Korčok vyhrál první kolo voleb, předstihl Pellegriniho. Chce oslovit vládní voliče

Přenos skončil
Bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok vyhrál první kolo prezidentských voleb na Slovensku. Zprvu vedl šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini, později se ale do vedení dostal Korčok, který po sečtení téměř všech hlasů získal 42,45 procenta. Pellegrini má 37,08 procenta. Dvojice se utká za dva týdny ve volebním finále. Jejich průběh sledujeme v online přenosu.
Exministr zahraničí Ivan Korčok ve volebním štábu reaguje na výsledky voleb.
Exministr zahraničí Ivan Korčok ve volebním štábu reaguje na výsledky voleb. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • První kolo prezidentských voleb na Slovensku vyhrál kariérní diplomat Ivan Korčok. Po sečtení téměř všech hlasů získal 42,45 procenta hlasů. Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini je druhý s 37,08 procenta hlasů. 
  • Volební účast přesáhla 51 procent.
  • Postup této dvojice kandidátů do finále se očekával. Druhé kolo proběhne za dva týdny, v sobotu 6. dubna.
  • Výsledky druhého kola budou zřejmě velmi těsné. Podle odborníků záleží hlavně na hlasech voličů, kteří v prvním kole volili exministra spravedlnosti Štefana Harabina, jenž skončil na třetím místě.
09:02

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, 

tento online přenos k prvnímu kolu prezidentských voleb na Slovensku končí. Dění se ale nadále věnujeme a v online přenose za dva týdny budeme sledovat i druhé kolo. Děkujeme za pozornost.

13:32

Vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku exministr zahraničí Ivan Korčok zdramatizoval nadcházející rozhodující duel, ve kterém bude o hlasy voličů soupeřit s dosavadním favoritem a předsedou parlamentu Peterem Pellegrinim. O výsledku druhého kola přímé volby hlavy státu 6. dubna rozhodne schopnost mobilizovat voliče a to, zda příznivci v pořadí třetího nejsilnějšího kandidáta ze sobotní volby Štefana Harabina přijdou hlasovat pro Pellegriniho, řekl prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.

13:31

Korčokovi vyjádřili na síti X podporu místopředseda sněmovny Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL). "Více než 5,5 procenta je slušný náskok. Před druhým kolem nás ale skoro jistě čeká drsná antikampaň plná dezinformací," napsal Bartošek. "První kolo vyhrál Ivan Korčok a věřím, že vyhraje i druhé, když vidím, jaký hnus proti němu proruské servery rozjely," uvedl Zdechovský.

13:31

Poslanec Ondřej Lochman (STAN) označil Korčoka za kandidáta, který sjednocuje západně orientované voliče, kandidátů na druhé straně bylo podle něj víc. "Peterovi Pellegrinimu odebral nejspíše část voličů Štefan Harabin a v druhém kole se dá očekávat přesun části tohoto spektra k Peteru Pellegrinimu, pokud k volbám dorazí," uvedl Lochman. Startovací čáru pro druhé kolo mají oba kandidáti podle něho v podstatě stejnou. "Očekávám velmi vyhrocenou kampaň v druhém kole," řekl. Korčok je podle Lochmana garantem demokratického a prozápadního směřování Slovenska a vytvářel by protiváhu Ficovi, který "ztratil hodnotový kompas někde mezi Bratislavou a Východem".

13:31

Předsedu sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) výsledek sobotního prvního volebního kola nepřekvapil. "Podstatné je kolo druhé a tam platí, že rozhodne ten, kdo dokáže zmobilizovat více svých voličů, aby k druhému kolu voleb přišli. Velká část nevolila ani v prvním kole, ukazuje volební účast. Držím Slovákům palce," napsal.

13:30

Někteří čeští politici čekají vyhrocenou kampaň před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Do finále, které se uskuteční 6. dubna, postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok podporovaný opozicí a předseda slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Například české poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) a Barboru Urbanovou (STAN) překvapilo, že Korčok byl v prvním kole na prvním místě.

10:56

Oslavy v týmu Ivana Korčoka, skryté zklamání u Petera Pellegriniho a podobné pocity u příznivců Štefana Harabina. "Asi si koupím jednosměrnou jízdenku," uvažoval na závěr volebního večera jeden z Harabinových fanoušků. Deník SME zmapoval volební noc ve štábech prvních tří kandidátů v prezidenských volbách.

10:47

Slovenská státní volební komise dnes potvrdila již dříve zveřejněné výsledky sobotního prvního kola prezidentských voleb. Do rozhodujícího duelu přímé volby, který bude 6. dubna, tak postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini. Novinářům to řekl šéf volební komise Eduard Burda.

10:42

Postup exministra zahraničí Ivana Korčoka a předsedy slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho do druhého kola slovenských prezidentských voleb se podle politologů předpokládal. Jan Kubáček a Pavel Šaradín pokládají za nejzajímavější vyšší než očekávaný odstup mezi oběma kandidáty, Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně zase jejich větší odstup od ostatních uchazečů o prezidentskou funkci. Ve volebním finále má podle Kopečka lepší šance Pellegrini. Kubáček soudí, že v kampani se bude objevovat jako mobilizační téma postoj proti premiérovi Robertu Ficovi (Směr-SD).

10:38 Slovenský premiér Robert Fico

Prezidentský kandidát Pellegrini je lepším řešením než vítěz prvního kola voleb Korčok, uvedl slovenský premiér Fico, který podporuje Pellegriniho.

09:12

Sobotní první kolo prezidentských voleb na Slovensku, které vyhrál exministr zahraničí Ivan Korčok, otřáslo pozicí jejich dosavadního favorita a předsedy parlamentu Petera Pellegriniho. Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole nejtěsnější souboj o křeslo hlavy státu od zavedení přímé volby v roce 1999, píše slovenský tisk.

08:19

Přestože průzkumy před slovenskými prezidentskými volbami dlouhodobě na první příčku posílaly Petera Pellegriniho, ovládl je nakonec Ivan Korčok. Pořádný boj ale začne až nyní. Do úřadu hlavy státu vede cesta přes přesvědčení příznivců proruského Štefana Harabina a nevoličů.

01:08

Po sečtení téměř všech hlasů - 99,86 procenta - má Korčok 42,45 procenta hlasů a Pellegrini 37,08 procenta. Na třetím místě je Harabin s 11,75 procenta hlasů. Čtvrtý je Krisztián Forró (2,92 procenta) a pátý Igor Matovič (2,18 procenta).

00:57 Štefan Harabin

Harabin neuvedl, zda ve druhém kole podpoří Pellegriniho. "Nepodceňujte moje voliče, oni vědí, co mají dělat," řekl neúspěšný prezidentský kandidát, který skončil na třetím místě s necelými 12 procenty hlasů.

Pellegrini na závěr své tiskové konference uvedl, že očekává, že Harabin před druhým kolem ke svým voličům promluví.

00:55

Volební účast podle aktualizovaných dat přesáhla 51 procent.

00:50

Předseda Progresivního Slovenska Šimečka pogratuloval Korčokovi k vítězství v prvním kole. "Ukazuje se, že opravdu velmi lidí na Slovensku nechce, aby se prezidentem stal někdo, kdo bude slepě poslouchat Roberta Fica. Naopak chtějí prezidenta, který bude sloužit lidem tak, jako to nabízí Korčok," řekl Šimečka.

00:47 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Korčok se rozloučil s hosty a opouští volební centrálu. Odcházejí i novináři.

00:36 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Dosluhující prezidentka Zuzana Čaputová poblahopřála oběma kandidátům, kteří postoupili do druhého kola. "Na osudu Slovenska nám záleží. Ukázalo že, nám není lhostejná naše budoucnost. Chci proto poděkovat občanům za účast ve volbách a za pokojný průběh hlasování," uvedla podle Denníku N.

00:24 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Korčok na první tiskové konferenci po výhře v prvním kole voleb zopakoval, že se chce ucházet i o hlasy vládních voličů, kteří podle něj nejsou spokojeni s kroky kabinetu premiéra Roberta Fica. Ti podle něj nesouhlasí například se zahraničněpolitickým směrováním vlády. Korčok doplnil, že navzdory výhře v prvním kole "stojí nohama pevně na zemi".

00:13 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Průběžné výsledky po sečtení téměř 97 procent okrsků dál ukazují na Korčokovu výhru. Má 41,71 procenta, Pellegrini 37,53 procenta. Korčokova výhra v prvním kole je již jistá.

00:10 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

"Je to pro nás obrovský úspěch. (…) Respektuji a vnímám výsledky a gratuluji Ivanu Korčkovi, že jsme se oba dostali do druhého kola, kde budeme moci svést finální zápas o budoucnost Slovenska. Skončili jsme těsně na druhém místě," uvedl Pellegrini na tiskové konferenci poté, co ho v prvním kole voleb předstihl Ivan Korčok.

00:04 Štefan Harabin

"Vyhrála Amerika," zaznělo v Harabinově volebním štábu s odkazem na to, že po sečtení více než 90 procent hlasů by se vítězem voleb mohl stát Ivan Korčok. 

00:01

Průběžná účast v prvním kole slovenských prezidentských voleb je po sečtení více než 90 procent okrsků 50,86 procenta.

23:59 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

V centrále Ivana Korčoka je poté, co diplomat v průběžných výsledcích předstihl Pellegriniho, slyšet potlesk a křik. 

23:55

Korčokův náskok se zvyšuje. Po sečtení 91 procent hlasů vede s 40,34 procenta hlasů, Pellegrini je druhý s 38,42 procenta.

23:42

Předběžné výsledky po sečtení asi 85 procent hlasů ukazují na to, že Korčok předběhl Pellegriniho. Korčok má nyní 39,28 procenta hlasů, Pellegrini 39,07 procenta.

23:41 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Pellegrini ve svém prvním projevu poté, co výsledky ukázaly na jeho jasný postup do druhého kola, kritizoval dosluhující prezidentku Zuzanu Čaputovou. "Chválila Fialu, chválila prezidenta Pavla a zapomněla na Slovensko," řekl o jejích zahraničních vystoupeních s odkazem na českého premiéra Petra Fialu a prezidenta Petra Pavla.

23:33

Po sečtení přibližně 76 procent okrsků dál vede Pellegrini s 39,74 procenta, Korčok je druhý s 38,06 procenta. Pellegriniho náskok se tak ztenčuje. Aktualizované projekce Denníku N nadále ukazují, že Korčok v prvním kole nakonec zvítězí.

23:24

Po sečtení hlasů z necelé poloviny okrsků v prezidentských volbách vede Pellegrini s 41,5 procenta hlasů, druhý je Korčok se 35,08 procenta. Takový výsledek by znamenal jejich souboj v rozhodujícím druhém kole volby, které je naplánované na 6. dubna. Postup této dvojice kandidátů se očekával.

23:19 Štefan Harabin

Ve volebním štábu Štefana Harabina zavládlo po zveřejnění dílčích výsledků ticho, popsala slovenská média. Harabin před volbami tvrdil, že by mohl vyhrát už v prvním kole, byť v průzkumech se opakovaně umisťoval na třetím místě. Na tiskové konferenci se vyjádří až po sečtení 90 procent hlasů, uvedl.

23:13

K volbám podle průběžných výsledků přišlo necelých 48 procent voličů. V prvním kole voleb v roce 2019 šlo o 48,74 procenta, jde tedy o velmi podobné číslo.

23:13 Štefan Harabin

Bývalý ministr spravedlnosti a někdejší předseda slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin je zatím třetí s 13 procenty voličů.

23:10

Po sečtení hlasů asi třetiny okrsků má Pellegrini 42,3 procenta, Korčok 33,2 procenta.

23:08 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Pellegrini se chce v případě postupu do druhého kola ucházet i o hlasy Harabina, který podle průzkumu skončí na třetím místě, i dalších neúspěšných kandidátů. "Mám zájem o každý jeden hlas. Chci být dobrým prezidentem všech lidí," uvedl na tiskové konferenci. 

Dodal, že až v případném druhém kole voleb pozve do volebního štábu premiéra Roberta Fica a předsedy dalších stran, které mu vyjádřily podporu.

23:04 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Korčok chce v případě postupu do druhého kola oslovit i voliče vládní koalice. Uvedl to během tiskové konference. Podle něj jsou někteří tito voliči nespokojení se současnou vládou premiéra Roberta Fica, ve které je i Pellegrini.

23:03

Projekce Denníku N ukazuje, že by se pořadí prvních dvou kandidátů mělo ve finálních výsledcích proměnit. Podle projekce vyhraje Korčok s náskokem téměř tří procentních bodů před Pellegrinim.

23:00

Po sečtení zhruba šestiny volebních okrsků (18,5 procenta) vede Pellegrini s 44 procenty, druhý je Korčok s 30 procenty, třetí je Harabin.

22:48

Agentura Median SK zveřejnila v RTVS svůj nejčerstvější model, který sbírala v době těsně před volbami. Podle nich by první kolo vyhrál Korčok s 34,9 procenta, Pellegrini by získal 34,3 procenta. Třetí by skončil Štefan Harbin s 15 procenty.

22:45 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Slovenský statistický úřad začal po uzavření volebních místností zveřejňovat dílčí výsledky prvního kola volby prezidenta, podle nichž zatím vede favorit Peter Pellegrini.

22:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Na Slovensku skončilo první kolo prezidentských voleb. Vítěz by měl být jasný před půlnocí a je nepravděpodobné, že by se stal prezidentem již v prvním kole.
  • Favority voleb, v nichž se o post hlavy státu uchází devět kandidátů, jsou Peter Pellegrini a Ivan Korčok.
  • Volby skončily kvůli problémům ve dvou místnostech ve 22:30, oproti plánu o půl hodiny později.
22:35 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Pellegrini v případě postupu do druhého kola očekává, že po Velikonocích absolvuje několik diskusí se svým oponentem. Dodal, že po dobu Velikonoc nechce lidi zatěžovat politikou. Před prvním kolem voleb se dvojice nejpopulárnějších kandidátů střetla v první debatě až toto pondělí, tedy necelý týden před hlasováním.

22:31

Statistický úřad začne zveřejňovat dílčí výsledky voleb až nyní, po 22:30.  Posunutí celkového závěru hlasování prodloužilo volební moratorium o půl hodiny. 

22:21

První kolo prezidentských voleb na Slovensku, ve kterém se o přízeň voličů ucházelo devět kandidátů, skončilo ve 22:00 téměř na celém území země s výjimkou dvou volebních místností.

22:19

Vítěz prvního kola prezidentských voleb by měl být jasný před půlnocí.

22:14 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

"Tohle není party. Je to pro nás velmi pracovní záležitost. Jsme nohama pevně na zemi," prohlásil Korčok ve volebním štábu.

22:08 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Také exministr zahraničí Ivan Korčok čeká ve svém volebním štábu na první exit polly.

Exministr zahraničí Ivan Korčok ve volebním štábu reaguje na výsledky voleb.
Exministr zahraničí Ivan Korčok ve volebním štábu reaguje na výsledky voleb. | Foto: Reuters
22:07 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini ve volebním štábu.

Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini ve volebním štábu
Šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini ve volebním štábu | Foto: Reuters
21:58 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Do volebního štábu v hotelu Falkensteiner dorazil Ivan Korčok.

Vedle šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky tu jsou například bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda, exministr obrany Jaroslav Naď (Demokrati) nebo někdejší ministr životního prostředí Ján Budaj (Změna zdola).

21:53

Slovenský sociolog Michal Vašečka očekává v druhém kole voleb vyšší účast než v prvním. Domnívá se, že k volebním urnám dorazí voliči antisystému. "Protože jsou tito lidé neustále zásobováni informacemi, že je tu kandidát, který je velkým problémem pro jejich vidění světa," citoval Vašečku list Denník N.

21:48

Zatímco Slováci čekají, kdo vyhraje první kolo voleb, server tvnoviny.sk zveřejnil výsledky průzkumu, který se respondentů ptal, kdo byl dosud nejlepším prezidentem Slovenska. Na prvním místě skončil Rudolf Schuster, který působil jako prezident v letech 1999 až 2004. Vyslovilo se tak 31 procent dotazovaných, druhá skončila dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová (24 procent) a 18 procent respondentů označilo za dosud nejlepší hlavu státu Ivana Gašparoviče. Jde o šetření agentury Focus pro televizi Markíza.

21:39 Slovenský premiér Robert Fico

V Bratislavě v průběhu soboty odvolil také premiér Robert Fico (Směr-SD).

21:21 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Do volebního štábu v restauraci Aušpic dorazil Peter Pellegrini.

20:57

Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka věří, že volební účast bude vysoká a že Korčok, který má podporu tohoto opozičního hnutí, půjde do druhého kola se silným výsledkem. Šimečku citoval deník Sme.sk.

20:38

Do Korčokova volebního štábu dorazil i předseda opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Informoval o tom web Sme.sk.

20:35

Také slovenská policie hlásí bezproblémový průběh voleb. Zatím nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku.

20:23

V největších bratislavských městských částech volby nadále probíhají pokojně, uvedl web Aktuality.sk.

20:19

Souhrn nejdůležitějších událostí:

  • Na Slovensku se v sobotu koná první kolo prezidentských voleb. Do druhého kola velmi pravděpodobně postoupí Peter Pellegrini a Ivan Korčok.
  • Volby skončí kvůli problémům ve dvou místnostech ve 22:30, oproti plánu o půl hodiny později.
  • Stávající prezidentka Zuzana Čaputová popřála Slovákům novou hlavu státu, která bude ctít a chránit ústavu.
20:16 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Novináři pomalu zaplňují i volební centrálu Ivana Korčoka v bratislavském hotelu Falkensteiner, popsal web Aktuality.sk. Korčok by měl na místo dorazit až kolem půl desáté večer.

20:15 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Před bratislavskou restaurací Aušpic již čekají desítky novinářů. Jde o volební centrálu Petera Pellegriniho, který by měl na místo dorazit každou chvílí. Uvedl to slovenský server Aktuality.sk.

20:13

Úřady na Slovensku pro první kolo prezidentských voleb zřídily celkem 5938 hlasovacích místností po celé zemi.

20:12 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Prezidentský kandidát Peter Pellegrini odvolil v Bratislavě, také již během sobotního dopoledne.

Prezidentský kandidát Peter Pellegrini odvolil v Bratislavě.
Prezidentský kandidát Peter Pellegrini odvolil v Bratislavě. | Foto: Reuters
20:08 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Prezidentský kandidát Ivan Korčok na snímku z volební místnosti. Odvolil dopoledne ve městě Senec nedaleko Bratislavy.

Prezidentský kandidát Ivan Korčok odvolil společně se svou manželkou Soňou ve městě Senec nedaleko Bratislavy.
Prezidentský kandidát Ivan Korčok odvolil společně se svou manželkou Soňou ve městě Senec nedaleko Bratislavy. | Foto: Reuters
20:05

V jedné z vesnic na západním Slovensku skončí hlasování o 30 minut později, předseda tamní komise to zdůvodnil tím, že volební místnost tu ráno otevřela později.

Ve městě Senica zase bylo v jedné z volebních místností na 20 minut hlasování přerušeno po kolapsu člena komise, o tuto dobu se tam závěr hlasování rovněž posune.

17:41

Prezidentské volby na Slovensku skončí ve 22:30, oproti plánu o půl hodiny později. Důvodem je podle volební komise přerušení hlasování na dvou místech.

16:14

Pellegrini zklamal, Korčok nás nebaví. V rodišti příštího prezidenta převládá skepse. Reportáž Aktuálně.cz z Banské Bystrice.

16:13

Už dopoledne svůj hlas odevzdali dva favorité na postup do druhého kola, Peter Pellegrini a Ivan Korčok, a také úřadující prezidentka Zuzana Čaputová.

13:28

Slovenská volební komise nezaznamenala žádné větší potíže v probíhajícím prvním kole přímých voleb nové hlavy státu, podobně jako při jiných volbách ale také tentokrát zaregistrovala podněty ohledně možného porušení volebního moratoria. Kolem poledne to řekl šéf komise Eduard Burda. 

12:58 Předseda strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Volby nového prezidenta Slovenska nejsou podle jejich favorita Petera Pellegriniho rozhodováním o tom, zda se země přikloní na Východ, či na Západ. Předseda parlamentu a vládní strany Hlas to uvedl po hlasování v sobotním prvním kole přímé prezidentské volby. 

"Slovensko je jasně ukotveno v Evropské unii a Severoatlantické alianci. To, že se hovoří o suverénnějším hlasu Slovenska nebo o suverénní zahraniční politice nebo o tom, že Slovensko bude hájit své národně-státní zájmy, ještě neznamená, že mění základní kurz své zahraniční politiky," řekl Pellegrini novinářům.

Nynější slovenská vládní koalice po svém loňském nástupu do úřadu přestala vojensky podporovat Ukrajinu bránící se ruské invazi ze státních zásob, sám Pellegrini se dříve stejně jako premiér Robert Fico vyslovil za zastavení palby na Ukrajině a za zahájení mírových jednání.

11:59 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Novou hlavu státu, která bude ctít a chránit slovenskou ústavu, popřála Slovákům při odchodu z volební místnosti v Pezinoku stávající prezidentka Zuzana Čaputová. Podle slovenských médií si také přeje, aby první zahraniční cestou jejího nástupce ve funkci byla návštěva Česka.

"Myslím, že blízké vztahy mezi našimi zeměmi a našimi občany jsou důležité a symbolicky je dobré, kdy je potvrzuje i ta tradice, kterou máme," uvedla Čaputová podle webu Sme.sk. Do druhého ze států bývalého Československa na svou první zahraniční cestu tradičně přijíždějí nejen prezidenti, ale také předsedové vlád.

10:22 Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok

Je důležité, aby byl příští prezident Slovenska zvolen při vysoké volební účasti, řekl v sobotu novinářům exministr zahraničí Ivan Korčok, který je podle průzkumů veřejného mínění druhým nejpopulárnějším kandidátem na funkci hlavy státu. Korčok dopoledne spolu s rodinou hlasoval v prvním kole přímé prezidentské volby ve městě Senec nedaleko Bratislavy.

"Udělal jsem z mého pohledu všechno, co jsem udělat mohl. Ať občané sami dobře zváží, jak bude vypadat budoucí hlava státu," uvedl Korčok na dotaz, zda očekává svůj hladký postup do předpokládaného rozhodujícího druhého kola voleb prezidenta.

09:11

Kampaň v Banské Bystrici, odkud pocházejí oba favorité voleb.

6:55 Zuzana Čaputová před Filozofickou fakultou v Praze

Prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu z tohoto týdne apelovala na Slováky, aby šli volit.

"Prosím, nenechávejte zodpovědnost na jiných a využijte právo, které vám náleží. Udělejme už dnes to, co je důležité, s vědomím, že dnes a nyní držíme v rukou svou budoucnost," uvedla Čaputová, která v projevu nepodpořila žádného kandidáta. Dodala, že pro společnost bude nejlepším výsledkem, když se příští prezident bude moci opírat o silný mandát z voleb.

6:50

Hlavními favority prezidentských voleb jsou šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini a kariérní diplomat Ivan Korčok, který má názorově blízko k opozici. Je nepravděpodobné, že by jeden z nich vyhrál již v prvním kole. Případné druhé kolo se bude konat za dva týdny, v sobotu 6. dubna. Nynější prezidentka Zuzana Čaputová mandát neobhajuje.

6:40

V přehledné grafice najdete vše klíčové k prezidentským volbám na Slovensku.

06:30

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítáme vás u online přenosu k prvnímu kolu prezidentských voleb na Slovensku. Volební místnosti se otevírají v 7 hodin, voliči mohou hlasovat do 22 hodin.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2024 1:17
 

Právě se děje

Další zprávy