Živě: Vzali jste mi sny a dětství, řekla Greta světovým lídrům na klimatickém summitu

Přenos skončil
V newyorském sídle OSN začíná klimatický summit, který svolal její šéf António Guterres. Doufá, že světoví vůdci na vrcholné schůzce představí nová opatření zaměřená na snížení emisí. Dění v New Yorku sledujeme on-line.
Greta Thunbergová: Všichni si k nám mladým chodíte pro naději. Jak se opovažujete? | Video: Reuters

SOUHRN UDÁLOSTÍ

  • V 16 hodin středoevropského času začal v americkém New Yorku klimatický summit zemí OSN.
  • Česko reprezentuje premiér Andrej Babiš. S projevem ale nevystoupí.
  • Generální tajemník OSN António Guterres vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství.
  • "Řekl jsem světovým vůdcům, aby nepřijížděli s líbivými projevy, ale s konkrétními závazky," uvedl šéf OSN.
Přenos skončil
21:28

Mezinárodní dárci uvolní 500 milionů dolarů (asi 11,8 miliardy korun) na ochranu deštných pralesů, včetně těch amazonských, ve kterých už několik měsíců zuří rozsáhlé požáry. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron po schůzce s prezidnety Chile a Kolumbie na okraji Valného shromáždění OSN.

21:24

Na summitu se krátce objevil také americký prezident Donald Trump. Poslechl si projev Angely Merkelové, zatleskal vystoupení indického premiéra Naréndry Módího a po asi patnácti minutách odešel.

21:06

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její země zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými změnami. Namísto dvou miliard eur (51,8 miliardy korun) půjde o čtyři miliardy eur (přes 103,6 miliardy korun).

19:17

Se svým projevem na klimatickém summitu vystoupila už i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Bez ohledu na to, jestli jsme malá nebo velká země, dělejme konkrétní kroky," vyzvala ve svém příspěvku.

 

"Je mi ctí, že jsem mohla reprezentovat naši zemi jako jednu z mála v našem regionu," řekla po skončení novinářům. "Měla jsem možnost vystoupit v té první části klimatického summitu a ze zákulisních informací vím, že je to jednak díky tomu jaké cíle jsem za Slovensko mohla prezentovat, ale prý také zaujal můj osobní příběh. Moje aktivity předtím, než jsem se stala prezidentkou," prozradila Čaputová, která před kandidaturou působila jako enviromentální právnička.

"Donalda Trumpa jsme tam zaznamenali na velmi kraťoučkou chvíli, byl tu jen pár minut na začátku summitu. Jeho postoj k tomuto tématu je všeobecně známý," odpověděla slovenská prezidentka na to,co si myslí o postoji Spojených států, jednoho z největších znečišťovatelů. 

18:25 António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.

"Příroda je naštvaná. A klameme sami sebe, když si myslíme, že můžeme oklamat přírodu, protože příroda vždycky udeří zpátky. Všechno něco stojí a nejvíce nás stojí nedělat nic. Nejvíce nás stojí dotovat umírající průmysl fosilních paliv, stavět více a více uhelných elektráren a popírat, co je naprosto jasné, a sice že jsme v hluboké klimatické díře a abychom se dostali ven, musíme nejdřív přestat kopat," uvedl ve svém projevu generální tajemník OSN António Guterres.

17:59

Spíše než ve Francii by zastánci účinnějšího boje proti klimatickým změnám měli demonstrovat v Polsku. V rozhovoru poskytnutém listu Le Parisien to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. V sobotu se demonstrací za ochranu klimatu v Paříži zúčastnilo nejméně 15 tisíc lidí. Podle Macrona ale nemají demonstrace ve Francii příliš smysl, ambiciózní klimatickou dohodu EU totiž před časem zablokovalo Polsko - a spolu s ním i Maďarsko, Estonsko a Česko.

 

Podle Macrona by ale měli demonstranti změnit své metody. Pochodovat, aby řekli, "že planeta hoří", je podle něj sice hezké, neřeší to ale problém. Spíše než ve Francii by měli příznivci ochrany klimatu "jít demonstrovat do Polska", vyzval Macron v letadle na cestě na klimatický summit OSN v New Yorku. "Pravdou je, že je tu jedna (země), která blokuje všechno - a to je Polsko. Mým cílem je přesvědčit další země, aby se pohnuly," uvedl prezident.

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron | Foto: Reuters
17:24 Greta Thunbergová

Podívejte se na emotivní projev aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN. "Tohle je celé špatně. Neměla jsem být tady. Měla jsem být ve škole na opačné straně oceánu," prohlásila viditelně nazlobená Švédka.

17:07 António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.

"Klimatická hrozba je závod, který prohráváme. Ale zároveň je to závod, který můžeme vyhrát," řekl v projevu na úvod klimatického summitu generální tajemník OSN António Guterres.

Zároveň vyjmenoval hned několik katastrof, které zemi zasáhly za poslední měsíce, a zdůraznil rovněž, že letošní červenec byl vůbec nejteplejším měsícem v historii.

"Ledovce tají, kvůli suchu vznikají lesní požáry, pouště se rozšiřují, bouře jsou mnohem silnější a více smrtící," zmínil Guterres a směrem ke státníkům vzkázal, že lidé chtějí vidět "konkrétní činy". "Máme povinnost zastavit klimatickou krizi, čas se krátí, ale ještě není příliš pozdě," dodal.

Foto: Reuters
16:43 Greta Thunbergová

Na klimatickém summitu OSN právě hovoří šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

"Pokud selžete, nikdy vám neodpustíme," vzkázala přihlížejícím světovým lídrům.

"Svět se probouzí a přichází změna, ať se vám to líbí, nebo ne. Vzali jsme mi sny a dětství," upozornila aktivistka.

16:14

V newyorském sídle OSN začal v pondělí klimatický summit, na který přijel i český premiér Andrej Babiš. K diskusi o ambiciózních plánech na snižování emisí se ale nepřipojí. "Přijel jsem hlavně na Valné shromáždění OSN," řekl na místě novinářům. Globální problémy nejsou jen klima."

Summit svolal generální tajemník OSN António Guterres, který vyzval, aby světoví lídři představili své závazky a plány na efektivní snížení emisí. Babiš vystoupit neplánoval.

"Dneska je klima velký hit a každý o tom mluví. Já tomu rozumím, ale je potřeba, jak řekl generální tajemník Guterres, aby ty státy, které tady dnes promluví, k tomu něco udělaly," prohlásil Babiš před samotným zahájením summitu. "Státy, které budou vystupovat, jsou daleko za námi," řekl s tím, že důležitější je podle něj mluvit o tom, jak plníme závazky z Klimatické konference v Paříži v roce 2015.

15:45 Andrej Babiš.

Úřad vlády zveřejnil program premiéra Andreje Babiše na následující dny. V pondělí se bude účastnit zahájení klimatického summitu, ze Spojených států odletí v pátek.

15:32

Klimatický summit a navazující zasedání Valného shromáždění OSN znamená pro obyvatele a návštěvníky New Yorku týden dopravního pekla. Americká média, úřady a také pořadatelé konferencí opakovaně varují před dopravními zácpami, uzávěrami a přísnými bezpečnostními kontrolami.

Bezpečnostní složky v New Yorku tvrdí, že jsou připraveny reagovat na chemický, biologický či jiný teroristický útok, v ulicích jsou vedle státních i federální policisté a také policisté v civilu. Manhattanské sídlo Organizace spojených národů na První Avenue se proměnilo v pevnost, přiblížit se k němu je možné pouze přes určené kontrolní stanoviště, vstup do areálu je pak omezen jen pro delegace a novináře, kteří procházejí zevrubnou kontrolou.

15:21

Reportérka Aktuálně.cz sleduje klimatický summit přímo v New Yorku:

15:16

Klimatické změny se týkají i nejodlehlejších míst na planetě. Z norského přístavu Tromsö vyplul minulý pátek německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší polární vědeckou expedicí. Vědci z devatenácti zemí se vydali na třináct měsíců trvající plavbu do Arktidy, země "věčného ledu". Jejich záměrem bude zjistit, jak izolované místo ovlivňují klimatické změny.

15:10

Podívejte se na speciál o klimatických změnách v Hospodářských novinách.

15:06

Přední klimatolog Radim Tolasz v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak bude Země vypadat v následujících desetiletích.

14:59

K radikálnímu boji s klimatickými změnami vyzvali světové vůdce mladí aktivisté, kteří se v sobotu zúčastnili prvního mládežnického summitu OSN o klimatu.

"Ukázali jsme, že jsme jednotní a že my, mladí lidé, jsme nezastavitelní," uvedla na této akci 16letá Thunbergová, která začala již před více než rokem pravidelně v pátek protestovat u švédského parlamentu. Svou činností inspirovala vznik studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), v jehož rámci studenti místo pátečního vyučování stávkují a požadují důraznější postup proti zhoršování životního prostředí.

Do poslední celosvětové série stávek a demonstrací za lepší ochranu klimatu se minulý pátek zapojily více než čtyři miliony lidí. Protestní akce se uskutečnily ve 163 zemích.

Foto: Reuters
14:54

Unie vůdčím hlasem v boji proti změnám klimatu, píše na Twitteru Rada EU, klíčová unijní instituce, kterou tvoří zástupci členských států.

14:50

Přečtěte si rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem o summitu OSN a plánech Česka na snižování emisí.

14:43 António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.

Generální tajemník OSN António Guterres před summitem vyzval představitele států, aby předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by mělo do roku 2030 snížit emise o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Motto pondělní konference OSN zní "Závod, který můžeme vyhrát; závod, který musíme vyhrát".

Podle Guterrese bude jednodenní konference "o činech, nikoli o slovech". "Řekl jsem světovým vůdcům, aby nepřijížděli s líbivými projevy, ale s konkrétními závazky," uvedl šéf OSN.

14:39

Klimatický summit začíná v 16 hodin středoevropského času. Česko na něm reprezentuje premiér Andrej Babiš, na akci ale na rozdíl od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nepřednese projev. Na konferenci promluví i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která do New Yorku dorazila nedávno lodí. 

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová | Foto: Reuters
14:32

Vážení čtenáři, ve Spojených státech začíná klimatický summit OSN. Přímo v New Yorku událost sleduje naše reportérka Simona Fendrychová. Vítáme vás u on-line přenosu.

Zahraničí ČTK Reuters Simona Fendrychová Zahraničí, ČTK, Reuters, Simona Fendrychová
Aktualizováno 23. 9. 2019 21:28
 

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy