Válka mu vzala domov i část těla, teď nesl olympijskou pochodeň. Pro všechny Syřany

Tereza Brokešová
27. 4. 2016 11:08
"Po 20 letech jsem dosáhl toho, o čem jsem snil." Příběh 27letého Syřana Ibrahima Hussejna může být inspirací pro mnoho jiných. Je ukázkou odhodlání a silné vůle. Navzdory tragédiím, po nichž by mnozí ztratili odvahu. Ibrahim přišel ve vleklé občanské válce o část pravé nohy. Nevzdal se. Je jedním z členů týmu, jenž se zúčastní Panhelénských her a především - nesl pochodeň pro Olympijské hry 2016 v Riu de Janeiru.
Ibrahim Hussejn (vpravo) přebírá olympijský oheň od předsedy Hellénského olympijského výboru Spyrose Kapralose.
Ibrahim Hussejn (vpravo) přebírá olympijský oheň od předsedy Hellénského olympijského výboru Spyrose Kapralose. | Foto: Reuters

Atény - Ibrahim vyrostl v syrském Dajr az-Zauru. V početné rodině se 13 sourozenci.

Otec, zároveň i trenér, je vždy vedl ke sportu. Dnes sedmadvacetiletý mladík se tak odmala věnoval plavání, basketbalu a judu. A se sourozenci domů pravidelně nosil medaile z místních a národních soutěží.

Ibrahim na tréninku plavání.
Ibrahim na tréninku plavání. | Foto: Achilleas Zavallis, UNHCR

V tehdy ještě přátelské a klidné zemi chodíval plavat do řeky Eufrat. Skákal do ní z mostu, ale pak v roce 2011 vypukla občanská válka. A vše se změnilo.

Chtěl pomoci svému zraněnému kamarádovi, ale sám byl zasažen bombou a přišel o část pravé nohy. Odešel do Turecka, kde se rehabilitoval a naučil znovu chodit. Po zotavení - stejně jako statisíce jeho krajanů - uprchl do Řecka. Byl jedním z mála šťastlivců, kteří v zemi dostali azyl.

Syřan Ibrahim Al-Hussein přišel ve válce o část své nohy. Nadále však sportuje a nevzdává se.
Syřan Ibrahim Al-Hussein přišel ve válce o část své nohy. Nadále však sportuje a nevzdává se. | Foto: Achilleas Zavallis, UNHCR

Nikdy se nevzdat, ale jít dál

Jeho přátelé, kolegové a trenéři o něm hovoří jako o člověku s neuvěřitelnou silou a odhodláním. Ibrahim chce zůstat v Řecku kvůli povaze místních lidí, kteří mu podle jeho slov připomínají rodnou zemi.

Navzdory handicapu se sportu nevzdal a začal trénovat.

Na tréninku se svým basketbalovým týmem.
Na tréninku se svým basketbalovým týmem. | Foto: Achilleas Zavallis, UNHCR

Používá protetickou nohu a plní náročný tréninkový plán. Plave třikrát týdně s řeckou neziskovou skupinou pro sportovce se zdravotním postižením a také se připojil k basketbalovému vozíčkářskému týmu v Maroussi (část aténského předměstí). Padesát metrů volným stylem zvládne za 28 sekund, což je jen o tři sekundy pomaleji než před zraněním.

Nyní před ním stanula nová výzva. Stal se členem štafety, která nese olympijský oheň z řecké Olympie do brazilského Ria de Janeira. "Po 20 letech jsem dosáhl toho, o čem jsem snil," řekl Úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

S plamenem běžel přes uprchlický tábor Eleonas, který je domovem pro přibližně 1500 lidí. Převzal ho od předsedy Helénského olympijského výboru Spyrose Kapralose.

Cílem štafety je budování empatie pro uprchlíky v době, kdy bylo téměř 60 milionů lidí na celém světě donuceno opustit své domovy. To je nejvyšší počet od druhé světové války.

Ibrahim si před tréninkem připravuje proteinový nápoj.
Ibrahim si před tréninkem připravuje proteinový nápoj. | Foto: Achilleas Zavallis, UNHCR

Plamen pro Syřany, uprchlíky i pro Řecko, sport...

Štafeta je součástí řady iniciativ kolem olympijských her, jejichž cílem je upozornit na běžence. Očekává se, že do bojů v Riu zasáhne pět až deset sportovců z řad uprchlíků.

Sám Ibrahim se olympiády v Riu zúčastnit nemůže kvůli zaměstnání v kavárně, kde pracuje přes noc. Avšak v červnu se předvede na Panhelénských hrách pro plavce se zdravotním postižením.

Potřeby postižených se doteď v Česku vůbec neřešily, bylo to velké tabu, říká propagátor sexuální asistence postižených Tomáš Pik. Jedna z asistentek pak říká, že rozdíl je hlavně v technické stránce. | Video: Filip Horký


 

Právě se děje

Další zprávy