Skotové začínají chystat referendum o nezávislosti

Zahraničí Zahraničí
3. 12. 2009 7:40
Předseda skotské vlády Alex Salmond argumentuje tím, že Skotsko musí být nezávislé, aby mohlo využít svůj ekonomický potenciál

Edinburgh - Skotská vláda publikovala dokument týkající se budoucnosti Skotska, který by mohl vést k referendu o nezávislosti.

Samostatnost Skotska je politickým cílem řady politických stran, nátlakových skupin i jednotlivců, jejichž snahou je oddělit Skotsko od Spojeného království. Bez pomoci labouristů, konzervativců a liberálních demokratů, kteří plán kritizují, to však nepůjde, píše server BBC.

Předseda skotské vlády (oficiálně se funkce nazývá první ministr) Alex Salmond argumentuje tím, že Skotsko musí být nezávislé z toho důvodu, aby mohlo naplno využít svůj ekonomický potenciál. Dokument byl představen poté, co vláda Skotské národní strany započala tzv. celonárodní diskusi o budoucnosti Skotska.

"Je načase, aby si Skotové o své budoucnosti rozhodli sami," řekl Salmond. "Debata ve skotské politice už není o tom, zda změnit či nezměnit, je o změně, o kterou se snažíme a právu lidí vybrat si svou budoucnost ve svobodném a férovém referendu," dodal.

Alex Salmond.
Alex Salmond. | Foto: Reuters

Mezi příznivce plánu patří i zelení. K vyhlášení referenda je však potřeba daleko více hlasů. "Nevidím jediný důvod pro nezávislost Skotska," řekl Murdo Fraser, zástupce šéfa Konzervativní strany.

"Absolutně nejhorší doba, kdy a jak řešit referendum, je ve chvíli, ve které se lidé zabývají daleko důležitějšími věcmi jako je ekonomická krize nebo návrat země tam, kde byla," dodal.

Skotská národní strana vydala v roce 2007 manifest, v němž slíbila uspořádat v roce 2010 referendum o nezávislosti. Po vítězství v  parlamentních volbách vydala dokonce dokument nazvaný "Volíme budoucnost pro Skotsko", který počítá s odtržením od Británie jako s jednou z možných variant.

Sean Connery.
Sean Connery. | Foto: Reuters

Známým stoupencem samostatného Skotska je herec Sean Connery. Dokonce prohlásil, že by pro něj bylo ctí stát se prvním skotským prezidentem.

Skotsko je součástí Británie téměř 300 let. Britský parlament a britský panovník vládnou Anglii a Skotsku od roku 1707.

O úplné skotské samostatnosti se diskutuje už od roku 1999, kdy vláda premiéra Tonyho Blaira schválila vznik skotského parlamentu s omezenými pravomociemi.

Ve Skotsku žije zhruba pět milionů lidí, má rozlohu 78 772 kilometrů čtverečních (téměř stejně jako Česká republika). 

 

Právě se děje

Další zprávy