V Itálii vyhlásili kvůli suchu stav nouze. Němci zase po bouřkách řeší kolaps dopravy

ČTK ČTK
23. 6. 2017 10:46
Italská vláda vyhlásila na severu země stav nouze kvůli velkým vedrům. Sucho působí problémy hlavně tamním zemědělcům. Také ve Francii padaly tento týden rekordní teploty. Německo oproti tomu zjišťuje škody po bouřkách a silných lijácích, které se přes jeho území prohnaly ve čtvrtek a v noci na pátek. Bouřky napáchaly škody zejména v severním Německu. Hasiči zasahovali u popadaných stromů i zatopených sklepů.
Bouřka v Německu.
Bouřka v Německu. | Foto: ČTK

Řím/Paříž/Berlín - Zatímco Itálie a Francie bojují s vlnou veder, Německo se vypořádává s následky čtvrtečních bouřek.

Italská média informovala, že tamní vláda vyhlásila kvůli vedrům a extrémnímu suchu stav nouze v okolí měst Parma a Piacenza na severu země.

Sucho působí potíže také italským zemědělcům, kteří už vyčíslili škody na téměř jednu miliardu eur (asi 26,3 miliardy Kč). To se podle sdružení zemědělců odráží i na růstu cen. Vláda jim na pomoc uvolnila 8,65 milionu eur (asi 227 milionů Kč).

Hladina nejdelší italské řeky Pád poklesla podle hydrologů o 65 procent oproti normálu. Potíže s nedostatkem vody hlásí i ostrovy Sicílie a Sardinie.

Za malé zásoby vody může velmi suché jaro, které bylo podle meteorologů druhé nejsušší od roku 1800.

S vedry se v uplynulých dnech potýkala také Francie, kde tento týden na mnoha místech padly teplotní rekordy. Meteorologové očekávají, že by v pátek měla horka na většině území polevit.

Bouřky v Německu mají dvě oběti

Německo se naproti tomu vzpamatovává ze silných bouřek, které ve čtvrtek a v noci na pátek zasáhly i území Česka. V obou zemích bylo zaznamenáno téměř půl milionu blesků, uvedl server severe-weather.eu.

Bouře doprovázené vydatnými dešti napáchaly značné škody především na severu Německa. Hasiči zasahovali u popadaných stromů či zatopených sklepů.

Největší škody lijáky napáchaly ve spolkové zemi Dolní Sasko, kde dokonce zahynuli ve čtvrtek dva lidé.

Celkem tu hasiči zasahovali v 500 případech souvisejících s vydatným deštěm. Odčerpávat museli hasiči také vodu ze sklepů. Ze zásobovací šachty hannoverského hlavního nádraží vyčerpali 60 000 litrů vody. Při zásahu museli část dopravního uzlu odpojit od elektřiny.

Značné škody napáchaly lijáky také ve středoněmecké spolkové zemi Durynsko. Většinu z nich mají na svědomí popadané větve a stromy. V okolí Nordhausenu museli kvůli sesuvu půdy uzavřít jednu z místních silnic.

Doprava se postupně vzpamatovává

Na mnoha místech včetně páteřní tratě mezi Berlínem a Düsseldorfem je stále přerušena železniční doprava. Úsek musí vlaky objíždět přes Osnabrück.

Také mezi Hamburkem a Hannoverem v pátek ráno nejezdily vlaky, naopak spoje mezi Hamburkem a Brémami se už podařilo obnovit.

Mimo provoz jsou tratě v okolí Magdeburku včetně té vedoucí do německé metropole. Omezení v železniční dopravě platí také v okolí Drážďan.

Kvůli nepříznivému počasí byl ve čtvrtek večer omezen provoz na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Podle jejich mluvčího by se ale mělo během pátečního dopoledne vše vrátit do normálního stavu. Drobná zdržení jsou ovšem podle něj nadále možná.

V severní části Německa se po bouřkách ochladilo, na jihozápadě země ale zůstávají teploty stejně jako v uplynulých dnech nad 30 stupni Celsia. Kolem třicítky by se měly udržet až do pondělí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy