Zemřel architekt moderního Singapuru, expremiér Lee Kuan Yew

Martin Ehl
22. 3. 2015 22:20
Nejdéle sloužícímu premiérovi světa bylo 91 let. Singapur má díky němu v mnoha ohledech vyšší životní standard než západní státy.
Foto: Reuters

Singapur - Už od roku 1968 má Singapur přísný zákon s vysokými pokutami za odhazování odpadků.

Velké peníze můžete zaplatit také za překročení silnice mimo přechody, za žvýkání žvýkačky na veřejnosti či použití nezabezpečené wi-fi sítě vašeho souseda. A pro pašeráky drog je tu v zásadě především trest smrti.

Městský stát s 5,3 milionu obyvatel vévodí různým statistikám a žebříčkům, pokud jde o kvalitu života, vzdělání.

A zároveň je i příznivým místem pro byznys, pokud chce někdo proniknout na asijské trhy.

Přes 30 let ve funkci

Za toto vše vděčí Singapur jednomu člověku: nejdéle sloužícímu premiérovi světa Lee Kuanu Yewovi, který zemřel ve věku 91 let po dlouhodobé hospitalizaci se zápalem plic.

Lee, pocházející z rodiny čínských imigrantů, se stal premiérem Singapuru v roce 1959, tehdy ještě britské kolonie. A rezignoval až v roce 1990.

Za tuto dobu vybudoval z britské kolonie, která koketovala s připojením k Malajsijské federaci, podivuhodný městský stát a on sám se stal jedním z ideologů "asijských hodnot", tedy alternativy vůči liberální demokracii, o které se hovořilo hodně nahlas hlavně v první polovině devadesátých let minulého století, v době diskusí o "konci civilizace".

Asijské hodnoty s důrazem na úspěch kolektivu na úkor jedince podle něj byly pro Asii vhodnější než individualistický liberalismus. "Nevěřím, že formule ´jeden člověk, jeden hlas ve volbách´ je konečné řešení," řekl svému životopisci Tomu Plateovi. Věřil spíš elitě, která většinou je kompetentní a pragmatická.

Označení "otcem zakladatelem" singapurského státu a jeho prosperity snese Lee bez uzardění. I po své rezignaci byl hlavní šedou eminencí místní politiky, stranu Lidové akce vedl až do roku 2011 a jeho syn Lee Hsien Loong se stal v roce 2004 premiérem a letos povede oslavy 50. výročí vyhlášení nezávislosti.

Zavřete rakev a potom se rozhodněte.

Sám sebe odmítl hodnotit, i když mu sebevědomí nechybělo. "Zavřete rakev a potom se rozhodněte," řekl v rozhovoru pro New York Times na téma odkazu, který po sobě zanechává.

Singapur má v mnoha ohledech vyšší životní standard než západní státy.

Jeho strana ale právě v roce 2011 získala nejhorší volební výsledek za padesát let. Hlasovalo pro ni "jen" šedesát procent voličů.

Singapuřané jsou nespokojení a mohou to ventilovat jen mimo přísně kontrolovaná tradiční média. Vadí jim vysoké ceny realit, rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými nebo přiliv imigrantů. Oba problémy se nyní vláda snaží řešit vyššími daněmi a omezením přistěhovalectví.

Otec zakladatel

Lee se už v šedesátých letech pokusil zabránit přelidnění tím, že vedl kampaň "Zůstaňte u dvou", což vzaly singapurské ženy téměř doslova a dnes je porodnost na 1,3 dětech na ženu. Lee musel řešit mnoho problémů a delikátně vyvažovat různé zájmy. V dodávkách vody je městský stát závislý na Malajsii, s níž nebyly vztahy vždy růžové.

Obyvatelstvo tvoří pestrou směsici národů s převažujícím čínským, malajským a indickým živlem. Lee se pokusil kolem anglicko­-čínské jazykové kostry vybudovat multirasovou společnost "ze sbírky lidí, o nichž tvrdil, že jim chybí pocit společně sdíleného osudu," tvrdí komentátor Financial Times David Pilling.

Podobně se snažil vyjít vstříc byznysu, ale nenechat se jím pohltit. Tvrdě potíral korupci.

Lee Kuan Yew byl pozoruhodným a v Evropě málo studovaným a ceněným politikem, protože se vymykal tabulkám a šablonám. Založil prosperitu svého státu ještě dříve než vládci Jižní Koreje či Tchaj-­wanu, z nichž se vyklubali asijští tygři. Ovlivnil globální debatu o demokracii, ale zanechává dědictví pevnou rukou řízeného státu a společnosti bez jasné vize dalšího rozvoje.

 

Právě se děje

Další zprávy