Vilnius/Luhansk – Litva udělila svému honorárnímu konzulovi v Luhansku Mykolovi Zelenecovi vyznamenání. In memoriam.
Zpráva o jeho násilné smrti v sobotu otřásla pobaltskou republikou, ostře ji odsoudila i šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, která prohlásila, že vrazi musejí být vypátráni a potrestáni.
Mizí stovky lidí
Na územích ovládaných proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti podle svědectví uprchlíků mizí lidé, kteří buď odmítají s povstalci spolupracovat, nebo jim dávat peníze.
Mykola Zelenec byl jedním z nich. Podnikatel, který obchodoval s protipožární technikou, se honorárním konzulem Litvy v Luhansku stal teprve letos v červnu.
Pohřešován byl dvanáct dní, jeho smrt oznámil na Twitteru šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.
Podrobnosti únosu a vraždy vycházejí na povrch teprve po několika dnech.
Nepotvrdily se spekulace, že by šlo o pomstu za politiku litevské prezidentky Dalii Grybauskaiteové, která ostře kritizuje Vladimira Putina a prosazovala evropské sankce vůči Rusku.
Podle zjištění litevského serveru 15min.lt bylo důvodem jeho vraždy a únosu odmítnutí platit "daně" samozvané "Luhanské lidové republice", kterou separatisté v Luhansku a okolí vyhlásili.
Zelenec se netajil tím, že republiku považuje za nelegální a žádné daně platit nebude. Pokračující spory skončily vraždou.
Litevský velvyslanec v Kyjevě uvedl, že se Zelenecem hovořil před tragédií a že nechtěl opustit Luhansk.
Nebezpečné město
O tom, že podnikatelům hrozilo v Luhansku nebezpečí, hovořil nedávno v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny Čech Pavel Česnek, který ve městě pracoval jako manažer v továrně na výrobu lokomotiv Luhansktěplovoz.
Odjel z Ukrajiny v červnu poté, co se rozšířily zprávy, že separatisté začali brát do zajetí cizí manažery v Doněcku.
V Luhansku žilo před válkou bezmála půl milionu lidí, více než polovina jich už město opustila.
Někteří uprchlíci z Luhanské a Doněcké oblasti tvrdí, že separatisté ve svých věznicích zadržují stovky osob. Prokyjevských aktivistů, bývalých státních úředníků nebo lidí, kteří se z nějakého důvodu dostali s rebely do konfliktu.
Oficiálně je pohřešováno podle Kyjeva 375 lidí.