Do války v Sýrii míří letadla plná chorvatských zbraní

Martin Novák Martin Novák
27. 2. 2013 16:00
Zbraně z doby jugoslávského konfliktu končí v rukou opozice za peníze Saúdské Arábie
Bojovník Syrské svobodné armády s rakouskou puškou Steyr v Aleppu.
Bojovník Syrské svobodné armády s rakouskou puškou Steyr v Aleppu. | Foto: Reuters

Záhřeb - Syrští povstalci vedou proti režimu Bašára Asada značně asymetrickou válku, protože armáda věrná prezidentovi má ve výzbroji mnohonásobnou převahu.

A to přesto, že opoziční Svobodná syrská armáda od konce roku dostává ze zahraničí více zbraní, včetně střel odpalovaných z ramene nebo granátometů.

Podle expertů, kteří sledují fotografie a videozáznamy opozičních bojovníků, se patrně jedná o výzbroj z chorvatských skladů, pocházející z doby války v bývalé Jugoslávii na začátku devadesátých let.

Americké diplomatické zdroje na základě těchto informací potvrdily listu New York Times, že chorvatské zbraně se dostávají do rukou syrských rebelů díky Saúdské Arábii, která za ně Záhřebu platí.

Saúdové jsou největšími spojenci Svobodné syrské armády a téměř od počátku konfliktu v roce 2011 podporují opozici ve snaze svrhnout proíránský Asadův režim. Írán a Saúdská Arábie jsou na Blízkém východě mocenští rivalové, v čemž hraje roli i příslušnost k odlišné odnoži islámu.

Saúdská Arábie je sunnitská, Írán šíitský. Syrská opozice je převážně sunnitská, zatímco základ Asadova režimu tvoří alávité, specifická větev šíitského islámu.

Chorvatská vláda oficiálně popírá, že by dala souhlas k vyzbrojení syrských rebelů, ale podle záhřebského deníku Jutarnji List byly na záhřebském letišti opakovaně spatřeny jordánské nákladní letouny, jejichž přítomnost nikdo nevysvětlil.

Do Sýrie se tak munice a výzbroj dostává patrně přes Jordánsko, které také podporuje syrskou opozici, i když ne s takovou vehemencí jako Saúdská Arábie.

Bojovník Syrské svobodné armády s rakouskou puškou Steyr v Aleppu.
Bojovník Syrské svobodné armády s rakouskou puškou Steyr v Aleppu. | Foto: Reuters

Chorvatské zbraně se v Sýrii objevily před koncem roku a pomohly Svobodné syrské armádě v dosažení některých teritoriálních zisků. Například k obsazení letecké základny na severu země a vytlačení Asadových sil z velké části východní Sýrie.

Dodávky chorvatských zbraní do Sýrie zajímavým způsobem uzavírají kruh událostí, které začaly v roce 1991 v Chorvatsku. Jak se později zjistilo, zbraně Chorvatům i přes mezinárodní embargo dodávala tajně a nelegálně Argentina.

A jejím prezidentem byl tehdy Carlos Menem. Potomek syrských přistěhovalců…

Vzhledem k obrovské převaze vládní armády, která bombarduje pozice rebelů z letadel, vrtulníků ale i raketami Scud s doletem přes 200 kilometrů, je ovšem nepravděpodobné, že by zásilky z Chorvatska zásadně změnily poměr sil.

V současné situaci ani jedna strana není schopná dosáhnout ve válce průlomu a v nedohlednu jsou také mírové rozhovory mezi režimem a opozicí.

Mluvčí jedné z opozičních ozbrojených skupin uvedl, že náklady se zbraněmi proudí také přes tureckou hranici, ale je jich málo. Minulý rok se v rukou rebelů objevily také ruční zbraně ukrajinské, belgické a rakouské provenience, dodané taktéž s pomocí Saúdské Arábie.

Syrskému režimu naopak pomáhá dodávkami zbraní Írán a libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Opozice Hizballáh obviňuje, že do Sýrie posílá i své muže přímo bojovat za Asada.

V březnu uplynou dva roky od začátku konfliktu. Na demonstrace odpověděl Asad střelbou a masivním zatýkáním protestujících, takže část opozice vzala do rukou zbraně.

Prezident ztratil kontrolu nad severní a východní Sýrií, centrum metropole Damašku ale stále drží pevně v rukou. Počet mrtvých se za dva roky bojů odhaduje na více než sedmdesát tisíc, statisíce Syřanů žijí v uprchlických táborech v okolních státech. 

 

Právě se děje

Další zprávy