Češi se převlékli v centru hlavního města Kazachstánu do plavek Borata. Za recesi skončili ve vazbě

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2017 11:18
V centru kazašského hlavního města Astany se minulý pátek pokusila skupina šesti českých občanů o recesi. Nehledě na mrazivé počasí se převlékli do plavek, připomínajících hrdinu populárního filmu "Borat". Potom si nasadili černé paruky a chtěli se vyfotit před reklamním panelem s nápisem "I love Astana" (Miluji Astanu). Kazašská policie je zadržela a obvinila z výtržnictví.     
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany.
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany. | Foto: Informburo.kz

Astana - Šestice Čechů se minulý pátek převlékla v centru kazašské metropole Astany za hrdinu parodického filmu "Borat". 

Chtěli se vyfotit u nápisu "I love Astana" (Miluji Astanu). Zakročila ale proti nim policie.

"V pátek byli na parkovišti nedaleko (pavilonu) EXPO zadrženi občané České republiky, kteří se fotili v nevhodném stavu. Byli obviněni z přestupku podle paragrafu 434 trestního práva za 'drobné výtržnictví' a jejich případ byl předán k soudu," řekla kazašskému serveru NewTimes.kz mluvčí tiskové služby astanské policie Sofie Kylyšbeková.

Soud později Čechy propustil a skupinu odsoudil k peněžité pokutě ve výši 22 500 kazašských tenge pro každého z nich (v přepočtu zhruba 1500 korun - pozn.red.).

Na kazašských sociálních sítích ale incident vzbudil velký rozruch. Někteří lidé akci Čechů označili za urážku národního cítění Kazachů a požadovali pro ně daleko přísnější trest.

"Měli dostat každý pokutu ve výši 22 milionů tenge (v přepočtu 1,5 milionu českých korun - pozn.red.)," napsal podle serveru NewTimes.kz jeden z diskutujících.

Emoce kolem Borata

Parodická postava zaostalého a sprostého Borata, kterou před lety vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen, budí v Kazachstánu už delší dobu velké emoce.

Hlavním aktérem jeho filmu "Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu"  z roku 2006 je rasistický, sexistický, sprostý a hlavně fiktivní kazašský reportér, který je například přesvědčen, že kazašské víno se vyrábí z koňské moči a gayové musí nosit modré klobouky.

Sascha Baron Cohen alias Borat.
Sascha Baron Cohen alias Borat. | Foto: Aktuálně.cz

V Boratově podání je Kazachstán špinavá díra plná potulných prostitutek.

Absolutní neznalost této středoasijské země a její kultury mezi lidmi na Západě dávala Cohenovi téměř neomezené možnosti vymýšlet si Boratovy neuvěřitelné historky.

Protesty nepomohly, turistů je ale víc

Kazašské úřady proti filmu hned po jeho uvedení v roce 2006 ostře protestovaly a jeho promítání v zemi zakázaly.

V americkém deníku The New York Times si vláda Kazachstánu objednala velký inzerát, ve kterém popisovala demokratické hodnoty země, vzdělávací systém a práva žen.

Cohenův film se stal po celém světě kasovním trhákem, tvůrcům vydělal přibližně 260 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy korun).

V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je ale snímek zakázán.

Paradoxem zůstává, že zájem o návštěvu Kazachstánu se po uvedení filmu výrazně zvýšil.

Fiktivní Borat zaměstnává úřady v Kazachstánu dodnes. Zpřísnily kvůli němu například tresty za hanobení státních symbolů, konkrétně hymny.

V březnu 2012 totiž pořadatelé sportovní akce v Kuvajtu pustili omylem místo skutečné kazašské hymny Cohenovu píseň z filmu Borat, která Kazachstán opěvuje jako největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu".

Organizátoři střeleckých závodů se tehdy vítězné sportovní střelkyni z Kazachstánu omluvili a ceremoniál zopakovali. Vláda v Astaně ale přešlap pořadatelů označila za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů".

Scény z filmu Borat, který si dělá legraci z Kazachstánu, připomínala návštěva prezidenta této země ve francouzském supermarketu ve městě Almaty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy