Pchjongjang - Severní Korea čelí nejhoršímu suchu za posledních sto let a jejím obyvatelům, kteří jsou ve velké míře závislí na rýžových plantážích, tak hrozí další hladomor.
Informovala o tom státní tisková agentura KCNA s tím, že nejúrodnější oblasti země byly "těžce postiženy". V ohrožení je podle Pchjongjangu až 30 procent úrody.
Katastrofální nedostatek vláhy podle KCNA sužuje provincie Severní i Jižní Hwanghe a Jižní Pchjongjang,
Pro neizolovanější zemi světa, kde v devadesátých letech kvůli neúrodě a neefektivnímu systému přerozdělování podle odhadů zemřely až stovky tisíc lidí, je taková živelní katastrofa pohromou.
Podle organizace Světový potravinový program při Spojených národech Severokorejci pod vládou stalinistického režimu Kim Čong-una trpí v podstatě trvalým nedostatkem potravin a zhruba třetina dětí je podvyživená.
Hladomor by měly zmírnit reformy
Odborníci se nicméně shodují, že by díky částečným ekonomickým a zemědělským reformám z konce loňského května mohly být dopady letošního sucha méně katastrofické.
Pchjongjang 30. května 2014 v tichosti přijal reformy, jež podle dostupných informací zemědělcům při sdružení do takzvaných pracovních skupin umožnily prodávat přebytky a částečně legalizovaly trhy, které byly do té do doby součástí šedé ekonomiky.
Přestože režim Kim Čong-una pravidelně vyhrožuje Jižní Koreji, Spojeným státům a dalším zemím válkou, posílá mezinárodní společenství do země pravidelně potravinovou a další humanitární pomoc.
Organizace spojených národů v dubnu vyzvala členské země, aby na pomoc strádajícím obyvatelům KLDR vyčlenily v přepočtu 2,7 miliardy korun.