Slovenský exministr Kaliňák vyvracel zapojení do únosu Vietnamce. Je to scestné a absurdní, tvrdí

ČTK ČTK
9. 8. 2018 16:31
Podle opozice exministr řekl, že Slovensko se vědomě na únosu prominentního Vietnamce nepodílelo.
Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. | Foto: ČTK

Bratislava - Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák odmítl jako "scestné a absurdní" nařčení, že přímo vydával pokyny při únosu vietnamského podnikatele z Německa do vlasti za údajného využití slovenského vládního letadla. Kaliňák to uvedl po mimořádném jednání bezpečnostního výboru parlamentu, které se na exministrův návrh uskutečnilo v utajeném režimu.

Kaliňák podle serveru Sme.sk uvedl, že dílčí výsledky vyšetřování hovoří o možném neúmyslném zapojení Slovenské republiky do akce vietnamské tajné služby. Jako "lži", "neověřená fakta" a "snahu o politikaření" ale odmítl článek listu Denník N popisující údajnou Kaliňákovu roli v únosu.

"Pokud jsem byl naivní, prosím, ale nepředpokládal jsem to. Ani dnes mi nejde do hlavy, aby váš partner z jiné země osobně přijel s cílem, aby někoho unesl. To je věc, které mohu těžko uvěřit," řekl.

Podle opozičního poslance Miroslava Beblavého nezazněly na výboru informace umožňující jasně určit, zda slovenské úřady o únosu věděly, nebo nevěděly.

"Kaliňák dnes prohlašoval, že vědomě jsme se na únosu nepodíleli. Možnost neúmyslné spolupráce nedokázal vyloučit. Podle mne i po dnešku stále nevíme, jak to vlastně bylo," řekl Beblavý. Podezření v něm posiluje Kaliňákova nervozita během čtvrtečního jednání.

"Pravděpodobnost, že je (Kaliňák) do toho namočený, se u mne teď snoubí s jistotou," řekl další opoziční poslanec Ľubomír Galko podle webu Denníku N. "Velice se do toho vložil, snažil se nás citově vydírat, tlačil na nás," vylíčil Galko exministrovo chování.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung na konci července napsal, že berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh, který byl loni v létě unesen v německé metropoli, byl poté do vlasti přepraven slovenským vládním letadlem. Neexistují o tom "prakticky žádné pochyby", citoval deník ze záznamu berlínského kriminálního úřadu.

List také napsal, že přeprava uneseného Vietnamce byla předmětem schůzky tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a jeho vietnamského protějšku. Podle vyšetřovatelů mělo setkání "jediný účel", a sice "dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu".

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Před soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

Slovenská strana vietnamským partnerům zapůjčila vládní speciál na cestu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy