Chicago - Manželům Michalovi a Anně Bodyziakovým připadal Arthur Jones jako "milý člověk". Říkal, že jako republikán podporuje nižší daně, je proti tomu, aby si americká federální vláda ve Washingtonu uzurpovala moc na úkor státu Illinois, a že chce zařídit, aby věci fungovaly lépe.
"Prostě nám řekl, že mu jde o lidi. A byl velmi pozitivní," vypráví Michal Bodyziak.
A tak s manželkou podepsali petici, se kterou sedmdesátiletý Jones loni v říjnu na jihozápadním předměstí Chicaga shromažďoval podpisy, aby mohl kandidovat do Kongresu.
Chození dům od domu a klepání na dveře se nakonec vyplatilo. Jones sehnal dostatek podpisů a v letošních listopadových volbách se bude za republikány ucházet o křeslo člena amerického Kongresu.
Arthur Jones manželům Bodyziakovým a ostatním ovšem zamlčel celkem podstatnou informaci, kterou nedávno zjistil list Chicago Sun-Times. A sice, že není jen tak nějaký dobrosrdečný, bývalý pojišťovací agent na penzi.
Dort pro Hitlera
Arthur Jones je neonacista, který se svými kamarády pravidelně slaví narozeniny Adolfa Hitlera, k čemuž si vždy upečou i dort.
A protože je Jones i rasista, tak někdy při této příležitosti upeče dorty rovnou dva. V dubnu 2011 měl spolu s přáteli vedle dortu pro Hitlera i jeden, kterým si připomínali začátek občanské války Severu proti Jihu v roce 1861. Na vrchu bylo napsáno: "Jih měl pravdu. Bílí muži bojují."
A do třetice je Arthur Jones taky zatvrzelým popíračem holokaustu. Na své webové stránce píše, že holokaust je "největší, nejčernější lží historie, nic více než židovský nástroj mezinárodního vydírání".
Pro americké organizace, které sledují projevy rasismu a jiné nesnášenlivosti v USA, je Jones známou firmou. Už od studentských let se jako výrazný a někdy i vedoucí člen angažoval v rasistických a neonacistických skupinách a hnutích.
Například podle organizace Anti-Defamation League byl členem Americké nacistické strany a nyní se hlásí k neonacistickému Národně socialistickému hnutí (NSM), na jehož akcích vystupuje i jako řečník.
Vymést všechnu špínu!
"Až národně socialistický režim převezme moc, a to je jenom otázka času, vyčistíme ulice od kriminálníků, pasáků, ku*ev, drogových dealerů, pornografistů - vyčistíme ulici od všeho toho odpadu," přednášel Jones na shromáždění NSM v srpnu 2015.
"Zničíme sionistické hnutí, zničíme černé kriminální hnutí. Deportujeme všechny ty ilegální cizince, kteří berou Američanům práci," vyhlašoval dále.
A při jiné příležitosti, v projevu k NSM z dubna 2017, uvedl: "Nezáleží mi na černých, nezáleží mi na Mexičanech, záleží mi pouze na bílých lidech. Tohle hnutí je o jediné věcí - o zachování Ameriky jako bílé země."
Sám Arthur Jones se prý nepovažuje ani za rasistu, ani za neonacistu. V rozhovoru pro americký deník New York Times sám sebe popsal jako "dlouholetého republikána", který "filozoficky stojí boku po boku" Donaldu Trumpovi. Své kritiky zevnitř Republikánské strany označuje za "bandu zbabělců".
Jak přechytračit republikány
Republikáni skutečně dávají od Jonese jasně a veřejně ruce pryč. "V Republikánské straně státu Illinois není místo pro nikoho, jako je nacista Arthur Jones. Jsme silně proti jeho rasistickým názorům a proti jeho kandidatuře na veřejnou funkci," stojí ve veřejném prohlášení Tima Scheidera, předsedy Republikánské strany v Illinois.
Jenže za pozdvižení a zájem médií, které v USA vzbudila Jonesova kandidatura, si republikáni mohou do značné míry sami. I pro ně byl známou firmou.
Jones se v minulosti už vícekráte pokoušel o republikánskou kandidaturu, ale buď neuspěl, nebo ho strana stačila vyšachovat. Tentokrát je ale přelstil.
Okrsek, kde Jones sbíral své hlasy, je tradiční baštou demokratů. V posledních 25 volbách do Kongresu, které se konají každé dva roky, vyhrál ve 24 případech demokrat. A tak republikáni do tohoto "předem prohraného souboje", jak byli sami přesvědčeni, tentokrát ani nechtěli postavit svého oficiálního kandidáta.
Jones toho využil, a než se strana stačila vzpamatovat, proběhly všechny lhůty, dokdy republikáni mohli do vnitrostranického souboje postavit vlastního člověka. Republikánská kandidatura tak spadla do klína Jonesovi.
Je sice velmi nepravděpodobné, že by Jones v listopadových volbách mohl jako vyzyvatel porazit současného demokratického kongresmana Billa Lipinského. Republikáni ale nyní musejí minimálně varovat své spolustraníky, aby Jonesovi náhodou nedali hlas.
Sám Jones si ovšem poměrně věří. "Poslouchejte, neuvrtal bych se do tohohle zatraceného problému, kdybych nevěřil, že mám šanci vyhrát," uvedl pro list Chicago Sun-Times.
Umění klamat tělem
Lidé, kteří loni na podzim Jonesovi podepsali petici pro jeho kandidaturu, byli podle reportérů překvapeni, když se dozvěděli o jeho neonacistických a rasistických názorech.
Arthur Jones patrně bude chtít i ve své předvolební kampani "klamat tělem". Pro deník New York Times řekl, že se v kampani vůbec nechce soustředit na "ten nesmysl holokaustu", ale že mu půjde o témata, jako jsou "mír a válka, ekonomická bezpečnost" nebo imigrace.
Nemohl by mu tedy jeho trik vyjít i podruhé? Američtí novináři naznačují, že záleží, jak moc se Arthur Jones rozmluví. Podle New York Times totiž i v jejich společném rozhovoru postupně přešel na svá pravá, srdeční témata.
"Nevěřím v doktrínu rasové rovnosti," vyznal se například Jones. "Jděte ven do přírody a žádnou rovnost tam nenajdete. Najdete vůdce a najdete ty, co jsou vedeni. Najdete predátory a najdete kořist. Neexistuje žádná taková věc jako rovnost."