Skotové zúčtovali s Blairem a dál sní o nezávislosti

lem, Reuters, ČTK
4. 5. 2007 13:50
Regionální volby posunuly Skotsko k suverenitě

Edinburk/Londýn - Skotsko znovu nezávislé? To, co ještě nedávno vypadalo jako bláhový sen do kiltu oděných podivínů, nabralo po čerstvě skončených volbách obrysy stále reálnějšího politického scénáře.

Místní parlamentní volby a předběžné výsledky hlasování ve Skotsku ukazují, že mohou vést až k nezávislosti tohoto britského území.

Zpravodajský server BBC News těsně před půlnocí oznámil, že labouristé premiéra Tonyho Blaira utrpěli výrazné ztráty.

Konečné výsledky budou známy až odpoledne, prozatím se ví jen to, kdo obsadí 81 ze 129 parlamentních křesel. Labouristé získali 32 míst a Skotská národní strana o jedno méně, 31 křesel.

Slavný filmový představitel Jamese Bonda opustil rodné Skotsko před více než padesáti lety. V nezávislost přesto stále věří.
Slavný filmový představitel Jamese Bonda opustil rodné Skotsko před více než padesáti lety. V nezávislost přesto stále věří. | Foto: Reuters

Většinu nezíská nikdo

Čtvrteční volby ve Skotsku jsou poznamenány nezvykle velkým počtem neplatných hlasů a chyb při sčítání způsobených novým elektronickým sčítacím systémem.

Británii zvoní hrana. Skotsko chce pryč - ČTĚTE

Podle BBC nelze ovšem očekávat, že některá strana získá ve skotském parlamentu, který má 129 poslanců, většinu. Zřejmě dojde na sestavování koalice - nejspíš mezi SNP a Liberálními demokraty.

I nad tímto spojenectvím však visí otazník: SNP totiž bude její separatistická politika výrazně na obtíž a jen těžko bude získávat další z hlavních skotských stran; možné je, že spolupráci dokáže navázat jen s jednotlivými poslanci malých seskupení.

Analytikové a volební experti stran upozorňují, že prognózy výsledků voleb jsou nejhůře předvídatelné za několik posledních let a ani první předběžné výsledky nemusí nic vypovídat o konečném stavu. 

Connery: Vrátím se do samostatného Skotska

V případě úspěchu separatistů by se svého snu a návratu do vlasti mohla dočkat i hvězda filmového plátna a dlouholetý stoupenec skotské nezávislosti Sean Connery.

Fakta o Skotsku
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Fakta o Skotsku

  • Rozloha: 78 772 km2
  • Metropole: Edinburgh
  • Počet obyvatel: 5 miliónů
  • Náboženství: převážně protestanti
  • HDP na osobu: 25 300 dolarů

Bývalý filmový představitel Jamese Bonda, který rodné Skotsko opustil již před více než padesáti lety a nyní žije na Bahamách, na vítězství nacionalistů spoléhá.

"Na nezávislost čekám celá léta. Jako mnoho dalších Skotů, kteří žijí v zahraničí, se těším, že se vrátím do samostatného Skotska. V srdci jsem ho nikdy neopustil," řekl Connery.

Skotský paradox

Paradoxně k tomu dochází ve chvíli, kdy má místo britského premiéra téměř jisté nynější ministr financí Gordon Brown, který by se tak stal prvním Skotem v čele vlády Jejího Veličenstva za posledních 70 let.

Brown byl zároveň jedním z hlavních architektů reforem z roku 1999, které zajistily Skotsku rozsáhlou samosprávu a obnovení samostatného skotského parlamentu.

Jeho příštím úkolem však bude mimo jiné zamezit odtržení svého rodného Skotska od britského království.

Radikální krok se nechystá

Vůdce současné skotské opozice Alex Salmond s radikálními kroky prozatím nepočítá. 

Samostatnost podmínil referendem a odsunul splnění tohoto slibu až na konec svého případného prvního funkčního období.

Gordon Brown, budoucí britský premiér a Skot.
Gordon Brown, budoucí britský premiér a Skot. | Foto: Reuters

Skotští voliči tedy mohou mít dojem, že hlasem pro SNP nehlasují automaticky pro samostatnost, která zatím ani nemá převažující podporu, ale že odevzdávají protestní hlas. A v tom je nepochybně také hlavní příčina růstu popularity.

Ve Skotsku totiž neexistuje žádná jiná politická strana, která by v očích voličů byla věrohodnou opozicí.

Konzervativci na severu Británie ztratili zcela postavení a vliv. Liberální demokraté nyní vládnou v koalici s labouristy. Pokud tedy volič chce vyslovit nespokojenost s nynější vládou, může si vybrat buď zcela bezvýznamné strany nebo SNP.

Samostatnost není prioritou

I tak průzkumy znovu a znovu potvrzují, že jen menšina Skotů je ochotna se osamostatnit.

Nejnovější průzkumy z právě uplynulého víkendu ukazují, že priority skotských voličů se točí kolem školství a vzdělání , nemocnic a zdravotnictví, boje proti zločinnosti. Největší odpor je proti mýtu pro motoristy.

Vůdce současné opozice a čelný zastánce skotské nezávislosti Alex Salmond
Vůdce současné opozice a čelný zastánce skotské nezávislosti Alex Salmond | Foto: Reuters

Nezávislost se pohybuje někde uprostřed. Tyto priority ovšem neznamenají automaticky výhodu pro labouristy.

Labouristická vláda ve Skotsku měla téměř desetiletí, aby ukázala, co umí. Mnoho voličů se zjevně domnívá, že nedokázala dost, a tak jsou připraveni přepřahat. A nezastavilo je ani Blairovo varování. Krátce před volbami odsoudil "krátkozraký nacionalismus" SNP, který podle něj vede do "slepé uličky" a znamená "zradu naší společné budoucnosti".

 

Právě se děje

Další zprávy