V Evropě samozřejmost, v Číně luxus. Hotel v Šanghaji láká na čistý vzduch, hosté si za něj připlatí

Radim Klekner Radim Klekner
30. 3. 2018 18:59
Vzduch v nově otevřeném hotelu v Šanghaji je desetkrát čistší než na ulici.
Čínská města patří mezi ta s nejhorší kvalitou vzduchu na světě. Vláda se proto rozhodla jednat
Čínská města patří mezi ta s nejhorší kvalitou vzduchu na světě. Vláda se proto rozhodla jednat | Foto: Reuters

Šanghaj - Nedávno otevřený čtyřhvězdičkový hotel Cordis v nejlidnatějším městě Číny Šanghaji láká hosty na neobvyklý luxusní bonus. Vzduch v hotelových prostorách je desetkrát čistší než na ulici.

Čínské metropole bojují po léta se smogem a patří v tomto ohledu k těm nejhůře postiženým na světě. Zatímco v některých městech, zejména na severu země, se situace po řadě drakonických vládních opatření zlepšila, v Šanghaji se naopak koncentrace prachových částic menších než 2,5 mikrometru loni oproti roku 2016 zhoršila o devět procent.

Čisté prostředí hotelu Cordis zajišťují sofistikované filtry. Všechen vzduch prochází dvěma úrovněmi filtrace a v každém z 396 pokojů je obsah prachových částic neustále monitorován.

"Myslím, že lidé mohou spát klidněji s vědomím, že kvalita vzduchu v jejich pokoji je vyšší než v jiných hotelech a mnohem vyšší než venku," řekl deníku The Guardian výkonných ředitel hotelu John O’Shea, který věří, že mu tato výhoda umožní zvednout ceny hotelových pokojů o deset procent. 

"Vysoká kvalita vzduchu v místnostech je něco jako vysokorychlostní internet," zdůrazňuje O’Shea. "Pokud ji svým klientům nezajistíte, prohráli jste," dodává.

Hosté také jeho zařízení ocenili nejvyšší známkou ze všech dvaadvaceti velkých hotelů společnosti Langham, kam Cordis patří.

Neprostupný smog

Obrovský smog je dlouhodobým problémem Číny. K tomu navíc přibylo zjištění, že znečištěn prachovými částicemi je také vzduch uvnitř. A to mnohdy ještě více než na ulici.

"Znečištění vzduchu ve vnitřních prostorách představuje velké zdravotní riziko celosvětově," upozorňuje Sieren Ernstová, zakladatelka poradenské společnosti Ethics & Environment, která se specializuje na životní prostředí. "Většina lidí tráví devadesát procent svého času uvnitř. Koncentrace prachu, kterým jsou vystaveni, se přitom neměří," varuje.

Hlavními znečišťovateli jsou vedle uhelných elektráren automobily a domácnosti, ve kterých se v Číně tradičně topí levným uhlím.

Mezi stovkou velkých měst s nejhorší kvalitou vzduchu na světě tak dle koncentrace prachových částic menších než 2,5 μm figuruje podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 27 čínských, včetně Šanghaje, Pekingu či Tchien-ťinu.   

Hůře je na tom pouze Indie. V první stovce přehledu WHO je 33 indických měst. Nechybí mezi nimi Dillí, Ahmadábád či Lakhnaú. Prvním a jediným evropským městem mezi první stovkou je na 61. místě makedonské Tetovo.

Povědomí o šířce celého problému je v Číně s jejími 1,4 miliardy obyvatel na vzestupu. Až doposud si ale vlastní jednotku filtrující vzduch, jenž přichází z ulice, mohly dovolit jen přibližně tři miliony čínských domácností.

Drastická opatření

Čínská vláda kvůli smogu v roce 2013 zavedla drastická opatření s cílem zlepšit kvalitu vzduchu ve městech. Díky nim se pak například v Pekingu koncem loňského roku snížila koncentrace prachových částic o 54 procent.

Vláda mimo jiné nařídila, aby v čínském hlavním městě byla spotřeba uhlí jako topiva snížena v letech 2013 až 2018 o padesát procent. O prosazení nařízení se postaral osobně čínský prezident Si Ťin-pching.

Znamenalo to uzavřít stovky zastaralých podniků a továren fungujících bez řádného povolení, ať již se jednalo o ocelárny, uhelné doly, nebo hliníkárny. Nově zřízená Agentura na ochranu životního prostředí pak donutila řadu měst ukončit vytápění škol, nemocnic a úřadů uhlím. I za cenu toho, že v nich bude zima.

Uzavřena a modernizována byla i celá řada uhelných elektráren, které musely následně přejít na paroplynový provoz. V souvislosti s tím vzrostla spotřeba zemního plynu v zemi loni o pětinu.

Vládní Komise pro národní rozvoj a reformu předpokládá, že do roku 2021 klesne spotřeba uhlí v zemi o 150 milionů tun. Uhlí má být nahrazeno právě zemním plynem a dále pak biomasou, geotermální energií a elektrickými přímotopy využívajícími alternativní zdroje.

WTO odhaduje, že ve světě zapříčiní znečištěný vzduch šest a půl milionu předčasných úmrtí. V Číně a Indii má na svědomí polovinu z nich.

Podle průzkumu čínské společnosti Reset, zabývající se kvalitou vzduchu ve městech, uvedlo 56 procent respondentů, že špatné zdravotní podmínky na pracovišti jsou pro ně primárním důvodem ke změně zaměstnání.

Podívejte se na rozhovor s čínskými křesťankami: V Číně by nás zatkli, hledají nás

Kdybychom se musely vrátit do Číny, budeme zatčeny, čínské úřady nás hledají už dva roky, říkají čínské křesťanky, které nezískaly azyl v ČR | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy