Slovák nabízel před volbami hlasy Romů za tisíc eur. Hrozí mu rok vězení

ČTK ČTK
7. 2. 2020 14:20
Tři týdny před parlamentními volbami na Slovensku tamní policie ohlásila první odhalený případ volební korupce. Osobu podezřelou, že nabízela zajištění hlasů voličů výměnou za finanční odměnu, vyšetřovatel zadržel přímo při převzetí úplatku 1000 eur (zhruba 25 000 korun).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) pachatel sliboval hlasy jednomu z jeho kandidátů.

Slovenská policie uvedla, že v případu šlo o zajištění hlasů romských voličů. Zadrženému muži v případě prokázání viny hrozí roční vězení.

Podle OLaNO obviněný z města Rimavská Sobota vyhledal kandidáta hnutí a řekl, že mu dokáže zajistit hlasy voličů ve volbách. "Řekl mi, že to samozřejmě nebude zadarmo. Protože mi bylo zřejmé, že nejde o legální získávaní hlasů, kontaktoval jsem policii," řekl Branislav Veselko, který se uchází o přízeň voličů ze 131. místa kandidátní listiny OLaNO.

Podezření z kupování hlasů voličů, zejména početné romské menšiny, provázela již v minulosti různé volby na Slovensku. Volební korupce je ve slovenském trestním zákonu od roku 2011. V předchozích volbách do sněmovny v roce 2016 zase v rámci potírání případů kupování hlasů poprvé museli voliči pod hrozbou pokuty odevzdat nepoužité hlasovací archy ve volební místnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy