Situace se zhoršuje, ze Sýrie už uprchl milion lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 3. 2013 14:48
Podle vysokého komisaře pro uprchlíky je Sýrie blízko naprosté zkáze
Zraněný syrský chlapec v nemocnici nedaleko jordánské metropole Ammán.
Zraněný syrský chlapec v nemocnici nedaleko jordánské metropole Ammán. | Foto: Reuters

Damašek - Před boji v Sýrii, které trvají dva roky, prchlo do okolních států už milion lidí, oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Dle jeho záznamů polovina z běženců jsou děti a většina z nich ve stáří do 11 let.

Před několika týdny ještě OSN registrovala asi 800 tisíc syrských uprchlíků. Počet nově příchozích je prý každým týdnem rychlejší, což vytváří mimořádný tlak na okolní země.

Britové nabídnou pomoc

Velká Británie oznámila, že syrské opozici pošle obrněná vozidla a neprůstřelné vesty. Podle ministra zahraničí Williama Hagua tak učiní, aby "pomáhala zachraňovat životy". Na nesmrtící vybavení poskytne několik milionů liber (v přepočtu desítky milionů korun).

Blízko naprosté zkáze

"Sýrie je blízko naprosté zkáze - milion lidí je na útěku, další milion je v pohybu na syrském území a tisíce lidí přecházejí hranici každý den. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli, ale schopnost světa řešit tuto humanitární krizi je nebezpečně vyčerpaná. Je nutné tuto tragédii zastavit," sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres.

Dárcovské státy sice slíbily na pomoc syrským uprchlíkům 1,5 miliardy dolarů, avšak zatím se z této sumy podařilo získat jenom čtvrtinu.

Syrský konflikt začal před dvěma lety a dle odhadů si vyžádal životy 70 tisíc lidí.

Guterres řekl, že nárůst uprchlíků je velmi dramatický od začátku roku, kdy OSN registrovala asi 400 tisíc běženců. Lidé prý přicházejí vyčerpaní, bez jakéhokoli majetku a s velkou psychickou zátěží v podobě úmrtí příbuzných.

Turecko, Libanon, Jordánsko

Zatímco na počátku konfliktu Syřané směřovali hlavně do Turecka, dnes je jich nejvíce v Libanonu. Tam odcházejí nejenom lidé bez prostředků, ale i ti, kteří v Libanonu pracují, nebo rodiny, jež jsou schopny si pobyt hradit. Dle OSN je nyní každý pátý člověk v Libanonu Syřan.

Situace je velmi špatná v táborech v Jordánsku, jehož zdravotnictví, školství, energetika a vodní zdroje jsou kvůli běžencům na pokraji možností. Turecko postavilo 17 táborů a investovalo do nich 600 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy