Cleveland (Od našeho zvláštního zpravodaje na republikánském sjezdu) - Když se pohybujete na sjezdu Republikánské strany, který tento týden oficiálně nominuje Donalda Trumpa do boje o Bílý dům, rychle si zvyknete na sousloví a slogan "Zákon a pořádek".
Trump s ním začal operovat předminulý týden, kdy bylo při demonstraci proti policejnímu násilí zabito v Dallasu pět policistů. Když v sobotu na společné tiskové konferenci představoval jako viceprezidentského kandidáta Mika Pence, označil sebe i jeho za kandidáty zákona a pořádku.
Jde o metaforu, kterou si Republikánská strana osvojila už v dobách Richarda Nixona a Ronalda Reagana. V čase po útoku v Dallasu před deseti dny a dalším v neděli v Baton Rouge, v čase teroristických útoků v Evropě, získala znovu na síle a významu.
Aplaus pro policii
Když skupina uniformovaných policistů vstupovala na úvodní večírek pořádaný v neděli pro delegáty republikánského sjezdu, lidé shromáždění u vstupu propukli v bouřlivý aplaus. Trump jen pár hodin před tím tweetnul "Požadujeme zákon a pořádek". Tématem prvního večera sjezdu je bezpečnost pro Spojené státy.
Věnovat se mu budou řečníci během celého týdne, přičemž tón udal svým vystoupením Rudy Giuliani, starosta New Yorku z doby, kdy Usáma bin Ládin zaútočil na Světové obchodní centrum, který zároveň proslul potlačením kriminality ve městě.
Téma zákona a pořádku se dostalo i na informační tabule kolem hlavních silnic v Clevelandu, které normálně ukazují zprávy o dopravní situaci či předpověď počasí. Nyní si na nich přečtete vzkaz: "Všimli jste si něčeho? Zavolejte na informační linku Národního sjezdu Republikánské strany: 1-800-CALL-FBI".
Ukončete homofobii
V bezprostřední blízkosti konferenčního centra a haly, kde se sjezd koná, se nálada trochu uvolňuje, aspoň prozatím. Na billboardu umístěném tam, kde budou začínat pochody demonstrantů, vidíte kresbu Donalda Trumpa a jeho největšího soupeře z primárek Teda Cruze, jak se líbají a provolávají: "Láska je silnější než nenávist. Ukončete homofobii".
A jedna z prvních věcí, které protestující uvidí, je barevný elektronický billboard, na němž je se sloganem „Volte Ježíše“ podporován úplně jiný kandidát.
Těžká zimní technika jako bariéra
Bezpečnostní opatření jsou mimořádná. Nájezdy a výjezdy z dálnice v centru Clevelendu nejsou jen uzavřené, jsou zablokované obřími vozy s velkými pluhy používanými za normálních okolnosti v krutých zimních časech, na které je město zvyklé.
Bezpečnostní zóna zahrnující velkou část centra města je od okolí izolována dvojitým a čtyři metry vysokým ocelovým plotem. Jinými slovy, žádný šílenec v nákladním automobilu se do blízkosti konferenčního centra skutečně dostat nemůže.
Samotná clevelandská policie se snaží působit nenápadně, policisté nevypadají jako těžkooděnci, jsou oblečeni do letních uniforem a košil s krátkými rukávy. Někteří nosí dokonce kraťasy a hlídkují na kolech. Jsou uctiví, na kontrolních stanovištích před uvítací party odbavili tisíce lidí, kteří museli projít přes detektory kovů a osobní prohlídky. Personál známý z letišť působí ve srovnání s nimi amatérsky.
Speciální jednotky policie i hasičů v klidu vyčkávaly opodál, připravené kdykoli zasáhnout.
Proti muži se zbraní zasahuje dav novinářů
Clevelandský policejní šéf v reakci na nedělní střelbu v Baton Rouge požádal guvernéra Ohia Johna Kasicha, aby vydal zákaz nošení střelných zbraní na veřejnosti v centru města po dobu konání republikánského sjezdu. Ohio patří ke státům, kde je nošení zbraní na veřejnosti nedotknutelným právem. Úřad guvernéra tedy policii odpověděl, že žádný volený činitel nemůže vydat nařízení, které by šlo proti zákonům státu, a to přesto, že může někomu připadat absurdní.
Zatím se na ulici se svým arzenálem zbraní vytasil jen místní aktivista, načež se kolem něj okamžitě shlukl dav novinářů.
Černocha a Hispánce na sjezdu stěží potkáte
Co zatím nejvíc překvapí u samotných republikánů, to je jejich jednota, aspoň tedy pokud jde o to, že mezi delegáty byste stěží našli více zástupců etnických menšin.
To by člověka zřejmě až tak nezaskočilo v jiných částech Spojených států. V Clevelandu, kde žijí početné komunity Afroameričanů a Latinoamaričanů, je ale téměř šokující vidět davy lidí, kteří jsou výhradně běloši. Jediní zástupci menšin, na něž jste mohli narazit, byli vidět v uniformách bezpečnostních agentur, případně jako obsluha stánků s jídlem a pitím.
Hlavní hvězdou večera paní Melanie
Sestava řečníků prvního večera republikánského sjezdu měla podpořit Trumpovo volání po "zákoně a pořádku", jejím úkolem je ale také vylepšit jeho obraz na veřejnosti.
Hlavní hvězdou večera byla jeho manželka, bývalá slovinská supermodelka Melanie, která má zúčastněné přesvědčit, že ženy Trumpa skutečně milují. "Donald je báječný vůdce, který nyní bude pracovat pro vás," řekla mimo jiné delegátům. Na pódium ji netradičně uvedl sám kandidát, přičemž ji představil jako budoucí první dámu.
Čtyři potomci Trumpa se za řečnickým pultem objeví později v průběhu dalších dní. Mezi prvními řečníky jsou očekáváni příbuzní obětí útoků ze strany nelegálních přistěhovalců.
V projevech by se měl zároveň připomenout útok na americký konzulát v libyjském Benghází, což je jedna ze slabých stránek Trumpovy soupeřky, Hillary Clintonové. Dlouhé vyšetřování sice nevedlo k žádným zásadním odhalením, pokud jde o roli bývalé ministryně zahraničí v případu, to přesto nezabrání Trumpovi, aby smrt dvou diplomatů při útoku nepoužil na podporu argumentu, že Clintonová je nekompetentní a není možné jí svěřit zajištění bezpečnosti Spojených států.