Nejen Kaddáfí, válečné zločiny prý páchají i povstalci

Zahraničí Zahraničí
2. 6. 2011 17:13
Vyplývá to ze zprávy expertů OSN. Podle ní ale nejsou tak krutí, jako diktátorovi lidé
Libyjští povstalci
Libyjští povstalci | Foto: Reuters

Ženeva/Benghází - Vyšetřovatelé OSN obvinili libyjská vládní vojska z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Vzhledem k proslavené krutosti diktátora Muammara Kaddáfího nejde o nic neočekávatelného. Mnohem překvapivější je fakt, že trojice expertů na lidská práva ve své zprávě nešetřila ani Kaddáfího protivníky - rebely, kteří mají podporu mezinárodního společenství.

"Komise získala méně informací a faktů týkajících se opozičních jednotek. Nicméně některé jejich činy považujeme za válečné zločiny," stojí ve zprávě, z níž cituje server BBC.

Mučení cizinců

Kaddáfí a jeho sympatizanti ale v počtu spáchaných zvěrstev s přehledem vedou. Vyšetřovatelé OSN mají k dispozici důkazy o vraždách a mučení.

V případě rebelů je znepokojivé jejich chování vůči cizincům - migrantům, kteří přišli do Libye kvůli práci. Řada z nich byla zabita či mučena.

Trojice expertů sbírala podklady přímo v Libyi. Informace získávali od rodin zabitých či umučených, od organizací monitorujících lidská práva a lékařů.

NATO ve středu oznámilo, že svou misi v Libyi prodlouží o dalších 90 dní.

Intervence v Libyi má mandát OSN. Do 31. března ji vedla Francie, Británie a Spojené státy. Pak velení převzala Severoatlantická aliance.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy