Češi se převlékli v centru hlavního města Kazachstánu do plavek Borata. Za recesi skončili ve vazbě

Zahraničí Zahraničí
14. 11. 2017 11:18
V centru kazašského hlavního města Astany se minulý pátek pokusila skupina šesti českých občanů o recesi. Nehledě na mrazivé počasí se převlékli do plavek, připomínajících hrdinu populárního filmu "Borat". Potom si nasadili černé paruky a chtěli se vyfotit před reklamním panelem s nápisem "I love Astana" (Miluji Astanu). Kazašská policie je zadržela a obvinila z výtržnictví.     
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany.
Skupinka Čechů v barevných plavkách a parukách v centru kazašské Astany. | Foto: Informburo.kz

Astana - Šestice Čechů se minulý pátek převlékla v centru kazašské metropole Astany za hrdinu parodického filmu "Borat". 

Chtěli se vyfotit u nápisu "I love Astana" (Miluji Astanu). Zakročila ale proti nim policie.

"V pátek byli na parkovišti nedaleko (pavilonu) EXPO zadrženi občané České republiky, kteří se fotili v nevhodném stavu. Byli obviněni z přestupku podle paragrafu 434 trestního práva za 'drobné výtržnictví' a jejich případ byl předán k soudu," řekla kazašskému serveru NewTimes.kz mluvčí tiskové služby astanské policie Sofie Kylyšbeková.

Soud později Čechy propustil a skupinu odsoudil k peněžité pokutě ve výši 22 500 kazašských tenge pro každého z nich (v přepočtu zhruba 1500 korun - pozn.red.).

Na kazašských sociálních sítích ale incident vzbudil velký rozruch. Někteří lidé akci Čechů označili za urážku národního cítění Kazachů a požadovali pro ně daleko přísnější trest.

"Měli dostat každý pokutu ve výši 22 milionů tenge (v přepočtu 1,5 milionu českých korun - pozn.red.)," napsal podle serveru NewTimes.kz jeden z diskutujících.

Emoce kolem Borata

Parodická postava zaostalého a sprostého Borata, kterou před lety vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen, budí v Kazachstánu už delší dobu velké emoce.

Hlavním aktérem jeho filmu "Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu"  z roku 2006 je rasistický, sexistický, sprostý a hlavně fiktivní kazašský reportér, který je například přesvědčen, že kazašské víno se vyrábí z koňské moči a gayové musí nosit modré klobouky.

Sascha Baron Cohen alias Borat.
Sascha Baron Cohen alias Borat. | Foto: Aktuálně.cz

V Boratově podání je Kazachstán špinavá díra plná potulných prostitutek.

Absolutní neznalost této středoasijské země a její kultury mezi lidmi na Západě dávala Cohenovi téměř neomezené možnosti vymýšlet si Boratovy neuvěřitelné historky.

Protesty nepomohly, turistů je ale víc

Kazašské úřady proti filmu hned po jeho uvedení v roce 2006 ostře protestovaly a jeho promítání v zemi zakázaly.

V americkém deníku The New York Times si vláda Kazachstánu objednala velký inzerát, ve kterém popisovala demokratické hodnoty země, vzdělávací systém a práva žen.

Cohenův film se stal po celém světě kasovním trhákem, tvůrcům vydělal přibližně 260 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy korun).

V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je ale snímek zakázán.

Paradoxem zůstává, že zájem o návštěvu Kazachstánu se po uvedení filmu výrazně zvýšil.

Fiktivní Borat zaměstnává úřady v Kazachstánu dodnes. Zpřísnily kvůli němu například tresty za hanobení státních symbolů, konkrétně hymny.

V březnu 2012 totiž pořadatelé sportovní akce v Kuvajtu pustili omylem místo skutečné kazašské hymny Cohenovu píseň z filmu Borat, která Kazachstán opěvuje jako největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu".

Organizátoři střeleckých závodů se tehdy vítězné sportovní střelkyni z Kazachstánu omluvili a ceremoniál zopakovali. Vláda v Astaně ale přešlap pořadatelů označila za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů".

Scény z filmu Borat, který si dělá legraci z Kazachstánu, připomínala návštěva prezidenta této země ve francouzském supermarketu ve městě Almaty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy