Kauza únosu Vietnamce: Slováci lhali polským úřadům, zjistil deník

ČTK ČTK
31. 8. 2018 15:45
Slovenský Denník N přišel s informací, že slovenské ministerstvo vnitra nejdřív Polákům tvrdilo, že na palubě letadla se nachází vietnamská vládní delegace, potom zase, že je tam sám ministr vnitra Robert Kaliňák na cestě do Ruska.
Bývalý slovenský ministr vnitra.
Bývalý slovenský ministr vnitra. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenské úřady lhaly svým polským kolegům při žádosti o povolení přeletu vládního letadla, na jehož palubě se podle některých informací loni v létě mohl nacházet i unesený vietnamský podnikatel.

S odvoláním na informace, které poskytlo slovenské ministerstvo zahraničí jednomu z parlamentních výborů, to napsal slovenský list Denník N.

Kvůli vyšetřování kauzy možného zapojení Bratislavy do únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha z Německa do vlasti bylo na Slovensku zbaveno mlčenlivosti několika desítek lidí.

Slovensko poskytlo vietnamské vládní delegaci, která se v Bratislavě setkala s tehdejším slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, svůj vládní speciál na cestu z Prahy do Bratislavy a následně ze slovenské metropole do Moskvy.

Slovenské úřady podle slovenských medií žádost o povolení přeletu letadla přes Polsko do Ruska nejprve zdůvodňovaly tím, že na palubě bude vietnamský ministr.

Když to polské straně nestačilo, další den letecký útvar slovenského ministerstva vnitra žádost změnil s odůvodněním, že jde o přepravu slovenského ministra vnitra s delegací na pracovní cestu do Ruska.

Podle dřívějšího sdělení ministerstva vnitra ovšem Kaliňák na palubě letadla během zmiňovaného letu nebyl. Slovenská média již dříve spekulovala, že Slovensko v žádosti o přelet svého vládního letadla přes Polsko záměrně uvedlo Kaliňákovo jméno, aby polské úřady povolení udělily.

Ministerstvo vnitra tehdy v reakci tvrdilo, že při zapůjčení vládního letadla se příslušný let označuje jako přeprava ministra vnitra bez ohledu na to, zda ministr skutečně bude na palubě stroje.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung na konci července napsal, že berlínští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Vietnamec byl přepraven slovenským vládním letadlem. Bývalý slovenský ministr vnitra Kaliňák ale opakovaně odmítl možnost, že by se Slovensko na únosu Vietnamce vědomě podílelo.

Na post ministra rezignoval Kaliňák po tlaku veřejnosti a části koalice po dosud nevyšetřené únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Video: Pavla Holcová o vraždě Jána Kuciaka. 

Pořád věřím, že policisté chtějí vraždu objasnit, ale mohou tam být velké politické tlaky, možná už dávno vědí, kdo to udělal, říká Pavla Holcová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy