Ve svém prohlášení to podle agentur uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí. Účelem zamýšleného testu bude zlepšit sebeobranu země tváří v tvář nepřátelství Spojených států, uvádí se ve stanovisku ministerstva.
Čína vyzývá ke klidu, Rusko k jednání
"Severní Korea v budoucnosti provede jadernou zkoušku, a to pod podmínkou, že bude naprosto zajištěna bezpečnost," citovala z něj agentura Reuters.
Prohlášení neuvádí žádný časový údaj, kdy by mohlo k testu zbraní dojít.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- KLDR odpálila raketu s doletem do USA
- Bush: Korejskou raketu bychom sestřelili
- USA posílají Japoncům střely. Proti KLDR
Na oznámení Severní Koreje zareagovalo ostře Japonsko. Podle premiéra Abeho by mezinárodní společenství na jaderný test Pchjongjangu odpovědělo velmi důrazně.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že za současné situace nastal čas k přímým jednáním mezi severní Koreou a Spojenými státy.
Jihokorejský prezident Ro Mu-hjon se již příští týden sejde na dvoustranných schůzkách s nejvyšším japonským a čínským představitelem. Japonského premiéra Šinzó Abeho bude hostit v pondělí v Soulu a do Pekingu pojede na jednání s prezidentem Chu Ťin-tchaem 13. října.
Čína jako poslední velký spojenec Severní Koreje čelí opakovaným výzvám Washingtonu, aby vyvinula tlak na svého komunistického souseda v zájmu řešení jaderné otázky. Současně vyzývá ke klidu a mírní vášně v zemích sousedících se Severní Koreou.
Jednání zkrachovala
Hrozba, že bude Severní Korea disponovat jadernou zbraní, je už dlouho předmětem vážných obav nejen jejích bezprostředních sousedů, ale i mocností. Šestistranné rozhovory o jaderném programu KLDR, kterých se vedle Pchjongjangu účastnily Spojené státy, Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea, jsou už rok ve slepé uličce.
Experti i západní zpravodajské služby se domnívají, že severokorejský režim vlastní několik jaderných hlavic, zatím však neprovedl jejich test. Sama KLDR přiznala vlastnictví jaderných zbraní v roce 2005.
Pozornost ke svému jadernému programu Severní Korea naposledy připoutala letos v červenci. Tehdy během dvou dní otestovala řadu svých raket, mezi nimi i jednu typu Tepodong-2, která může podle expertů zasáhnout území USA.
Raketa se zřítila minutu po odpálení
Test střely Tepodong-2 byl tehdy podle Američanů neúspěšný, neboť raketa se zřítila necelou minutu po odpálení. Bílý dům přesto označil testy severokorejských raket za provokaci.
Prezident Bush však čelí doma kritice, že se za jeho vlády podařilo Severní Koreji získat hned několik jaderných zbraní.
USA a Japonsko na raketové testy Pchjongjangu zareagovaly tím, že se dohodly na rozmístění amerických střel Patriot v Japonsku. Patrioty se proslavily za války v Perském zálivu v roce 1991, kdy ničily rakety Scud odpálené Irákem proti Izraeli.
Američané se přou, jak na testy reagovat
O tom, jak reagovat na testy severokorejského režimu, se ve Spojených státech vede poměrně ostrý politický spor.
Zatímco bývalý ministr obrany v Clintonově administrativě William Perry vyzval prezidenta Bushe, aby neváhal s vojenským zlikvidováním severokorejských raket, vlivní američtí senátoři naopak Bílý dům vyzvali, aby se víc snažil na diplomatickém poli.
Severní Korea ve svém dnešním prohlášení tvrdě zaútočila na Spojené státy. " Každým dnem se stupňuje hrozba jadernou válkou ze strany USA, jejich sankce a tlak způsobily na Korejském poloostrově velmi vážnou situaci," zdůvodnilo severokorejské ministerstvo své oznámení. Podle něj Pchjongjang nemůže pouze přihlížet tomuto vývoji.