Šešeljovi, souzenému za válečné zločiny, selhává srdce

Martin Novák Martin Novák
11. 1. 2012 21:55
Srbského politika hospitalizovali v nizozemské nemocnici. Jeho stav je údajně vážný
Plakát na bělehradské ulici vyjadřuje podporu Vojislavu Šešeljovi. Ultranacionalista Šešelj byl srbským vicepremiérem a blízkým spolupracovníkem Slobodana Miloševiče.
Plakát na bělehradské ulici vyjadřuje podporu Vojislavu Šešeljovi. Ultranacionalista Šešelj byl srbským vicepremiérem a blízkým spolupracovníkem Slobodana Miloševiče. | Foto: Simona Holecová

Haag - Srbský politik Vojislav Šešelj, souzený v Haagu za válečné zločiny na území bývalé Jugoslávie v devadesátých letech minulého století, je ve vážném zdravotním stavu.

Představitelé jeho Srbské radikální strany (SRS) dokonce tvrdí, že v kritickém. Mluvčí haagského mezinárodního tribunálu potvrdila informaci, že Šešelje 6. ledna hospitalizovali v nemocnici v Leidenu kvůli problémům se srdcem.

Uvedla však, že život sedmapadesátiletého Srba, který se dobrovolně vydal do rukou tribunálu v roce 2003, není bezprostředně ohrožen.

Vedení SRS uvádí, že Haag klame srbskou veřejnost. Odvolává se na svědectví Šešeljova obhájce Zorana Krasiče,  podle kterého Šešelje převáželi v bezvědomí, a dokonce už byl ve stádiu klinické smrti.

"Byl bezvládný a celý modrý. Lékaři mu vypumpovali tekutinu z plic. Hovoří o srdečním selhání," uvedl Krasič podle rozhlasové stanice B92.

Mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) řekla, že podrobnosti o zdravotním stavu Šešelje nechce sdělovat s ohledem na jeho soukromí.

Šešelj v Haagu.
Šešelj v Haagu. | Foto: Aktuálně.cz

Záležitost je citlivá vzhledem k tomu, že v cele v Haagu zemřel v roce 2006 bývalý jugoslávský a srbský prezident Slobodan Miloševič.

Šešelj byl před svým zatčením také srbským vicepremiérem v roce 2009 už dostal v Haagu trest patnácti měsíců vězení za urážku soudu. Proces, ve kterém je obviněn z válečných zločinů, ještě neskončil.

Politik je obžalován z toho, že ve válkách na území bývalé Jugoslávie podněcoval vraždy, mučení a násilné deportace lidí. V Chorvatsku, Bosně a Kosovu.

Veškerou vinu odmítá a tvrdí, že důkazy jsou nedostatečné, ale tribunál jej nechce pustit na svobodu. "Je mi jasné, že tady budu sedět dalších třicet let," prohlásil před dvěma lety.

V Haagu nyní spolu s ním sedí a čekají na výsledek svých procesů také předáci bosenských Srbů Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Oba se skrývali v Srbsku.

Bělehrad vydáním hledaných mužů splnil podmínky k zahájení rozhovorů o vstupu do Evropské unie. Ty však stále nezačaly kvůli nevyřešené situaci kolem Kosova.

Šešelj je zásadním odpůrcem vstupu Srbska do EU a současného proevropského prezidenta Borise Tadiće považuje za zrádce. Tadić bude letos na konci roku obhajovat svůj mandát v nových prezidentských volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy