Japonci zvažují úder na Severní Koreu

man
10. 7. 2006 21:12
Tokio - Japonsko začalo diskutovat o tom, zda by byl preventivní úder proti raketovým základnám v Severní Koreji porušením ústavy země.

Podle agentury AP jde o důkaz, že Japonci přitvrzují svůj postoj vůči KLDR, která minulý týden otestovala sedm raket, které všechny dopadly do Japonského moře.

Jednání v OSN o rezoluci, která by umožnila přijmout vůči Pchjongjangu sankce a pohrozila i vojenskou odplatou, se mezitím zdrželo. Japonci, kteří návrh rezoluce předložili, vyhovělit požadavku Číňanů, žádajících odklad hlasování.

Premiér Džuničiró Koizumi sice prohlásil, že Japonsko chce hlasování co nejdřív, podle diplomatů v OSN ale k němu dojde zřejmě až v druhé polovině týdne.

Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN podporují japonskou iniciativu bezvýhradně pouze Spojené státy, Británie a Francie. Proti se naopak vedle Číny doposud stavělo i Rusko.

Jak ale sdělil japonský ministr zahraničí Taró Aso, Moskva nakonec naznačila, že by se zdržela hlasování, čímž by mohla rezoluci nechat projít.

Sankce a tvrdý postoj vůči Severní Koreji se nelíbí ani Jihokorejcům, podle nichž by takový postup mohl být kontraproduktivní. Soul přesto po testech raket přerušil zemědělskou a potravinovou pomoc KLDR, na níž je severokorejská ekonomika do značné míry závislá.

V Radě bezpečnosti by tak dnes mělo padnout rozhodnutí, kdy nebo zda vůbec o návrhu hlasovat. Hlavní tajemník japonské vlády Šinzó Abe upozornil, že čínská podpora je zásadní pro to, aby rezoluce nakonec prošla.

Kim pohrozil totální válkou

Poprvé po středečních raketových zkouškách v neděli veřejně promluvil severokorejský vůdce Kim Čong-il. V agresivním projevu pohrozil totální válkou.

"Severní Korea neučiní nejmenší ústupek Spojeným státům a po nedávných raketových zkouškách je připravena k totální válce," prohlásil Kim Čong-il, z jehož projevu citovala severokorejská televize.

"Jakýkoliv útok odrazíme protiútokem. A nejsou to prázdná slova," řekl Kim podle japonské tiskové agentury Jonhap.

KLDR ve středu zkušebně vystřelila sedm raket, z nichž jedna byla mezikontinentální střela Tepodong-2. Tu Pchjongjang odpálil směrem na Havaj, ale zřítila se do moře zhruba po 40 sekundách.

Japonsko nevylučuje použití síly 

Zkoušky tvrdě odsoudily hlavně Japonsko a USA. Tokio připravilo pro zasedání Rady bezpečnosti OSN text rezoluce, která zmiňuje možnost přijetí ekonomických sankcí proti KLDR a nevylučuje ani použití síly.

Raketa Tepodong-2
Raketa Tepodong-2 | Foto: Aktuálně.cz

Japonský ministr zahraničí Taró Aso uvedl: "Japonsko mělo mít právo zaútočit na Severní Koreu jako první v případě přímého jaderného ohrožení."

Kimovo prohlášení má zřejmě okolní svět zastrašit možným vojenským konfliktem. Zpravodajské služby na Západě se domnívají, že severokorejský režim už má k dispozici několik atomových bomb a pokud bude vážně ohrožen, může je použít.

Podle specializovaného serveru globalsecurity.com disponuje Severní Korea jedním miliónem vojáků ve zbrani a přibližně 3 800 tanky. Očekává se ale, že by měla problémy se zásobováním potravinami, hlavně při déle trvajícím konfliktu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy