Muž, cizinec, opilý a agresivní, věk do 35 let. Co všechno víme o útočníkovi z Kolína a co ne

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
8. 1. 2016 18:20
Němečtí policisté identifikovali některé útočníky ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Zveřejnili i informace o jejich původu. Pomalu se tak skládá obrázek, odkud pachatelé jsou. A jestli přišli mezi uprchlíky ze Sýrie, nebo ne.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015. | Foto: ČTK

Kolín nad Rýnem - Kdo byli muži, kteří o silvestrovské noci hromadně napadali ženy u hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem? Osmý den po sexuálních útocích s více než stovkou obětí lze z dostupných informací pomalu poskládat alespoň přibližný obrázek.

Hlavní zdroje, z nichž vycházíme, jsou čtyři: oficiální vyjáření spolkové a kolínské policie pro média. Interní protokol policejního důstojníka federální policie, opatřený datem 4. ledna 2016. Vystoupení šéfa německých policejních odborů Ernsta G. Waltera ve vysílání veřejnoprávní televize ARD. A rozhovor regionálního šéfa svazu německých kriminalistů Sebastiana Fiedlera pro list Mitteldeutsche Zeitung.

Z informací, které jsou momentálně k dispozici, zatím (pátek odpoledne) vyplývá následující:

Jak útočník vypadal?

Šlo převážně o mladé muže arabského vzezření. Ve věku do 35 let. Většina z nich byla silně opilá.

Jakým jazykem mluvil?

Mluvili hlavně arabsky, někteří německy.

Z jaké země pochází?

Právě tahle informace (nejen) Němce momentálně zajímá ze všeho nejvíc. Pokud by se totiž potvrdilo, že útočníci jsou uprchlíky, které do země "pozvala" kancléřka Angela Merkelová, může to mít dalekosáhlé důsledky. Zejména jeden: že německá veřejnost odmítne imigrační politiku své vlády.

Souhrnně se dá o - zatím identifikovaných - podezřelých říct následující: většina z nich pochází ze severu Afriky.

Federální (spolková) policie identifikovala 31 lidí, kteří se na útocích podíleli (informace z pátku). Devět je z Alžírska, osm z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie.

Mezi podezřelými z útoků jsou též dva Němci, Iráčan, Srb a Američan. Úplný obrázek ale tato statistika neposkytuje: spolková policie má totiž pravomoci pouze v nádražní budově a její bezprostřední blízkosti. A mnohé z útoků se odehrály mimo tento prostor.

Dvě informace o původu útočníků dodala v pátek i "sesterská" policie z Kolína nad Rýnem: oznámila, že v souvislosti s útoky na Silvestra zadržela dva muže, kteří byli na kolínském hlavním nádraží. Jeden ze zadržených je z Maroka (16 let) a jeden z Tuniska (23). Oba muže už ale propustila, podezření se prý nepotvrdilo.

Jde o uprchlíka?

Více než polovina z 31 mužů identifikovaných spolkovou policií jako možní pachatelé žádá v Německu o azyl. Přesně 18 lidí.

Policie je podezírá z krádeže či ublížení na zdraví, ze sexuálních útoků ne. Nechybí mezi nimi ani uprchlíci, kteří do Spolkové republiky přišli teprve nedávno. 

Totéž naznačují i další zdroje. 

Podle interního policejního protokolu, který sepsal 4. ledna jeden ze zasahujících členů spolkové policie, někteří podezřelí o silvestrovské noci demonstrativně trhali německý dokument o povolení k pobytu. "Nemůžete na mě, zítra si obstarám jiný," cituje policista jednoho z nich.

Další podle něj řekl: "Jsem Syřan, musíte se mnou zacházet přátelsky."

Šéf policejních odborů Ernst G. Walter ve čtvrtek v ARD řekl, že pravděpodobní útočníci pocházejí většinou z arabského a severoafrického prostoru. "Máme poznatky také o tom, že mezi nimi byli i uprchlíci," uvedl.

Jestli uprchlíci skutečně patřili k útočníkům, ukáže podle Waltera až další vyšetřování. 

Kde pachatel momentálně pobývá?

V protokolu zasahujícího policisty se mluví o tom, že kontrolované osoby trhaly dokumenty vystavené německými úřady (viz výše). Útočníci tedy v současné době pobývají na území Německa a do Kolína nepřijeli z žádné jiné evropské země.

Časopis Spiegel zveřejnil informaci, že pátrání po ukradených mobilech zavedlo vyšetřovatele "do několika uprchlických zařízení a jejich okolí".

Podle policejních odborů někteří z podezřelých bydlí (nebo bydleli) v uprchlických zařízeních v blízkosti města Duisburg. Měli u sebe dokumenty vystavené Spolkovým úřadem pro migraci, které dostávají žadatelé o azyl.

Je členem nějaké skupiny?

O organizovaném zločinu se v Německu spekuluje od začátku týdne. Touto verzí se zabývá i státní zastupitelství.

Sebastian Fiedler, šéf zemské organizace Svazu německých kriminalistů v Severním Porýní-Vestfálsku, otevřeně mluví o "zahraničních kriminálních klanech". Tyto klany prý uprchlíky zneužívají pro své potřeby.

Jde o arabské a severoafrické organizované bandy, řekl v rozhovoru pro list Mitteldeutsche Zeitung. Na svědomí prý mají praní špinavých peněz, ilegální hazard, obchod s drogami, loupeže a krádeže.

Na sociálních sítích i osobně verbují uprchlíky bez papírů a finančních prostředků. "Přímo s uprchlíky to nemá co dělat," uvedl.

Policie nebyla na silvestrovské útoky v Německu připravená, útokům by se neubránil ani zkušený bojovník, tvrdí instruktor sebeobrany Jaroslav Stich. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 11 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 58 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy