Český prezident Petr Pavel do Papuy poslal kondolenční telegram, uvedlo tiskové oddělení prezidentské kanceláře.
"Sesuv půdy pohřbil zaživa více než dva tisíce lidí a zásadně poničil domy, pěstební zahrady a výrazně poškodil ekonomiku země," cituje Reuters z dopisu pro OSN. Agentura AP upozorňuje, že údaje o počtu obětí jsou zatím nepodložené. Vycházejí z odhadů o počtu domů ve vesnici a z průměrné velikosti rodin.
Hlína a kamení zasypaly rozlehlé plochy a vesničané se snaží lopatami či holýma rukama vyprostit přeživší nebo alespoň těla. Se záchrannými pracemi úřadům pomáhá OSN, pomoc už nabídla také mimo jiné Austrálie, píše server ABC News. Pomoc s řešením akutních zdravotnických následků katastrofy nabídl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ruku k dílu při nápravě škod chce přiložit také Čína, uvedlo podle AFP čínské ministerstvo zahraničí.
"S hlubokým zármutkem a šokem jsem se dozvěděl o tragickém sesuvu půdy v provincii Enga, který si vyžádal stovky mrtvých a mnoho dalších zraněných," napsal Pavel v telegramu adresovaném generálnímu guvernérovi Papuy - Nové Guineje Robertu Dadaeovi.
V pátek kolem 3:00 ráno (čtvrtek 19:00 SELČ) se zhroutila část hory Mungalo, na jejímž úpatí ležela postižená vesnice. Neštěstí, které vesničany zasáhlo ve spánku, nic předem nenasvědčovalo. Terén se ještě stále posouvá, což komplikuje veškeré práce a ohrožuje i zasahující záchranáře, informovaly v pondělí úřady. V oblasti v předchozích týdnech silně pršelo, píše AFP.
Papua - Nová Guinea je asi desetimilionový ostrovní stát v jihozápadním Tichomoří. Většinu obyvatel tvoří zemědělci a mimo velká města je na Papui jen málo silnic. Stejně omezené jsou i místní telekomunikační sítě.