Chudší státy EU kritizují rozpočet. Chceme peníze podle našich představ, řekl Babiš

ČTK ČTK
1. 2. 2020 18:12
Patnáctka států sdružených v uskupení Přátel koheze v sobotu zdůraznila svůj požadavek, aby financování politiky soudržnosti zůstalo v příštím víceletém finančním rámci Evropské unie na úrovni předchozího období. Vyplývá to z deklarace, kterou zástupci států podepsali na summitu konaném v portugalském městě Beja. Politika soudržnosti slouží ke sbližování životní úrovně členských zemí unie.
Foto: Reuters

Návrh Evropské komise počítá s tím, že se objem peněz určených na kohezní politiku sníží v letech 2021 až 2027 o deset procent. Důvodem je odchod Británie z unie i zaměření rozpočtu na nové priority.

"Já jsem ve svém vystoupení ten návrh rozpočtu velice kritizoval, protože bývalá komise nám vlastně nikdy nevysvětlila, jaké jsou priority toho rozpočtu," řekl novinářům po sobotním jednání řekl český premiér Andrej Babiš. "Vidím tam množství peněz, které by se daly přerozdělit," dodal.

Portugalský premiér António Costa v úvodu setkání uvedl, že konání summitu první den po brexitu je symbolické. Přátelé koheze podle něj namísto štěpení nabízejí soudržnost.

Pod sobotní deklaraci se vedle Česka podepsaly i Bulharsko, Kypr, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Své zástupce na akci vyslala také Itálie a Chorvatsko, které momentálně předsedá Radě EU.

Státy v dokumentu mimo jiné napsaly, že kohezní politika má pozitivní dopad na každodenní život evropských občanů a zesiluje jejich důvěru v evropský projekt, a proto vyžaduje dostatečnou úroveň financování. Zopakovali také požadavek na zrušení rabatů, tedy vratek z evropského rozpočtu pro některé čisté plátce.

Za Evropskou komisi se summitu zúčastnil komisař pro rozpočet Johannes Hahn a komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová.

Unie plýtvá penězi na vlastní chod, řekl Babiš

Premiér Babiš bude o českých požadavcích na víceletý finanční rámec jednat 6. února v Bruselu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Právě zachování peněz na kohezi bude patřit ke klíčovým českým požadavkům. "Budeme bojovat za to, abychom dostali peníze podle našich představ, ne podle představ Bruselu," uvedl k tomu v sobotu premiér.

Návrh Evropské komise podle něj znamená, že na kohezi půjde o 37 miliard eur (asi 925 miliard korun) méně než v uplynulém období. "Myslím, že 37 miliard eur není zas až taková částka, která by se nedala vyřešit," poznamenal. "V návrhu jsou položky jako 25 miliard eur pro eurozónu, což je zbytečné. Je tam 14,5 miliardy eur pro slevy, které vznikly historicky. Jsou tam další položky, které si myslíme, že by měly být rozpočtovány jiným způsobem," uvedl.

Babiš zopakoval, že unie podle něj plýtvá penězi na svůj vlastní chod. "Evropské struktury nás stojí ročně 10 miliard eur, to je 250 miliard korun. Nedávno jsem navštívil Evropský účetní dvůr, kde je skutečně vidět, jak evropské struktury plýtvají penězi, nešetří. Máme tady parlament, který nás stojí dvě miliardy eur a který zasedá ve třech místech Evropy," podotkl.

Ušetřit by se podle něj mohlo i u navyšování rozpočtu pohraniční stráže či v oblasti obrany, protože většina států je členy NATO.

Víceletý rozpočtový rámec na roky 2021 až 2027 budou zástupci členských států EU řešit 20. února na mimořádném summitu. Babiš ovšem neočekává, že by se tam dohodli. Dohoda podle něj není reálná za celou dobu chorvatského předsednictví, tedy do konce června. Přitom už v listopadu mají ministři financí schvalovat podobu rozpočtu unie na příští rok.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy