Slovenský exministr Kaliňák vyvracel zapojení do únosu Vietnamce. Je to scestné a absurdní, tvrdí

ČTK ČTK
9. 8. 2018 16:31
Podle opozice exministr řekl, že Slovensko se vědomě na únosu prominentního Vietnamce nepodílelo.
Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. | Foto: ČTK

Bratislava - Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák odmítl jako "scestné a absurdní" nařčení, že přímo vydával pokyny při únosu vietnamského podnikatele z Německa do vlasti za údajného využití slovenského vládního letadla. Kaliňák to uvedl po mimořádném jednání bezpečnostního výboru parlamentu, které se na exministrův návrh uskutečnilo v utajeném režimu.

Kaliňák podle serveru Sme.sk uvedl, že dílčí výsledky vyšetřování hovoří o možném neúmyslném zapojení Slovenské republiky do akce vietnamské tajné služby. Jako "lži", "neověřená fakta" a "snahu o politikaření" ale odmítl článek listu Denník N popisující údajnou Kaliňákovu roli v únosu.

"Pokud jsem byl naivní, prosím, ale nepředpokládal jsem to. Ani dnes mi nejde do hlavy, aby váš partner z jiné země osobně přijel s cílem, aby někoho unesl. To je věc, které mohu těžko uvěřit," řekl.

Podle opozičního poslance Miroslava Beblavého nezazněly na výboru informace umožňující jasně určit, zda slovenské úřady o únosu věděly, nebo nevěděly.

"Kaliňák dnes prohlašoval, že vědomě jsme se na únosu nepodíleli. Možnost neúmyslné spolupráce nedokázal vyloučit. Podle mne i po dnešku stále nevíme, jak to vlastně bylo," řekl Beblavý. Podezření v něm posiluje Kaliňákova nervozita během čtvrtečního jednání.

"Pravděpodobnost, že je (Kaliňák) do toho namočený, se u mne teď snoubí s jistotou," řekl další opoziční poslanec Ľubomír Galko podle webu Denníku N. "Velice se do toho vložil, snažil se nás citově vydírat, tlačil na nás," vylíčil Galko exministrovo chování.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung na konci července napsal, že berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že bývalý vietnamský komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh, který byl loni v létě unesen v německé metropoli, byl poté do vlasti přepraven slovenským vládním letadlem. Neexistují o tom "prakticky žádné pochyby", citoval deník ze záznamu berlínského kriminálního úřadu.

List také napsal, že přeprava uneseného Vietnamce byla předmětem schůzky tehdejšího slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a jeho vietnamského protějšku. Podle vyšetřovatelů mělo setkání "jediný účel", a sice "dostat pana Trinha relativně bez problémů ze schengenského prostoru zpět do Vietnamu".

Trinh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu a v lednu byl odsouzen za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, se do země vrátil dobrovolně. Podle Berlína šlo o únos a o bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Před soudem zatím stanul pouze Long N. H., který si loni v Praze půjčil dvě auta, která byla využita ke sledování Trinha a jeho únosu. Berlínský soud ho za napomáhání únosu tento měsíc poslal na tři roky a deset měsíců do vězení.

Slovenská strana vietnamským partnerům zapůjčila vládní speciál na cestu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 52 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy