Jsou to jatka, umíráme. Mladý syrský chlapec zachycuje válku v Ghútě na svůj mobilní telefon

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 2. 2018 11:38
Teprve patnáctiletý Syřan Muhammad Najem zaznamenává ostré boje ve východní Ghútě pomocí selfie fotografií a videí. Povstaleckou oblast nedaleko syrského hlavního města Damašku dobývají vojska prezidenta Asada.
Chlapec monitoruje válku ve východní Ghútě skrze selfies. | Video: Youtube.com

Damašek - Stejně jako většina jeho vrstevníků dává i patnáctiletý Muhammad Najem pravidelně na sociální sítě své selfie. Na rozdíl od většiny teenagerů to ale nedělá kvůli "lajkům" a komentářům, ale aby upozornil na strašlivou válku ve východní Ghútě v Sýrii

Právě v této oblasti, která leží asi 15 kilometrů východně od syrské metropole Damašku, Muhammad žije. V pozadí jeho selfie snímků a videí jsou většinou vidět rozbořené budovy a stoupající černý dým. 

"Každý den v Ghútě umírají děti kvůli bombardování ze strany Asadova režimu a Ruska," říká mladý chlapec v jednom z mnoha příspěvků, které zveřejňuje na Twitteru, Instagramu a YouTube. Mluví arabsky, ale příspěvky doplňuje o anglické popisky.

O východní Ghútu svádí ostrý boj armáda syrského prezidenta Bašára Asada s podporou Ruska, která chce enklávu získat zpět z područí povstalců. Jde o poslední větší území u Damašku, kde se Asadovi zatím nepodařilo povstalce porazit. 

To chtějí vládní síly změnit. V neděli zintenzivnily bombardování a během pár dnů tak připravily o život desítky osob. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo od neděle nejméně 368 civilistů včetně 150 dětí.

Novoroční přání dětí

Jaké to je, žít ve válkou svírané oblasti, ukazuje Muhammad na reálných syrových záběrech. "Lidé by měli vědět o všem, co se v Sýrii děje. Až vyrostu, chci být reportér," cituje chlapce americká televize CNN.

Muhammad si do videí čas od času přizve i jiné vrstevníky, kteří přežívají ve stejných strašlivých podmínkách. Někteří z nich vypadají ještě mladší než on. Třeba v prosinci je Muhammad poprosil, aby mu do kamery prozradili svá novoroční přání. Jedno z dětí prosilo, aby prezident Asad propustil z vězení jeho otce. 

Asadův režim se snaží východní Ghútu vybojovat zpátky od roku 2013. Samotná válka v Sýrii začala už o dva roky dříve a krvavé boje se táhnou dodnes. Muhammad si uvědomuje, že lidé žijící mimo válečný svět už mohou být vůči zprávám ze Sýrie neteční. 

"Víme, že vás naše fotografie plné krve už nudí. Víme, že jste viděli videa, na kterých nás zabíjejí. Přesto na vás ale budeme dál apelovat," říká patnáctiletý hoch na dalším z videí. V jiném příspěvku prosí, ať někdo zachrání děti v Ghútě.

Stejně jako drtivá většina obyvatel, i Muhammad se musí smiřovat se ztrátou blízkých. Pro televizi CNN například popsal, jak přišel při bombardování 8. února o kamaráda.

Jako obvykle si spolu hráli na ulici, když se ozvaly nálety a všichni se rozutekli do úkrytů. Muhammadův přítel ale nepřežil, zahynula i jeho rodina. Podle organizace Bílé helmy, která v Sýrii pomáhá zachraňovat lidi z trosek, si tento jediný nálet vyžádal 80 obětí. 

Jsme svědky genocidy

Kromě útoků ohrožuje životy obyvatel ve východní Ghútě také otřesná humanitární situace. Chybí léky, jídlo i další základní potřeby. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura i zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) ve čtvrtek znovu vyzvali k okamžitému příměří a dohodě o dodávkách humanitární pomoci.

Podle Muhammada se dá humanitární stav v obléhané oblasti jen těžko popsat slovy. "To, co se tu teď děje, je genocida," otevřeně prohlašuje ve videu umístěném na Twitteru. Na této sociální síti ho zatím sleduje přes tři tisíce uživatelů.

Situaci ve východní Ghútě přirovnal ke genocidě i jeden z doktorů, kteří v oblasti pomáhají. Podle něj jde o stejně brutální situaci, jakou byl masakr v Srebrenici. Při této genocidě v červenci 1995 zemřelo přes osm tisíc lidí. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy