Situace v Mosulu je zoufalá. Z města ovládaného džihádisty prchají tisíce lidí. Klidně i do Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2016 20:28
Iráčané po tisících prchají z města Mosul, které ovládají radikálové z teroristické organizace Islámský stát. Jen během května zamířilo směrem k sousední Sýrii na 4200 lidí, oznámil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "Představte si, že máme uprchlíky, kteří utíkají do Sýrie. To znamená, že situace je pro ně zoufalá. Důvodem jsou přípravy bitvy o Mosul," řekla mluvčí úřadu Melissa Flemingová. Odhaduje, že by do Sýrie mohlo zamířit až 50 000 lidí. Mosul je v područí džihádistů od roku 2014 a patří společně se syrskou Rakkou k jejich hlavním baštám. Irácká armáda bojuje nyní o Fallúdžu a chystá se také dobýt zpět Mosul.
Na útěku z Mosulu.
Na útěku z Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - V květnu uprchlo z oblasti iráckého města Mosul 4200 Iráčanů. Oznámil to v pátek Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž tito lidé zamířili do Sýrie.

V roce 2014 Mosul bez boje obsadili radikálové z Islámského státu (IS), kteří pak začali postupovat dále na jih. Irácká armáda bojuje nyní o město Fallúdža a chystá se také dobýt zpět Mosul.

"Představte si, že máme uprchlíky, kteří utíkají do Sýrie. To znamená, že situace je pro ně zoufalá. Důvodem jsou přípravy bitvy o Mosul," řekla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová. Její úřad odhaduje, že by do Sýrie mohlo z Mosulu zamířit až 50 tisíc lidí. Civilisté uvízlí ve Fallúdži komplikují vojenskou operaci a IS jim podle všeho brání odejít.

Podle šíitského vojenského velitele začne závěrečná bitva o Fallúdžu během "několika dní, nikoli týdnů". První fáze ofenzivy, která začala v pondělí, je již téměř u konce a město ležící 50 kilometrů západě od Bagdádu, bylo obklíčeno, uvedl Hádí Amírí ze šíitských milicí Badr. Amírí o ofenzivě hovořil z velícího střediska, po jeho boku stál premiér Hajdar Abádí, který měl na sobě černou uniformu protiteroristických jednotek. Prohlášení přenášela irácká státní televize.

Předseda irácké vlády loni na konci roku prohlásil, že letošek bude rokem konečného vítězství nad Islámským státem. Fallúdža byla prvním městem, které v lednu 2014 islamisté obsadili. Armáda již zneškodnila více než 250 výbušných zařízení, které radikálové nastražili na silnicích a ve vesnicích, aby zpomalili postup vojáků.

Amírí vyzval civilisty, aby město opustili jihozápadních východem jménem Křižovatka As-Salám. Podle lidskoprávních organizací ale islamisté obyvatelům brání, aby utekli. Ti, kterým se podařilo uprchnout, hovořili dokonce o případech, kdy lidé ve městě umírají hlady, uvedl UNHCR. "Jídlo je velmi nedostatkové zboží. Slyšeli jsme, že lidé jedí prošlou rýži a sušené datle a to je všechno," řekla Flemingová.

Podle Ariany Rummeryové z UNHCR se asi 825 rodinám podařilo v pátek z města ve spěchu uprchnout. Neměli s sebou žádné věci a byli odvezeni do bezpečí. Americká armáda odhaduje, že se ve Fallúdži nachází 500 až 700 bojovníků Islámského státu. Od pondělního začátku vojenské operace zahynulo asi 50 lidí - 30 civilistů a 20 radikálů.

Dobytí Fallúdže by Abádímu mohlo pomoci obrátit pozornost irácké politické scény na boj s Islámským státem a nikoli na vzájemné obviňování a protesty, poznamenala agentura Reuters. I v pátek vyšli do ulic Bagdádu demonstranti, kterým vadí, že premiér odkládá důležité protikorupční reformy a změny ve vládě. Bezpečnostní složky proti protestujícím použily slzný plyn a gumové projektily.

 

Právě se děje

Další zprávy