Skryté zklamání ve štábu Petera Pellegriniho. Výraz jeho ministra mluvil za vše

Matúš Burčík, Daniela Hajčáková, Michal Katuška, deník SME
24. 3. 2024 10:43
Oslavy v týmu Ivana Korčoka, skryté zklamání u Petera Pellegriniho a podobné pocity u příznivců Štefana Harabina. "Asi si koupím jednosměrnou jízdenku," uvažoval na závěr volebního večera jeden z Harabinových fanoušků. Deník SME zmapoval volební noc ve štábech prvních tří kandidátů v prezidenských volbách.
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ve volebním štábu Petera Pellegriniho.
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ve volebním štábu Petera Pellegriniho. | Foto: Profimedia.cz

V prvním kole prezidentských voleb se Korčokovo malé vítězství stalo největším překvapením. Přeskočil Pellegriniho o více než pět procent, ačkoli předvolební průzkumy mu přisuzovaly druhé místo. "Vypadá to, že jsem toto kolo možná vyhrál," řekl za bouřlivého potlesku na konci volební noci.

Korčok si štáb zřídil v prostorách bratislavského hotelu Falkensteiner, píše slovenský deník SME. Přišli předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka, Jaroslav Naď (Demokraté), Viliam Karas (KDH), Ján Budaj a také dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda. "Má všechny předpoklady, aby byl skvělým prezidentem," řekl novinářům Šimečka a dodal, že Korčok je i přes podporu části opozice občanským kandidátem.

Sám kandidát se dostavil před 22. hodinou. "Toto není párty. Je to pro nás výhradně pracovní záležitost," prohlásil. Byla z něj cítit jistota, že s Pellegrinim postoupí do druhého kola.

Když jeho příznivci poslouchali Pellegriniho tiskovou konferenci, několikrát hlasitě vyjádřili nespokojenost s odpověďmi. Již během volební noci zahájil Korčok svou kampaň pro druhé kolo. Zaměřil se jak na voliče Harabina, tak na předsedu Aliance Krisztiána Fóra - řekl dvě věty v maďarštině. Vyzdvihl také roli předsedy slovenské strany Igora Matoviče. Ohlásil mítinky v několika městech, první z nich bude v neděli v Bratislavě.

Favorit na druhém místě

Pellegrini měl volební štáb v restauraci Aušpic na petržalské straně Dunaje. Přestože kandidoval i s podporou Směru premiéra Roberta Fica, nikdo z hlavních představitelů této strany se nedostavil. Podávaly se steaky, vepřové i kuřecí, se zeleninou nebo brambory. Předseda Hlasu a šéf parlamentu dorazil po deváté hodině.

"Nechci dělat vývrtky a experimenty," řekl novinářům s tím, že zásadní novinky v kampani se nedají očekávat. Právě v souvislosti s Pellegrinim přitom "neprezidentský kandidát" Igor Matovič před volbami tvrdil, že se chystá zveřejnit informace, které by ho mohly vážně poškodit.

V souvislosti s neúčastí předsedy Směru Pellegrini uvedl, že ho chtěl pozvat do případného druhého kola voleb. "Zatím jsme to koncipovali pouze individuálně s kolegy z Hlasu."

Pellegrini označil postup do druhého kola za velký úspěch. Výsledky podle něj ukázaly, že většina lidí na Slovensku nechce "liberálně-pravicově-progresivního" prezidenta.

Přesto bylo v jeho štábu cítit zklamání, že skončil až za Korčokem. Na tiskové konferenci se to dalo nejlépe vyčíst z výrazu tváře ministra vnitra za Hlas Matúše Šutaje Eštoka.

Pokud se Fico rozhodne více zapojit do Pellegriniho kampaně před druhým kolem, bude Hlas "jen rád", řekl Eštok. "Je na premiérovi, jestli se rozhodne do kampaně více zapojit," dodal. Fico zatím Pellegriniho téměř nepropagoval, spíše kritizoval Korčoka.

Vítěz, který opět prohrál

"Jsem jednoznačným vítězem voleb," prohlásil před pěti lety neúspěšný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Jeden z hlavních protagonistů dezinformační scény následně neuspěl v parlamentních volbách se stranou Vlast a nyní neuspěl znovu.

Před volbami přitom tvrdil, že by podle průzkumů mohl vyhrát už v prvním kole. Ze tří relevantních prezidentských kandidátů zaujal Harabin zejména místem, které si vybral jako svůj volební štáb. Ačkoli se prezentoval jako "jediný národní kandidát", místem konání byla jednoduchá restaurace Palmýra, orientovaná na arabskou kuchyni, který se nachází ve studentském městečku v bratislavské Mlynské dolině. Na otázku, proč se tak rozhodl, Harabin odpověděl, že je kandidátem obyčejných lidí.

Podávaly se nealkoholické nápoje, džusy a víno. K dispozici byl klasický bufet, včetně falafelu, hummusu, arabského chleba a tlačenky. Mezi hosty nebyl šéf SNS Andrej Danko, který před volbami odstoupil ve prospěch Harabina. Z poslanců SNS se ukázali Rudolf Huliak a Adam Lučanský. Nechyběl ani bývalý soudce, europoslanec a šéf strany Slovenský patriot Miroslav Radačovský, bývalý poslanec za Sme rodina Peter Marček a Tibor Eliot Rostas.

Restaurace se zaplnila a mezi hosty panovala veselá nálada. Až do chvíle, kdy se začaly vyhlašovat výsledky. Zklamaný výraz Huliaka, který zíral do mobilu a odešel, když bylo jasné pořadí kandidátů, mluvil za vše.

Postupně odcházeli i ostatní. Harabin promluvil až po sečtení více než 90 procent hlasů. Tentokrát se k vítězství nehlásil. "Jsem v dobré kondici. Za pět let budu určitě kandidovat," řekl.

Získat 12 procent bez peněz není podle Harabina málo. Svým příznivcům před druhým kolem voleb nic nedoporučoval: "Moji voliči vědí, co mají dělat." Postěžoval si, že ho před volbami zablokovala takzvaná mainstreamová média. Přesto v nich dostal prostor. Žádost deníku SME o rozhovor na konci volební noci odmítl.

Souboj mezi Korčokem a Pellegrinim ve druhém kole voleb se odehraje za dva týdny.

 

Právě se děje

Další zprávy