Senátoři debatovali o Trumpových jaderných pravomocích. Legislativní řešení neexistuje, řekl generál

ČTK ČTK
14. 11. 2017 21:35
Zahraniční výbor Senátu řešil pravomoci amerického prezidenta v případě jaderné války. Zejména demokratičtí členové výboru mají obavy z chaotického rozhodování Donalda Trumpa. Slyšení neskončilo konkrétním závěrem.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Poprvé po více než čtyřiceti letech se v úterý ve Washingtonu sešel zahraniční výbor Senátu k diskusi o pravomoci prezidenta v případě jaderné války. Jednání svolal šéf výboru Bob Corker v reakci na obavy kolegů, že politika Donalda Trumpa může zemi zavést do vážné mezinárodní krize.

Corker při slyšení upozornil, že cílem není útočit na hlavu státu. Demokratičtí členové výboru nicméně poukazovali na to, že Trump destabilizoval americkou zahraniční politiku a jeho chaotické rozhodování může vést k zasazení jaderného úderu v rozporu s národními zájmy USA.

Trumpovy rázné výhrůžky v poslední době mířily hlavně na severokorejský režim, který by v budoucnu mohl území USA ohrožovat strategickým raketami s jadernou hlavicí. Před týdnem americký prezident řekl, že "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je pryč.

Penzionovaný generál Robert Kehler, bývalý šéf amerického strategického velitelství, na schůzi senátního výboru prohlásil, že armáda může odmítnout rozkaz, který považuje za nezákonný. Platí to podle něj i pro rozkaz k zasazení jaderného úderu. Není prý ale jasné, jak by taková procedura v praxi vypadala.

Někteří senátoři podle agentury Reuters navrhovali omezit zákonem právo hlavy státu na použití jaderných zbraní. Corker se ale proti takovým návrhům postavil. Po slyšení novinářům řekl, že problém nelze legislativními prostředky řešit.

"To ale neznamená, že se během několika příštích měsíců nějaké takové řešení nemůže objevit," dodal.

Republikánští senátoři varovali, že úterní senátní slyšení se může zvrátit v diskusi o neschopnosti prezidenta čelit případnému útoku. "Každé slovo, které dnes zaznělo, v Pchjongjangu analyzují," upozornil senátor Jim Risch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Další zprávy