Členové parlamentu se sešli pouze k formálnímu setkání. Do šesti týdnů však mají vytvořit místní vládu. Konečným termínem pro jednání je pak 24. listopad.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/8b5c95cd36f833a3abeb2598e1e49b14_resize=576,432_.jpg?hash=a9cc0bfaf83aa55a511617eccab630c2)
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Zátah na šéfa IRA v irské "zemi banditů"
- IRA se zločinu nezbavila, tvrdí experti
- Sloužil Sinn Féin i MI5. A byl zabit
V případě, že se znesváření členové parlamentu na budoucím uspořádání neshodnou, Británie spolu s Irskem souhlasí s pokračující vládou Londýna a většími pravomocemi Dublinu.
Britský ministr pro Severní Irsko Peter Hain vidí celou záležitost optimisticky.
Podle něj je slib Irské republikánské armády, že ukončí násilí, a rozhodnutí probritských zastánců tvrdé linie ukončit šestnáctiletý bojkot jasným signálem, že severoirští poslanci chtějí větší vliv na správu vlastní země a doufají v úspěšná jednání.
Vůdce Demokratické unionistické strany Ian Parsley, který po vítězství ve volbách z roku 2003 nekompromisně tvrdil, že "velkopáteční dohoda se už dávno přežila a je načase začít znovu jednat", se svoláním parlamentu souhlasil.
Současně ale stále útočí na katolickou stranu Sinn Fein a především Irskou republikánskou armádu.
"Všichni se musíme sklonit před pravidly, ale oni to neudělali. Zcela evidentně se nevzdali všech svých zbraní a stále jsou zapojeni do zločinu," citovala jeho slova agentura Reuters.
Podle poslance Foyleho je však dnes se scházející parlament "pouze stínem svého předchůdce."
Bývalý americký senátor George Mitchell, který vyjednal podepsání Velkopáteční dohody, si je však jist, že se podaří shodu nalézt i tentokrát a Severní Irsko se vlastního parlamentu přece jen dočká.
Velkopáteční dohoda - fakta
|