Slovenští kriminalisté zasahují v Kočnerově domě. Razie probíhá i v jeho firmách

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 1. 2020 8:56
Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) zasahuje od časného rána v domě podnikatele Mariana Kočnera v bratislavské Kolibě a také v budovách, kde sídlí jeho firmy, taktéž ve slovenském hlavním městě. Informoval o tom slovenský zpravodajský web Noviny.sk, podle kterého začal zásah asi v šest hodin ráno.
Marian Kočner u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
Marian Kočner u soudu v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. | Foto: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

Podle slovenských médií provádí kriminalisté NAKA také domovní prohlídku v bydlišti bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky v obci Hamuliakovo nedaleko Bratislavy a měli by se nacházet i v luxusním komplexu Bonaparte, kde Kočner dříve vlastnil byt. Komplex stojí v Bratislavě.

Slovenská policie na svém Facebooku uvedla, že NAKA zasahuje v Bratislavě, Banské Bystřici a v Donovalech a celkem vykonává šestnáct domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor. 

K raziím dochází den po domovních prohlídkách u soudců, kteří jsou podezřelí ze spolupráce s Kočnerem. Kriminalisté ve středu prohledávali také vilu podnikatele Norberta Bodora, který měl být podle Kočnerových uniklých zpráv z aplikace Threema spojkou na policii a prokuraturu. 

Kočner je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Někdejší prokurátor Trnka měl s Kočnerem udržovat nestandardní vztahy, loni byl kvůli tomu postaven mimo službu. Funkci generálního prokurátora zastával v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Předminulý týden zadržela Trnku NAKA pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho. Prokuratura ale jeho stíhání označila za nedůvodné a nařídila jeho propuštění.

Do médií také loni unikla nahrávka z roku 2014, na které Kočner vulgárně ponižuje Trnku za to, že si Trnka podle podnikatele spolu se dvěma společníky pořídil kopii nahrávky z aféry Gorila, kterou si u něj Kočner nechal, a že pak se snažili dostat za ni peníze od spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

Video: Kuciakova vražda posunula spoustu Slováků k radikálům, bojím se o demokracii, říká Šimečka

Zájem je obrovský, o vyšetřování i o všechno, co vyšlo na povrch. Ne všichni jsou ale citliví k tomu, co se stalo, popisuje novinář Martin M. Šimečka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy