Muž, cizinec, opilý a agresivní, věk do 35 let. Co všechno víme o útočníkovi z Kolína a co ne

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
8. 1. 2016 18:20
Němečtí policisté identifikovali některé útočníky ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Zveřejnili i informace o jejich původu. Pomalu se tak skládá obrázek, odkud pachatelé jsou. A jestli přišli mezi uprchlíky ze Sýrie, nebo ne.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015. | Foto: ČTK

Kolín nad Rýnem - Kdo byli muži, kteří o silvestrovské noci hromadně napadali ženy u hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem? Osmý den po sexuálních útocích s více než stovkou obětí lze z dostupných informací pomalu poskládat alespoň přibližný obrázek.

Hlavní zdroje, z nichž vycházíme, jsou čtyři: oficiální vyjáření spolkové a kolínské policie pro média. Interní protokol policejního důstojníka federální policie, opatřený datem 4. ledna 2016. Vystoupení šéfa německých policejních odborů Ernsta G. Waltera ve vysílání veřejnoprávní televize ARD. A rozhovor regionálního šéfa svazu německých kriminalistů Sebastiana Fiedlera pro list Mitteldeutsche Zeitung.

Z informací, které jsou momentálně k dispozici, zatím (pátek odpoledne) vyplývá následující:

Jak útočník vypadal?

Šlo převážně o mladé muže arabského vzezření. Ve věku do 35 let. Většina z nich byla silně opilá.

Jakým jazykem mluvil?

Mluvili hlavně arabsky, někteří německy.

Z jaké země pochází?

Právě tahle informace (nejen) Němce momentálně zajímá ze všeho nejvíc. Pokud by se totiž potvrdilo, že útočníci jsou uprchlíky, které do země "pozvala" kancléřka Angela Merkelová, může to mít dalekosáhlé důsledky. Zejména jeden: že německá veřejnost odmítne imigrační politiku své vlády.

Souhrnně se dá o - zatím identifikovaných - podezřelých říct následující: většina z nich pochází ze severu Afriky.

Federální (spolková) policie identifikovala 31 lidí, kteří se na útocích podíleli (informace z pátku). Devět je z Alžírska, osm z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie.

Mezi podezřelými z útoků jsou též dva Němci, Iráčan, Srb a Američan. Úplný obrázek ale tato statistika neposkytuje: spolková policie má totiž pravomoci pouze v nádražní budově a její bezprostřední blízkosti. A mnohé z útoků se odehrály mimo tento prostor.

Dvě informace o původu útočníků dodala v pátek i "sesterská" policie z Kolína nad Rýnem: oznámila, že v souvislosti s útoky na Silvestra zadržela dva muže, kteří byli na kolínském hlavním nádraží. Jeden ze zadržených je z Maroka (16 let) a jeden z Tuniska (23). Oba muže už ale propustila, podezření se prý nepotvrdilo.

Jde o uprchlíka?

Více než polovina z 31 mužů identifikovaných spolkovou policií jako možní pachatelé žádá v Německu o azyl. Přesně 18 lidí.

Policie je podezírá z krádeže či ublížení na zdraví, ze sexuálních útoků ne. Nechybí mezi nimi ani uprchlíci, kteří do Spolkové republiky přišli teprve nedávno. 

Totéž naznačují i další zdroje. 

Podle interního policejního protokolu, který sepsal 4. ledna jeden ze zasahujících členů spolkové policie, někteří podezřelí o silvestrovské noci demonstrativně trhali německý dokument o povolení k pobytu. "Nemůžete na mě, zítra si obstarám jiný," cituje policista jednoho z nich.

Další podle něj řekl: "Jsem Syřan, musíte se mnou zacházet přátelsky."

Šéf policejních odborů Ernst G. Walter ve čtvrtek v ARD řekl, že pravděpodobní útočníci pocházejí většinou z arabského a severoafrického prostoru. "Máme poznatky také o tom, že mezi nimi byli i uprchlíci," uvedl.

Jestli uprchlíci skutečně patřili k útočníkům, ukáže podle Waltera až další vyšetřování. 

Kde pachatel momentálně pobývá?

V protokolu zasahujícího policisty se mluví o tom, že kontrolované osoby trhaly dokumenty vystavené německými úřady (viz výše). Útočníci tedy v současné době pobývají na území Německa a do Kolína nepřijeli z žádné jiné evropské země.

Časopis Spiegel zveřejnil informaci, že pátrání po ukradených mobilech zavedlo vyšetřovatele "do několika uprchlických zařízení a jejich okolí".

Podle policejních odborů někteří z podezřelých bydlí (nebo bydleli) v uprchlických zařízeních v blízkosti města Duisburg. Měli u sebe dokumenty vystavené Spolkovým úřadem pro migraci, které dostávají žadatelé o azyl.

Je členem nějaké skupiny?

O organizovaném zločinu se v Německu spekuluje od začátku týdne. Touto verzí se zabývá i státní zastupitelství.

Sebastian Fiedler, šéf zemské organizace Svazu německých kriminalistů v Severním Porýní-Vestfálsku, otevřeně mluví o "zahraničních kriminálních klanech". Tyto klany prý uprchlíky zneužívají pro své potřeby.

Jde o arabské a severoafrické organizované bandy, řekl v rozhovoru pro list Mitteldeutsche Zeitung. Na svědomí prý mají praní špinavých peněz, ilegální hazard, obchod s drogami, loupeže a krádeže.

Na sociálních sítích i osobně verbují uprchlíky bez papírů a finančních prostředků. "Přímo s uprchlíky to nemá co dělat," uvedl.

Policie nebyla na silvestrovské útoky v Německu připravená, útokům by se neubránil ani zkušený bojovník, tvrdí instruktor sebeobrany Jaroslav Stich. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 8 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 48 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy