Severní Koreu stihnou sankce OSN

Simona Holecová
15. 7. 2006 9:20
Paříž - Rada bezpečnosti se shodla na trestu pro KLDR za její vojenské testy a vývoj raket. Severní Korea okamžitě sankce odmítla.

Rezoluce požaduje, aby Severní Korea "zastavila všechny aktivity související s vývojem balistických střel."

To Severní Korea vzápětí odmítla: V testech hodlá pokračovat, aby zajistila obranu země. "Každému musí být jasné, že za této situace nemůže Pchongjang svůj raketový systém zablokovat," rozhořčeně reagoval velvyslanec při OSN Pak Džil Jon.

Prohlásil, že Severní Korea testuje a vyvíjí rakety coby klíč k udržení rovnováhy a stability v severovýchodní Asii. "Rezoluce je opovrženíhodnou snahou dostat naši zemi do izolace a pod mezinárodní tlak," dodal.

Je rezoluce oslabená?

Rezoluce dále doporučuje všem členům OSN, aby zamezili vývozu a dovozu zbraní a munice z/do této země. Především však zavazuje země, aby Severní Koreji odepřely dodávky veškerého materiálu, technologií či finančních prostředků, které by mohly být použity pro raketový program.

Diplomaté - v obavě, aby rezoluci nezablokovala Čína - v dokumentu nezmiňují článek 7 Charty OSN. Ten obsahuje opatření, které umožňuje použít vojenskou sílu jako donucovací prostředek.

Ještě pár desítek minut před klíčovým hlasováním však Čína kvůli tomuto bodu váhala. "Jsme o rezoluci přesvědčeni, ale ještě zbývá některé věci dořešit," řekl opatrně čínský velvyslanec Wang Guangya agentuře Reuters.

Francouzký velvyslanec Jean-Marc de la Sabliere, předseda Rady bezpečnosti pro tento měsíc, ovšem v úspěch věřil: "Francie, Velká Británie, Spojené státy i Čína dosáhly shody. Budeme schopni text odhlasovat."

I když sporný článek nakonec vypadl, členové Rady bezpečnosti tvrdí, že rezoluce je závazná a vymahatelná - a to pro způsob, jakým je zformulována.

Odpálený Tepodong-2

Severní Korea začala rakety pokusně odpalovat začátkem července. Vyvolala tím obrovskou vlnu znepokojení. Během testování vypálila nejméně šest raket středního doletu, které dopadly po pár minutách letu do moře na východ od Korejského poloostrova.

Mezi testovanými střelami byla ovšem i raketu dlouhého doletu typu Tepodong-2, která může zasáhnout i území USA.

Raketa Tepodong-2
Raketa Tepodong-2 | Foto: Aktuálně.cz

Americká administrativa později uvedla, že test střely Tepodong-2 byl neúspěšný, neboť raketa se zřítila necelou minutu po odpálení. Selhání oznámila i jihokorejská armáda.

I když celý svět severokorejské testy odsoudil a žádal Pchongjang o ukončení operací, tamní vláda to odmítla: Raketové zkoušky považuje za svoje svébytné právo. "Do našeho raketového programu se nesmí nikdo vměšovat," prohlásil to v japonské televizi NHK zástupce severokorejského ministerstva zahraničí I Pchjong-tok. "Nikdo nemá právo to zpochybňovat. Co se týče odpalování raket, nejsme vázáni žádnou smlouvou," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy