"Znamenalo by to statisíce mrtvých." Američtí zákonodárci ostře varují Trumpa před válkou s KLDR

Josef Pazderka Josef Pazderka
7. 11. 2017 9:27
Americký prezident Donald Trump přistál v úterý v Jižní Koreji. Totalitnímu režimu v sousední KLDR během předchozí návštěvy Japonska znovu pohrozil vojenským útokem, pokud se nevzdá jaderných zbraní. "Vypuknutí takové války by zabilo statisíce lidí," kritizuje Trumpa vlivná americká senátorka Dianne Feinsteinová a spolu s dalšími americkými zákonodárci ho obviňuje z nezodpovědného zvyšování rizika jaderné války se Severní Koreou. Jiní politici v USA ale varují, že čas na zastavení nebezpečného režimu Kim Čong-una se dramaticky krátí.
Letošní test balistické rakety KLDR.
Letošní test balistické rakety KLDR. | Foto: ČTK

Washington/Soul - Americký prezident Donald Trump je poprvé v Jižní Koreji. Chce tam řešit krizi kolem jaderného programu sousední KLDR

Už během víkendové návštěvy sousedního Japonska přitom Trump nenechal nikoho na pochybách, že to s rázným postupem vůči totalitní Severní Koreji myslí vážně. 

"Nikdo, žádný diktátor a žádný režim (…), by neměl podceňovat americkou rozhodnost," řekl Trump v neděli na japonské letecké základně Jokota nedaleko hlavního města Tokia.

Na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Šinzóem Abem pak dodal, že "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je pryč. "Na stole jsou všechny možnosti," dodal americký prezident s další zjevnou narážkou na případný vojenský útok proti KLDR.

Během zářijového projevu na Valném shromáždění OSN Trump prohlásil, že Američané režim v Pchjongjangu "zcela zničí", pokud Severní Korea ohrozí Spojené státy nebo jejich spojence.

Diktátorovi Kim Čong-unovi přímo vzkázal, že "nepřežije americký útok". "Rakeťák podniká misi, která bude sebevražedná pro něj i pro jeho režim," prohlásil americký prezident doslova.

Ostrá Trumpova rétorika přinesla následně tvrdé reakce ze strany Pchjongjangu.

A taky čím dál větší obavy amerických zákonodárců z toho, že jeho slova jen přilévají olej do ohně už tak vážné krize kolem severokorejského jaderného programu.

Nedrážděte ho a jednejte, varují politici

"Některými výroky doslova pícháme klackem do oka šíleného psa," prohlásila v neděli v televizi CNN americká demokratická kongresmanka Nancy Pelosiová.

"Prezident musí přestat s provokativními výroky, které brzdí diplomatická řešení a dál ohrožují americké vojáky," napsalo o víkendu ve veřejném prohlášení patnáct demokratických amerických zákonodárců a jeden jejich republikánský kolega - všichni vojenští veteráni.

Reagovali na materiál, který zveřejnilo americké ministerstvo obrany.

V odpovědi na přímý dotaz demokratického kongresmana Teda Lieua v něm představitelé Pentagonu napsali, že pozemní invaze do Severní Koreje je jediným způsobem, jak lze dosáhnout úplného zničení jejího jaderného arzenálu.

USA by ale v takovém případě podle Pentagonu riskovaly jaderný protiútok KLDR i případné nasazení jeho utajených biologických zbraní.

Zástupci amerického ministerstva obrany zároveň dodali, že dávají přednost sankcím a diplomatickým jednáním se Severní Koreou. 

"Vypuknutí takové války by zabilo stovky tisíc lidí. Jsem velmi ráda, že je s prezidentem (během návštěvy Asie - pozn. red.) ministr zahraničí Rex Tillerson. Pokud bude soustředěný a využije veškeré diplomatické prostředky, dá se něčeho dosáhnout. Nejhorší alternativou je válka, která může být jaderná," prohlásila o víkendu v televizi CNN další vlivná členka amerického Kongresu Dianne Feinsteinová.

Čas utíká a nebezpečí roste

Její kolegyně Nancy Pelosiová taky věří, že se jaderný program Severní Koreje podaří zastavit kombinací ekonomických sankcí a diplomatických jednání.

Vojenský útok na Pchongjang ale Pelosiová úplně nevyloučila. 

KLDR se podle ní kromě hrozeb USA taky tajně pokouší prodat klíčové součásti jaderného programu třetím stranám, tedy potenciálně i teroristickým organizacím.

"Severní Koreu musíme zastavit. Ona prostě nesmí mít jadernou zbraň," prohlásila Pelosiová v rozhovoru pro CNN.

Podle expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) má přitom KLDR jaderné zbraně na dosah ruky. Poukazují hlavně na šestý jaderný test, který Pchjongjang provedl letos na začátku září.

"Bylo při něm uvolněno víc energie než při předchozím testování, což znamená, že KLDR udělala velmi rychlý pokrok," prohlásil během nedávné návštěvy jihokorejského Soulu šéf MAAE Jukija Amano, podle kterého jde o "novou a globální hrozbu". 

Americké i evropské rozvědky zároveň upozorňují, že výrazný posun ve vývoji balistických raket umožní Severní Koreji relativně brzy zaútočit na cíle v USA i na starém kontinentu. 

Jednání s Čínou a Ruskem

Americký prezident je v Jižní Koreji v rámci své první cesty do Asie. Soul je dlouhodobým spojencem USA a má na svém území 28 500 amerických vojáků. 

Vedle setkání s prezidentem Mun Če-inem chtěl Donald Trump navštívit i demilitarizovanou zónu mezi KLDR a Jižní Koreou, kde letos pobývali americký viceprezident Mike Pence i ministr zahraničí Tillerson.

Prezidentův protokol ale tento bod programu zrušil.

Trump namísto toho navštíví americkou vojenskou základnu Camp Humpries, která leží 65 kilometrů jižně od Soulu. Přímo v Soulu pak přednese projev v parlamentu.

Během cesty po Asii chce prezident USA osobně jednat o společném postupu vůči KLDR s prezidenty Číny a Ruska.  

Jaderná válka by měla apokalyptické rozměry, krize je významná, ale Severní Korea v tuto chvíli nemá potenciál zničit svět, tvrdí expert na bezpečnost | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy