Japonci zvažují úder na Severní Koreu

man
10. 7. 2006 21:12
Tokio - Japonsko začalo diskutovat o tom, zda by byl preventivní úder proti raketovým základnám v Severní Koreji porušením ústavy země.

Podle agentury AP jde o důkaz, že Japonci přitvrzují svůj postoj vůči KLDR, která minulý týden otestovala sedm raket, které všechny dopadly do Japonského moře.

Jednání v OSN o rezoluci, která by umožnila přijmout vůči Pchjongjangu sankce a pohrozila i vojenskou odplatou, se mezitím zdrželo. Japonci, kteří návrh rezoluce předložili, vyhovělit požadavku Číňanů, žádajících odklad hlasování.

Premiér Džuničiró Koizumi sice prohlásil, že Japonsko chce hlasování co nejdřív, podle diplomatů v OSN ale k němu dojde zřejmě až v druhé polovině týdne.

Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN podporují japonskou iniciativu bezvýhradně pouze Spojené státy, Británie a Francie. Proti se naopak vedle Číny doposud stavělo i Rusko.

Jak ale sdělil japonský ministr zahraničí Taró Aso, Moskva nakonec naznačila, že by se zdržela hlasování, čímž by mohla rezoluci nechat projít.

Sankce a tvrdý postoj vůči Severní Koreji se nelíbí ani Jihokorejcům, podle nichž by takový postup mohl být kontraproduktivní. Soul přesto po testech raket přerušil zemědělskou a potravinovou pomoc KLDR, na níž je severokorejská ekonomika do značné míry závislá.

V Radě bezpečnosti by tak dnes mělo padnout rozhodnutí, kdy nebo zda vůbec o návrhu hlasovat. Hlavní tajemník japonské vlády Šinzó Abe upozornil, že čínská podpora je zásadní pro to, aby rezoluce nakonec prošla.

Kim pohrozil totální válkou

Poprvé po středečních raketových zkouškách v neděli veřejně promluvil severokorejský vůdce Kim Čong-il. V agresivním projevu pohrozil totální válkou.

"Severní Korea neučiní nejmenší ústupek Spojeným státům a po nedávných raketových zkouškách je připravena k totální válce," prohlásil Kim Čong-il, z jehož projevu citovala severokorejská televize.

"Jakýkoliv útok odrazíme protiútokem. A nejsou to prázdná slova," řekl Kim podle japonské tiskové agentury Jonhap.

KLDR ve středu zkušebně vystřelila sedm raket, z nichž jedna byla mezikontinentální střela Tepodong-2. Tu Pchjongjang odpálil směrem na Havaj, ale zřítila se do moře zhruba po 40 sekundách.

Japonsko nevylučuje použití síly 

Zkoušky tvrdě odsoudily hlavně Japonsko a USA. Tokio připravilo pro zasedání Rady bezpečnosti OSN text rezoluce, která zmiňuje možnost přijetí ekonomických sankcí proti KLDR a nevylučuje ani použití síly.

Raketa Tepodong-2
Raketa Tepodong-2 | Foto: Aktuálně.cz

Japonský ministr zahraničí Taró Aso uvedl: "Japonsko mělo mít právo zaútočit na Severní Koreu jako první v případě přímého jaderného ohrožení."

Kimovo prohlášení má zřejmě okolní svět zastrašit možným vojenským konfliktem. Zpravodajské služby na Západě se domnívají, že severokorejský režim už má k dispozici několik atomových bomb a pokud bude vážně ohrožen, může je použít.

Podle specializovaného serveru globalsecurity.com disponuje Severní Korea jedním miliónem vojáků ve zbrani a přibližně 3 800 tanky. Očekává se ale, že by měla problémy se zásobováním potravinami, hlavně při déle trvajícím konfliktu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy