New York - Těžařská společnost Royal Dutch Shell čelí žalobě, že se v roce 1995 podílela v Nigérii na popravě ekologického aktivisty a smrti dalších lidí, kteří protestovali proti aktivitám firmy v této africké zemi.
Proces dnes začal v New Yorku a má trvat zhruba dva týdny. Skupina obhájců lidských práv dala Shell k soudu za to, že nese vinu na popravě spisovatele a aktivisty Kena Saro-Wiwy.
Ten protestoval proti těžbě ropy v deltě řeky Niger a tvrdil, že zisky z prodeje ropy nejsou spravedlivě rozdělovány. Že místní lidé, jejichž území je zdevastované těžbou, z toho nic nemají.
Tehdejší vojenská vláda postavila Saro-Wiwu před soud, který vynesl trest smrti oběšením. Rozsudek vyvolal mezinárodní pobouření a byl považován za justiční vraždu. Saro-Wiwa byl známým nigerijským spisovatelem a členem mezinárodního PEN klubu.
Mezi žalujícími je v New Yorku i spisovatelův syn, čtyřicetiletý Ken Saro-Wiwa junior. „Shell má prsty ve smrti mého otce. Chtěl jej odklidit, stál společnosti v cestě," řekl novinářům.
Právnicí zastupující žalobce tvrdí, že jako důkaz předloží dokument, který Shell v roce 1995 předal tehdejšímu nigerijskému režimu. Údajně obsahuje větu, že Saro-Wiwa je hrozbou a měl by být „eliminován."
Těžařská společnost tvrdí, že obvinění je absurdní. Naopak prý její vedení usilovalo o milost pro spisovatele i další odpůrce režimu.
„Popravou jsme byli šokováni a rozesmutněni. Věříme, že soud prokáže nevinu společnosti v těchto tragických událostech," řekl mluvčí Royal Dutch Shell Robin Lebovitz.
Nigérie patří k největším vývozcům ropy v Africe, bohatá naleziště jsou právě v deltě řeky Niger. V posledních letech ale těžbu často přerušují místní povstalci, kteří unášejí zahraniční pracovníky a kladou bomby k ropovodům a zásobníkům ropy.