Irák spustil ofenzivu proti "matce mešit". Po dvou letech chce z rukou IS získat Fallúdžu

ČTK ČTK
23. 5. 2016 6:32
Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil zahájení vojenské operace, jejímž cílem je získání Fallúdži, jedné ze současných bašt džihádistů. Irácké jednotky "se přibližují k velkému vítězství" proti Islámskému státu (IS), uvedl Abádí obklopený vojenskými veliteli v televizním projevu. Armáda již v neděli tamní obyvatele vyzvala, aby město opustili. Ti, kteří nebudou moci odejít, mají vyvěsit bílou vlajku, vzkázala. Fallúdža byla prvním iráckým městem, které IS dobyl v lednu 2014, půl roku před tím, než během drtivého postupu ovládl rozsáhlé oblasti v severním Iráku a sousední Sýrii.
IS Fallúdžu kontroluje více než dva roky.
IS Fallúdžu kontroluje více než dva roky. | Foto: Reuters

Bagdád - "Hodina osvobození Fallúdži nadešla. Okamžik velkého vítězství se blíží a DAIŠ nemá jinou možnost než utéct," uvedl Abádí na svém twitterovém účtu. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.

Na ofenzivě se podle premiéra podílí armáda, policie, protiteroristické jednotky, místní kmenoví bojovníci i zástupci šíitských milic. "Naším cílem je osvobodit civilisty od represí a terorismu, které má na svědomí DAIŠ," dodal Abádí.

Fallúdža leží na řece Eufratu asi 65 kilometrů západně od Bagdádu. Před válkou v ní žilo kolem 300 000 obyvatel. Nyní bylo město obklíčeno iráckými vládními silami a bojovníky koalice šíitských polovojenských skupin.

Organizace spojených národů a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) minulý měsíc varovaly, že Fallúdža kvůli obklíčení vládními silami čelí akutnímu nedostatku potravin a léků. Pomoc se do města nedostala od prosince, kdy irácká armáda převzala pod kontrolu blízké Ramádí, hlavní město provincie Anbár.

Fallúdža nazývaná "městem minaretů a matkou mešit" byla těžce poškozena při dvou ofenzivách amerických sil proti povstalcům z hnutí Al-Káida v roce 2004.

Podle premiérova mluvčího Saada Hadísího osvobození města pomůže obnovit normální život v provincii Anbár, kterou islamisté v roce 2014 téměř celou obsadili. Nedávno se iráckým vojákům podařilo získat kontrolu nad městem Rutba na západě země, předtím dobyli Hít severozápadně od Bagdádu. V rukou ozbrojenců je i nadále dvoumilionový Mosul.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy