V Itálii letos požádalo o azyl rekordních 25 000 imigrantů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 6. 2015 13:06
Celkem se jich letos do země dostalo už přes 40 000. Počet žadatelů o azyl v Itálii v posledních dvou letech skokově narostl. Podobně jsou na tom i řecké ostrovy.
Uprchlici v Itálii.
Uprchlici v Itálii. | Foto: Reuters

Řím - Italské úřady dostaly od začátku letošního roku už téměř 25 000 žádostí o azyl od uprchlíků, kteří do země dorazili převážně po moři z Afriky a Blízkého východu.

Loni dosáhl za celý rok počet žádostí o azyl čísla 63 456, a je tedy pravděpodobné, že letos jich bude přinejmenším stejný počet, anebo dokonce více.

V pátek o tom informovala italská média. Celkem se letos do země nelegálně dostalo už přes 40 000 běženců.

Počet žadatelů o azyl v Itálii skokově narostl zejména v posledních dvou letech. Zatímco v roce 2013 bylo žádostí 26 620, loni už to bylo více než dvakrát tolik.

Méně než polovina migrantů, kteří do Itálie přijeli v roce 2014, nakonec požádala o azyl. O tom, kam zmizeli ti ostatní, nic nevíme.

"Méně než polovina migrantů, kteří do Itálie přijeli v roce 2014, nakonec požádala o azyl. O tom, kam zmizeli ti ostatní, nic nevíme," uvedl šéf národní azylové komise Angelo Trovato.

Protože azylové řízení trvá v Itálii poměrně dlouho, čeká nyní v zařízeních pro uprchlíky na vyřízení svých žádostí 84 000 lidí. Jejich počet zcela jistě poroste, protože úřady počítají s tím, že za celý letošní rok dorazí k italským břehům až 200 000 nelegálních migrantů.

O tématu přistěhovalců se nyní v Itálii mluví i kvůli čtvrtečnímu zatčení 44 lidí, kteří se podle vyšetřovatelů podíleli na rozsáhlé korupci na římské radnici.

Jsou totiž mimo jiné podezřelí z toho, že patřili k síti spřátelených politiků, obchodníků a příslušníků mafie, kteří vydělávali peníze i na zařízeních pro uprchlíky. Provoz takových zařízení může být výnosný, protože stát platí za každého běžence 35 eur denně.

Na řecké ostrovy už letos připlulo 44 000 běženců

Ještě větší nárůst přívalu uprchlíků než Itálie ale hlásí řecké ostrovy. Z pátek zveřejněné zprávy OSN vyplývá, že se počet běženců, kteří tam nelegálně připlouvají, od loňska zvýšil šestkrát.

Na tiskové konferenci v Ženevě to oznámila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Celkem letos dorazilo do Řecka po moři už 42 000 běženců, což pro zemi sužovanou ekonomickými problémy představuje obrovský problém.

 

Právě se děje

Další zprávy