Muž, cizinec, opilý a agresivní, věk do 35 let. Co všechno víme o útočníkovi z Kolína a co ne

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
8. 1. 2016 18:20
Němečtí policisté identifikovali některé útočníky ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem. Zveřejnili i informace o jejich původu. Pomalu se tak skládá obrázek, odkud pachatelé jsou. A jestli přišli mezi uprchlíky ze Sýrie, nebo ne.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015.
Kolín nad Rýnem, prostranství před hlavním nádraží, 31. prosince 2015. | Foto: ČTK

Kolín nad Rýnem - Kdo byli muži, kteří o silvestrovské noci hromadně napadali ženy u hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem? Osmý den po sexuálních útocích s více než stovkou obětí lze z dostupných informací pomalu poskládat alespoň přibližný obrázek.

Hlavní zdroje, z nichž vycházíme, jsou čtyři: oficiální vyjáření spolkové a kolínské policie pro média. Interní protokol policejního důstojníka federální policie, opatřený datem 4. ledna 2016. Vystoupení šéfa německých policejních odborů Ernsta G. Waltera ve vysílání veřejnoprávní televize ARD. A rozhovor regionálního šéfa svazu německých kriminalistů Sebastiana Fiedlera pro list Mitteldeutsche Zeitung.

Z informací, které jsou momentálně k dispozici, zatím (pátek odpoledne) vyplývá následující:

Jak útočník vypadal?

Šlo převážně o mladé muže arabského vzezření. Ve věku do 35 let. Většina z nich byla silně opilá.

Jakým jazykem mluvil?

Mluvili hlavně arabsky, někteří německy.

Z jaké země pochází?

Právě tahle informace (nejen) Němce momentálně zajímá ze všeho nejvíc. Pokud by se totiž potvrdilo, že útočníci jsou uprchlíky, které do země "pozvala" kancléřka Angela Merkelová, může to mít dalekosáhlé důsledky. Zejména jeden: že německá veřejnost odmítne imigrační politiku své vlády.

Souhrnně se dá o - zatím identifikovaných - podezřelých říct následující: většina z nich pochází ze severu Afriky.

Federální (spolková) policie identifikovala 31 lidí, kteří se na útocích podíleli (informace z pátku). Devět je z Alžírska, osm z Maroka, pět z Íránu a čtyři ze Sýrie.

Mezi podezřelými z útoků jsou též dva Němci, Iráčan, Srb a Američan. Úplný obrázek ale tato statistika neposkytuje: spolková policie má totiž pravomoci pouze v nádražní budově a její bezprostřední blízkosti. A mnohé z útoků se odehrály mimo tento prostor.

Dvě informace o původu útočníků dodala v pátek i "sesterská" policie z Kolína nad Rýnem: oznámila, že v souvislosti s útoky na Silvestra zadržela dva muže, kteří byli na kolínském hlavním nádraží. Jeden ze zadržených je z Maroka (16 let) a jeden z Tuniska (23). Oba muže už ale propustila, podezření se prý nepotvrdilo.

Jde o uprchlíka?

Více než polovina z 31 mužů identifikovaných spolkovou policií jako možní pachatelé žádá v Německu o azyl. Přesně 18 lidí.

Policie je podezírá z krádeže či ublížení na zdraví, ze sexuálních útoků ne. Nechybí mezi nimi ani uprchlíci, kteří do Spolkové republiky přišli teprve nedávno. 

Totéž naznačují i další zdroje. 

Podle interního policejního protokolu, který sepsal 4. ledna jeden ze zasahujících členů spolkové policie, někteří podezřelí o silvestrovské noci demonstrativně trhali německý dokument o povolení k pobytu. "Nemůžete na mě, zítra si obstarám jiný," cituje policista jednoho z nich.

Další podle něj řekl: "Jsem Syřan, musíte se mnou zacházet přátelsky."

Šéf policejních odborů Ernst G. Walter ve čtvrtek v ARD řekl, že pravděpodobní útočníci pocházejí většinou z arabského a severoafrického prostoru. "Máme poznatky také o tom, že mezi nimi byli i uprchlíci," uvedl.

Jestli uprchlíci skutečně patřili k útočníkům, ukáže podle Waltera až další vyšetřování. 

Kde pachatel momentálně pobývá?

V protokolu zasahujícího policisty se mluví o tom, že kontrolované osoby trhaly dokumenty vystavené německými úřady (viz výše). Útočníci tedy v současné době pobývají na území Německa a do Kolína nepřijeli z žádné jiné evropské země.

Časopis Spiegel zveřejnil informaci, že pátrání po ukradených mobilech zavedlo vyšetřovatele "do několika uprchlických zařízení a jejich okolí".

Podle policejních odborů někteří z podezřelých bydlí (nebo bydleli) v uprchlických zařízeních v blízkosti města Duisburg. Měli u sebe dokumenty vystavené Spolkovým úřadem pro migraci, které dostávají žadatelé o azyl.

Je členem nějaké skupiny?

O organizovaném zločinu se v Německu spekuluje od začátku týdne. Touto verzí se zabývá i státní zastupitelství.

Sebastian Fiedler, šéf zemské organizace Svazu německých kriminalistů v Severním Porýní-Vestfálsku, otevřeně mluví o "zahraničních kriminálních klanech". Tyto klany prý uprchlíky zneužívají pro své potřeby.

Jde o arabské a severoafrické organizované bandy, řekl v rozhovoru pro list Mitteldeutsche Zeitung. Na svědomí prý mají praní špinavých peněz, ilegální hazard, obchod s drogami, loupeže a krádeže.

Na sociálních sítích i osobně verbují uprchlíky bez papírů a finančních prostředků. "Přímo s uprchlíky to nemá co dělat," uvedl.

Policie nebyla na silvestrovské útoky v Německu připravená, útokům by se neubránil ani zkušený bojovník, tvrdí instruktor sebeobrany Jaroslav Stich. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy