V ulicích Říma jsou krysy, doprava nefunguje. Italské populisty oslabují skandály jejich starostky

Simone Radačičová
28. 6. 2017 19:23
Virginia Raggiová se před rokem stala první starostkou Říma. Ve volbách zvítězila za italské populistické Hnutí pěti hvězd. Raggiová slíbila, že zlepší situaci ve městě, a to hlavně ohledně nevyhovující městské hromadné dopravy a svozu odpadu. To se ale nepodařilo. Starostku navíc sužuje několik skandálů, což vrhá stín na celé Hnutí pěti hvězd. To chtělo v Římě ukázat, že zvládne přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu.
Virginia Raggiová.
Virginia Raggiová. | Foto: Reuters

Řím - Před rokem se do čela Říma dostala nadějná politička z italského populistického Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová.

První starostka v historii italské metropole slibovala, že po letech přešlapování konečně "zatočí" s problémy města.

Chtěla zprůhlednit financování Říma a vyřešit nevyhovující hromadnou dopravu nebo nefungující svoz odpadu.

Jenže to se jí nepodařilo. Před rokem sice získala v místních volbách 67 procent hlasů, teď si ale naopak 70 procent obyvatel města myslí, že ve funkci neobstála.

Pro Hnutí pěti hvězd, které před osmi lety založil bývalý komik Beppe Grillo, to není dobrá zpráva. Mnohým Italům ukazuje, že populisté se po příchodu k moci nedokážou poprat s každodenními problémy a běžnou agendou.

Lidé musí být trpěliví

Raggiová po svých předchůdcích zdědila město s řadou problémů. V italských médiích se často skloňují potíže se svozem odpadků, které se hromadí v ulicích a lákají potkany a krysy.

Mnozí Římané si taky stěžují na nevyhovující městskou hromadnou dopravu. V metropoli fungují jen dvě linky metra, zatímco třetí stále není dokončená. A na autobusy se nedá moc spolehnout.

Správa města navíc neopravuje díry v silnicích ani se nestará o přestárlé stromy.

Po svém příchodu k moci Raggiová slíbila, že situaci v Římě rychle zlepší. Podle místních se to ale neděje.

"Nic se nezměnilo. Řím má stále ty samé problémy jako dříve, možná se i zhoršují," uvedl pro server The Local podnikatel Mariano, který provozuje restauraci v římské čtvrti Trastevere.

Starostka však obyvatele vyzývá, aby byli trpěliví. "Řím nebude nikdy plný kol jako Amsterdam anebo plný linek metra jako Paříž. Situace se ale může zlepšit," slibuje Raggiová.

Rok plný skandálů

Její působení ve funkci starostky ale navíc doprovázejí skandály a podezřelé obsazování významných pozic ve městě.

Během roku muselo odejít několik jejích klíčových poradců. Jejich šéf a pravá ruka Raggiové − Raffaele Marra − byl loni obviněn z korupce při stavebních zakázkách. Raggiová ještě předtím jeho bratra dosadila do funkce vedoucího turistického odboru a výrazně mu zvýšila plat.

Veřejnost taky pobouřilo, že ředitel jejího kabinetu Salvatore Romeo dostal oproti svému předchůdci trojnásobný měsíční plat 200 tisíc eur (v přepočtu 5,4 milionu korun).

Kvůli těmto kauzám Raggiovou vyšetřuje policie. Starostku podezírá ze zneužití jejího postavení.

Vyšetřovatelé v těchto dnech rozhodnou, jestli ji i formálně obviní.

Volby se blíží

Dění v Římě vrhá stín i na celé Hnutí pěti hvězd. To aktuálně aspiruje na pozici nejsilnější strany v Itálii.

Prezentuje se jako "čisté" hnutí, které nemá nic společného s dřívějším systémem založeným na protekcích a korupci.

Řím se měl navíc stát městem, kde hnutí všem Italům ukáže, že zvládne přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu.

"Řím dal Hnutí pěti hvězd šanci, aby Italy přesvědčilo, že dokáže vládnout. Je to ale katastrofa. Poškozuje to jejich důvěryhodnost," domnívá se Sergio Fabbrini z římské LUISS univerzity.

Itálii už brzy čekají parlamentní volby. Ty by se měly konat nejpozději do května 2018. Analytici ale nevylučují, že se může konat i předčasné hlasování. Hnutí pěti hvězd do něj půjde s tím, že zemi vyvede z eurozóny a vrátí jí liru.

Italský expremiér Berlusconi ve vegetariánské reklamě zachraňuje pět jehňat, která by skončila na porážce. Italové je tradičně jedí o Velikonocích. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy