Řím poprvé povede žena. Volby ovládla Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 6. 2016 10:39
V největších italských městech v neděli proběhlo druhé kolo místních voleb. Do italské metropole byla poprvé zvolena žena - členka protestního Hnutí pěti hvězd kabaretisty Beppeho Grilla Virginia Raggiová. Znamená to těžkou porážku pro premiéra Mattea Renziho a jeho Demokratickou stranu. Hnutí pěti hvězd si tak vytvořilo silnou pozici před všeobecnými volbami v roce 2018, do kterých chce vstoupit jako hlavní opoziční síla.
Nová starostka Říma Virginia Raggiová.
Nová starostka Říma Virginia Raggiová. | Foto: Reuters

Řím - Virginia Raggiová z Hnutí pěti hvězd byla druhém kole místních voleb v neděli zvolena starostkou Říma. Do čela italské metropole se tak poprvé v historii postaví žena.

"S námi začíná nová éra," prohlásila Raggiová, kterou ještě před pár měsíci téměř nikdo neznal. "Poprvé získá Řím ženu-starostku v době, kdy rovnost příležitostí stále zůstává jen přeludem," dodala.

Raketový vzestup a porážku vládní Demokratické strany jí zajistila kritika vedení města a korupční skandál bývalého starosty.

Antisystémové Hnutí pěti hvězd si připsalo vítězství kromě Říma také v Turíně, což představuje bolestivou porážku pro premiéra Mattea Renziho.

Podle pozorovatelů si tak populistické hnutí, které se vymezuje vůči Evropské unii a globalismu, připravuje pevnou pozici před parlamentními volbami v roce 2018, píše BBC. Do nich by chtělo nastoupit již jako hlavní opoziční síla.

Hnutí pěti hvězd bylo založeno teprve v roce 2009 italským komikem Beppem Grillem. Od svého vzniku se angažuje v boji proti korupci, která italskou politiku sužuje již celá léta. Kvůli korupční aféře rezignoval v říjnu loňského roku právě i starosta Říma, jehož post zaplnila až nyní Raggiová.

Místní volby mohou představovat test důvěry vládě premiéra Renziho, který v něm podle všeho propadl.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy