V ulicích Říma jsou krysy, doprava nefunguje. Italské populisty oslabují skandály jejich starostky

Simone Radačičová Simone Radačičová
28. 6. 2017 19:23
Virginia Raggiová se před rokem stala první starostkou Říma. Ve volbách zvítězila za italské populistické Hnutí pěti hvězd. Raggiová slíbila, že zlepší situaci ve městě, a to hlavně ohledně nevyhovující městské hromadné dopravy a svozu odpadu. To se ale nepodařilo. Starostku navíc sužuje několik skandálů, což vrhá stín na celé Hnutí pěti hvězd. To chtělo v Římě ukázat, že zvládne přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu.
Virginia Raggiová.
Virginia Raggiová. | Foto: Reuters

Řím - Před rokem se do čela Říma dostala nadějná politička z italského populistického Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová.

První starostka v historii italské metropole slibovala, že po letech přešlapování konečně "zatočí" s problémy města.

Chtěla zprůhlednit financování Říma a vyřešit nevyhovující hromadnou dopravu nebo nefungující svoz odpadu.

Jenže to se jí nepodařilo. Před rokem sice získala v místních volbách 67 procent hlasů, teď si ale naopak 70 procent obyvatel města myslí, že ve funkci neobstála.

Pro Hnutí pěti hvězd, které před osmi lety založil bývalý komik Beppe Grillo, to není dobrá zpráva. Mnohým Italům ukazuje, že populisté se po příchodu k moci nedokážou poprat s každodenními problémy a běžnou agendou.

Lidé musí být trpěliví

Raggiová po svých předchůdcích zdědila město s řadou problémů. V italských médiích se často skloňují potíže se svozem odpadků, které se hromadí v ulicích a lákají potkany a krysy.

Mnozí Římané si taky stěžují na nevyhovující městskou hromadnou dopravu. V metropoli fungují jen dvě linky metra, zatímco třetí stále není dokončená. A na autobusy se nedá moc spolehnout.

Správa města navíc neopravuje díry v silnicích ani se nestará o přestárlé stromy.

Po svém příchodu k moci Raggiová slíbila, že situaci v Římě rychle zlepší. Podle místních se to ale neděje.

"Nic se nezměnilo. Řím má stále ty samé problémy jako dříve, možná se i zhoršují," uvedl pro server The Local podnikatel Mariano, který provozuje restauraci v římské čtvrti Trastevere.

Starostka však obyvatele vyzývá, aby byli trpěliví. "Řím nebude nikdy plný kol jako Amsterdam anebo plný linek metra jako Paříž. Situace se ale může zlepšit," slibuje Raggiová.

Rok plný skandálů

Její působení ve funkci starostky ale navíc doprovázejí skandály a podezřelé obsazování významných pozic ve městě.

Během roku muselo odejít několik jejích klíčových poradců. Jejich šéf a pravá ruka Raggiové − Raffaele Marra − byl loni obviněn z korupce při stavebních zakázkách. Raggiová ještě předtím jeho bratra dosadila do funkce vedoucího turistického odboru a výrazně mu zvýšila plat.

Veřejnost taky pobouřilo, že ředitel jejího kabinetu Salvatore Romeo dostal oproti svému předchůdci trojnásobný měsíční plat 200 tisíc eur (v přepočtu 5,4 milionu korun).

Kvůli těmto kauzám Raggiovou vyšetřuje policie. Starostku podezírá ze zneužití jejího postavení.

Vyšetřovatelé v těchto dnech rozhodnou, jestli ji i formálně obviní.

Volby se blíží

Dění v Římě vrhá stín i na celé Hnutí pěti hvězd. To aktuálně aspiruje na pozici nejsilnější strany v Itálii.

Prezentuje se jako "čisté" hnutí, které nemá nic společného s dřívějším systémem založeným na protekcích a korupci.

Řím se měl navíc stát městem, kde hnutí všem Italům ukáže, že zvládne přerod z protestní strany v opravdovou politickou sílu.

"Řím dal Hnutí pěti hvězd šanci, aby Italy přesvědčilo, že dokáže vládnout. Je to ale katastrofa. Poškozuje to jejich důvěryhodnost," domnívá se Sergio Fabbrini z římské LUISS univerzity.

Itálii už brzy čekají parlamentní volby. Ty by se měly konat nejpozději do května 2018. Analytici ale nevylučují, že se může konat i předčasné hlasování. Hnutí pěti hvězd do něj půjde s tím, že zemi vyvede z eurozóny a vrátí jí liru.

Italský expremiér Berlusconi ve vegetariánské reklamě zachraňuje pět jehňat, která by skončila na porážce. Italové je tradičně jedí o Velikonocích. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy