijela na velmi náhlou a ani ne hodinu a půl trvající návštěvu Bratislavy, ho zapůjčilo Slovensko s vědomím tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Kaliňák přitom podle slovenského Denníku N musel nejpozději měsíc po únosu, kdy německá strana zažádala o seznam lidí na palubě vládního letadla, tušit, že omámený a zbitý Trinh nebyl pouze "opilým členem delegace, který spadl ze schodů", jak bylo řečeno slovenské policii.

Jak se vietnamský manažer stal obětí únosu a co všechno věděli členové slovenské vlády? Odpovědi se snaží spolu s Denníkem N nalézt i německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, oba mají k dispozici výpovědi členů slovenských bezpečnostních složek a závěry německé prokuratury.

Unáhlená státní návštěva

Krátce po berlínském únosu, 25. července, přišlo nečekané oznámení. Hned následující den měla dorazit na Slovensko vietnamská delegace. Bylo to velmi neobvyklé, podobné návštěvy se totiž hlásí v předstihu kvůli logistice a bezpečnosti.

Delegace přiletěla z Prahy zapůjčeným slovenským vládním speciálem zhruba v jednu hodinu odpoledne. I to bylo podle médií podivné, původně měla státní návštěva přijet přes Vídeň.

Přestože šlo o mimořádnou situaci, "vypadalo to normálně", uvedl bývalý slovenský ministr vnitra Kaliňák listu SME.

Delegaci uvítalo několik slovenských pohlavárů. Na palubě s ní byl šéf protokolu vnitra Radovan Čulák a bývalý poradce slovenské vlády Quang Le Hong.

O Quangovi by se přitom dal sepsat samostatný příběh. Podle letošního vyjádření slovenského prezidenta Andreje Kisky měl Quang s někdejším premiérem Robertem Ficem mimořádné vztahy. "Dost mě překvapilo, když mi v září loňského roku zavolal premiér Fico. Nikdy předtím se nestalo, aby mi volal kvůli velvyslanci. Velmi netradičním, až direktivním způsobem mě požádal, abych pana Quanga jmenoval velvyslancem," řekl Kiska serveru Aktuality.sk.

Quang se velvyslancem nestal, po únosu nastoupil na místo chargé d’affaires v Hanoji. Dnes už ani není zaměstnancem vnitra.

Je to jenom "opilec, co spadl ze schodů"

Tehdejší ministr Kaliňák delegaci očekával u hotelu. Podle výpovědi svědků byl nervózní a do telefonu říkal něco o "pasu".

Další podivnost. Samotná schůzka ministrů a dalších špiček netrvala ani tři čtvrtě hodiny - a to ji přitom prodloužilo čekání na příjezd další policejní dodávky. Vietnamská delegace totiž během schůzky vznesla neobvyklý požadavek. Požádala velitele kolony, aby mezi auta přibral jednu z trojice dodávek, které už čekaly na parkovišti u hotelu. Jejich žádost byla zprvu odmítnuta. 

Velitel kolony ale nakonec svolil k zařazení jiné dodávky, policejního vozu. Teprve při převádění zbitého Trinha z obyčejné do policejní dodávky jeho přítomnost zaznamenali i samotní policisté. Údajně šlo o "státní zájem".

"Kali o tom ví," zaznělo s odvoláním na ministra.

Šéf protokolu Čulák podle výpovědí uvedl, že Vietnamec je pouze opilý a spadl ze schodů a že by ho kvůli případné ostudě neměl nejlépe vůbec vidět vietnamský ministr.

Tento scénář ovšem ministerstvo vnitra odmítá. "Ředitel protokolu resortu vnitra Radovan Čulák nikdy neviděl žádného dobitého či opilého člověka a nikdy ho nepřikázal přeložit z jedno auta do druhého, jako to popisuje článek (Denníku N)," cituje mluvčího vnitra Petera Lazarova server SME.

Do letadla bez kontroly

Podle výpovědí policistů auto na letišti neprošlo žádnou kontrolou a zastavilo až u letadla. Opět zapůjčeného slovenského speciálu. Trinha do něj dovlekli jako posledního, museli ho podpírat. Kontrolor na schodech je ale nechtěl pustit, protože delegaci chyběly doklady do počtu. Po příjezdu auta z ministerstva vnitra už bylo vše "v pořádku".

Letadlo odletělo do Moskvy, letuškám byly zabaveny telefony. Podle Kaliňáka o odvoz požádala vietnamská delegace.

Kaliňák podle listu SME popírá, že by se - ať už před hotelem, nebo na letišti - nacházel někdo omámený, či dokonce opilý. Vše označil za "vymyšlené". Podle mluvčího ministerstva Lazarova se "slovenské orgány úmyslně žádným způsobem nepodílely na únosu vietnamského občana do zahraničí".

O zapojení Bratislavy do celého případu informoval německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung teprve letos v dubnu. Případ vyšetřuje německá policie, protože k údajnému únosu došlo v Berlíně. Před berlínským soudem dosud stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dva vozy, následně využité k Trinhově sledování. Za mřížemi stráví tři roky a deset měsíců.

Video: Když jsem se měl sejít s Barackem Obamou, přišlo deset policistů v civilu a odvezli mě, říká Nguyen Quang A

Když jsem se měl sejít s Barackem Obamou během jeho návštěvy Hanoje, přišlo deset policistů v civilu a odvezli mě do jiného města, říká Nguyen Quang A | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy