Řím poprvé povede žena. Volby ovládla Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 6. 2016 10:39
V největších italských městech v neděli proběhlo druhé kolo místních voleb. Do italské metropole byla poprvé zvolena žena - členka protestního Hnutí pěti hvězd kabaretisty Beppeho Grilla Virginia Raggiová. Znamená to těžkou porážku pro premiéra Mattea Renziho a jeho Demokratickou stranu. Hnutí pěti hvězd si tak vytvořilo silnou pozici před všeobecnými volbami v roce 2018, do kterých chce vstoupit jako hlavní opoziční síla.
Nová starostka Říma Virginia Raggiová.
Nová starostka Říma Virginia Raggiová. | Foto: Reuters

Řím - Virginia Raggiová z Hnutí pěti hvězd byla druhém kole místních voleb v neděli zvolena starostkou Říma. Do čela italské metropole se tak poprvé v historii postaví žena.

"S námi začíná nová éra," prohlásila Raggiová, kterou ještě před pár měsíci téměř nikdo neznal. "Poprvé získá Řím ženu-starostku v době, kdy rovnost příležitostí stále zůstává jen přeludem," dodala.

Raketový vzestup a porážku vládní Demokratické strany jí zajistila kritika vedení města a korupční skandál bývalého starosty.

Antisystémové Hnutí pěti hvězd si připsalo vítězství kromě Říma také v Turíně, což představuje bolestivou porážku pro premiéra Mattea Renziho.

Podle pozorovatelů si tak populistické hnutí, které se vymezuje vůči Evropské unii a globalismu, připravuje pevnou pozici před parlamentními volbami v roce 2018, píše BBC. Do nich by chtělo nastoupit již jako hlavní opoziční síla.

Hnutí pěti hvězd bylo založeno teprve v roce 2009 italským komikem Beppem Grillem. Od svého vzniku se angažuje v boji proti korupci, která italskou politiku sužuje již celá léta. Kvůli korupční aféře rezignoval v říjnu loňského roku právě i starosta Říma, jehož post zaplnila až nyní Raggiová.

Místní volby mohou představovat test důvěry vládě premiéra Renziho, který v něm podle všeho propadl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy