Tady dýchání dusí. Sibiřský Norilsk halí mračna smogu, vzduch je znečištěný jako po výbuchu sopky

Radim Klekner Radim Klekner
14. 7. 2018 15:40
V ruském Norilsku je koncentrace škodlivého kysličníku siřičitého až tisíckrát vyšší než kdekoliv jinde na světě.
Ruský Norilsk vypustí za rok do ovzduší dva miliony tun kysličníku siřičitého.
Ruský Norilsk vypustí za rok do ovzduší dva miliony tun kysličníku siřičitého. | Foto: Shutterstock.com

Norilsk - Sibiřský Norilsk trhá ve všech ohledech rekordy. Když je v některé dny "špatný vzduch", úřady doporučují raději nevycházet ven a nevětrat.

Koncentrace kysličníku siřičitého (SO2) ale i v lepších chvílích mnohanásobně překračuje povolené limity. Přesněji: Jsou stokrát až tisíckrát vyšší než kdekoliv jinde na světě s výjimkou několika měst v Indii a Číně. Srovnatelné jsou snad jen oblasti zasažené výbuchem sopky.

Norilsk produkuje jedno procento celosvětových emisí SO2, tedy přibližně dva miliony tun kysličníku ročně. Rozsah znečištění nyní potvrdilo snímkování satelitní družice Sentinel-5P, vypuštěné Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) v říjnu loňského roku.

"Co je zajímavé na údajích z Norilsku, je to, že nám ukazují různé způsoby cirkulace emisí," citovala britská stanice BBC Nicolase Theyse z Královského belgického institutu pro aeronomii. "Můžete sledovat, jak emise kopírují topografii terénu, jak se pohybují podél hor. Je tak možné lépe určit environmentální dopady na celou oblast," přiblížila.

Kysličník uhličitý způsobuje onemocnění dýchací soustavy, z oblohy padá jako "kyselý déšť". Poškozuje životní prostředí a zhoršuje kvalitu vody v řekách a jezerech.

Pracovní tábor Norillag

Norilsk leží za severním polárním kruhem a kolem něj se táhne věčně zmrzlá tundra. Ta již ale zdaleka není člověkem nedotčená.

Dnes čtvrtmilionové město bylo založeno v roce 1935 na místě Norillagu, nápravně-pracovního tábora. V jeho okolí byla již počátkem dvacátých let nalezena bohatá ložiska niklu, kobaltu i dalších kovů, později také uhlí.

Satelitní snímky jasně ukazují, že místní podniky tamní přírodu mohutně devastují. Společnost Norilsk Nickel, největší producent niklu a paladia na světě, tak musí do roku 2023 snížit emise ve srovnání s rokem 2015 o 75 procent. Jinak firmě hrozí mnohamilionové pokuty.

Ovzduší nad Norilskem ale poškozují stejně tak elektrárny, spalující uhlí a další fosilní paliva. "Jsme schopni odlišit úroveň znečištění u jednotlivých podniků," zdůraznil Nicolas Theys.

Znečištěná Indie a Čína

Satelitní družice Sentinel 5-P měří úroveň emisí na mnoha místech světa. Přístroj už potvrdil, že dalšími obřími znečišťovateli ovzduší jsou tepelné elektrárny u Vindhyachalu a Korby v severovýchodní Indii nebo na východě Číny.

Vláda v Pekingu však nechala v uplynulých letech instalovat na svých uhelných elektrárnách účinné filtry a tak se jí podařilo od roku 2012 snížit emise SO2 o 38 procent.

Největšími producenty kysličníku siřičitého v přírodě jsou vulkány. Sentinel 5-P tak snadno doložil, že hlavními "přírodními" znečišťovateli jsou v současnosti italská Etna, sopka Nyiragongo v Konžské demokratické republice či vulkán Kilauea na Havaji.

Při intenzivních erupcích letos Kilauea chrlila do ovzduší okolo dvou tisíc tun SO2 denně.

Satelitní měření nad devíti desítkami sopek, které se v uplynulých letech probouzely k životu, ukázalo, že při vulkanické činnosti je do atmosféry vypouštěno okolo 60 kilotun kysličníku siřičitého denně.

To je za rok přibližně 60 milionů tun emisí. Norilsk tak svede sám vypustit za rok desetinu tohoto množství.

Video: Naftová auta nedosáhla svého potenciálu a jejich emise jsou nadměrně vysoké, upozorňuje Michal Vojtíšek z ČVUT

Naftová auta nedosáhla svého potenciálu a jejich emise jsou nadměrně vysoké, upozorňuje Michal Vojtíšek z Centra vozidel udržitelné mobility ČVUT. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 13 minutami

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy