Máte 15 minut na záchranu. Americká Havaj se připravuje na případný Kimův jaderný útok

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 2. 12. 2017 22:30
Americké souostroví Havaj v Tichém oceánu se začalo chystat na případný úder rakety ze strany Severní Koreje. Obnovuje systém rychlého varování, který má 1,4 milionu tamních obyvatel upozornit na hrozící jaderný útok. Totalitní KLDR otestovala ve středu novou raketu, schopnou zasáhnout cíle v USA i v Evropě. Její kroky podle Washingtonu přiblížily svět k válce.
Siréna v Honolulu, která zatím varuje před hurikány a tsunami.
Siréna v Honolulu, která zatím varuje před hurikány a tsunami. | Foto: Reuters

Honolulu - Kim hrozí raketovým útokem, my musíme být připraveni na všechno. Takové heslo teď razí sousedé totalitní KLDR - Jižní Korea, Japonsko, ale i tichomořská Havaj. 

Tamní představitelé se rozhodli od prosince obnovit testy systému rychlého varování, jehož cílem je upozornit obyvatele na hrozící jaderný útok.

Počínaje pátkem bude systém testován každý první pracovní den v měsíci.

Kvílivý tón bude znít 50 vteřin ze zhruba 400 míst po celém souostroví. Objeví se po pravidelném měsíčním testu sirén v 11:45 hodin, které varují 1,4 milionu obyvatel Havaje před hurikány nebo tsunami.

Tento týden o tom na tiskové konferenci informovala Havajská agentura pro řešení krizových situací (HI-EMA), podle níž je cílem "připravit náš stát na jadernou hrozbu".

Guvernér Havaje David Ige podle agentury Reuters řekl, že "pravděpodobnost útoku je dnes velmi malá. Je ale důležité, abychom byli aktivní a připravili se na všechny možnosti, které mohou nastat".

Obnovení systému plánovaly havajské úřady už několik týdnů. Středeční nový test severokorejské mezikontinentální balistické rakety, která letěla asi tisíc kilometrů, ho nakonec urychlilo. 

Střela byla podle Pchjongjangu schopná zasáhnout jakékoliv místo ve Spojených státech.

Systém rychlého varování se osvědčil v době studené války. "Přestali jsme s jeho zkouškami v polovině 90. let, po studené válce, která skončila v závěru 80. let," řekl listu The New York Times mluvčí HI-EMA Richard Rapoza.

"V té době už to nebylo potřeba. Teď ale kvůli jaderné hrozbě ze Severní Koreje začneme systém znovu používat," dodal Rapoza.

Šance na přežití

V červenci Severokorejci testovali mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopná zasáhnout i dva nejzápadnější státy USA - Aljašku a Havaj.

Havajské úřady pak vydaly pokyny, jak přežít jaderný výbuch. Doporučují hned po rozeznění varovného zvuku sirény vyhledat úkryt, který odolá silnému výbuchu a ochrání lidi před radioaktivním spadem. Tam potom setrvat nejméně 14 dní, dokud z rádia nedostanou pokyn, že mohou vyjít ven.

"Tichomořskému velitelství by mělo trvat pět minut, než zjistí, že raketa byla vypálena a kam dopadne. Obyvatelé pak budou mít asi 15 minut, aby se uchýlili do úkrytů," citovala CNN Verna Miyagiho z HI-EMA. "To není moc času, ale je to dost, abyste získali šanci na přežití."

Jedna 150kilotunová nálož by podle HI-EMA na ostrově Oahu okamžitě po výbuchu zabila 18 tisíc lidí, dalších 50 až 120 tisíc by bylo zraněno.

Severní Korea oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy